Co se dá s Amigou vlastně dělat?

Autor:

Je toho pořád hodně, kde Amiga může oslovit současnou generaci zájemců o počítače. Dokonce bych se nebál říci, že dneska je Amiga relevantnější, než kdykoliv předtím :). Je ale nutné si určit mantinely a cíl vašeho zájmu a snažení.

S úplně základní a nijak zvlášť nerozšířenou Amigou můžete provozovat obvykle jen dobový software. Můžete například kreslit sprity v DPaintu, vyrábět hudbu v ProTrackeru, hrát nesčetné množství klasických her, můžete programovat v AMOSu či v nějakém lepším jazyce a v neposlední řadě pouštět také hromady demíček.

Jakmile ale do Amigy investujete trochu toho času (a peněz), můžete dělat všechno mnohem komfortnějším způsobem a navíc se vám s vyšším výkonem otevřou další možnosti – využívání internetových služeb, střih videa, tvorba dem v Karate, hraní portů her či vylepšených verzí, provoz řady emulátorů jiných strojů a mnoho dalšího – na Amize se dají docela dobře psát texty, spravovat soubory na FTP, připojit se dokonce i na Google Drive či DropBox nebo nechat sdílet torrenty. Drtivá většina se dá v klidu provozovat i v emulátorech na PC (WinUAE, FS UAE), ale některé věci mají smysl a kouzlo jen na původním hardwaru.

Vyšší dívčí pak představují moderní verze Amigy, stroje podporující OS4 na bázi PPC procesorů – zde se pak můžeme bavit o plném uživatelském komfortu při brouzdání internetem a nasazení Amigy do „normální práce“ – připravte se ale na omezenější nabídku softwaru.

V neposlední řadě bych řekl, že Amiga dneska slouží především jako vynikající studijní materiál, ukázka toho, jak skvěle dříve uvažovali inženýři. Jedinečnost Amigy neokorala a pokud vás fascinuje řádně udělaný multitasking, provoz více operačních systémů najednou, práce s indexovanou paletou nebo třeba přehrávání videa na retro počítačích, Amiga disponuje tím nejlepším poměrem cena / výkon, abyste si na vlastní kůži vyzkoušeli nadčasové koncepty. Amiga je věčná inspirace a podle všeho nás přežije.

Jakou Amigu teda potřebuji?

Chci hrát hry!

Jak funguje zvuk a hudba na Amize?

2D grafika mne vždycky zajímala.

Jak je to s tou 3D grafikou teda?

Je vlastně něco, co Amiga nezvládne?

Komentáře k "Co se dá s Amigou vlastně dělat?"

Napsat komentář (Přihlásit se)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*