Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

True

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    True

    Ahoj,
    tak pánové chci se vám představit

    Psal se rok 1991, končil jsem základku a měl jsem jít na gympl. Měl jsem doma už nějaký ten rok Sinclair ZX Spectrum+ se 48 KB RAM a myslel jsem si, že ten počítač nikdy neprodám. Jenže jednoho dne mně kámoš pozval abych se podíval na ten jeho nový počítač - Amiga 500. Přišel jsem k němu, koukám, hmm, ta Amiga je asi 3x tak velká jako ten můj Sinclair, co to umí? Vložil do ní disketu (já samozřejmě na Spectrum nahrával hry přes kazeťák, dobrá hra která využívala 48 KB RAM snad do posledního bitu se nahrávala téměř 5 minut..), ta zachroustala a pro mně tehdy přímo bleskovou rychlostí se objevila reklama na společnost která hru udělala (třeba Ocean) - to jsem koukal poprvé, ozval se příjemný ženský hlas, který to slovo přečetl - to už jsem zbystřil na 100% a očekával co se bude dít (ti kdo měli Sinclaira tak ví že jeho zvuky se s tím co vyluzovala Amiga nedaly vůbec srovnat). Navíc se zvuk linul hezky z televize nebo z bedýnek (už tehdy měl tuším monitor). Disketovka zase zachroustala a bleskovou rychlostí naběhla hra. No tak to už jsem měl pusu dokořán - jak je to možný? Já nahrávám přes 4 minuty, Amiga to má za vteřiny a ... ten rozdíl!! Koukám na tu grafiku, na ty barvy.. První hra kterou jsem viděl byla hra Lost Patrol. Tohle je prostě moje první hra a nedávno jsem zprovoznil WinUAE a začal ji hrát po těch letech!! Zase.

    No.. od té chvíle jsem věděl že tenhle počítač bych fakt chtěl, prostě jsem jím byl okouzlen. Těšil jsem se pokaždé když jsem měl jít ke kamarádovi na Amigu Viděl jsem hry jako Shadow of the Beast 2, sérii Lotus, Red Baron, Terminátor 2 (skvělá hudba hned na začátku hry), Operation Stealth.. Měl jsem časopis (a dodnes ho možná mám), kde byla vyfocená Amiga 500 s popisem co umí.. Ukázal jsem ten obrázek rodičům.. No rodiče řekli že mi ji teda koupí, ale že se musí prodat ZX Spectrum.. Tak jsem se s ním rozloučil (nevím no, mně věci celkem vydrží, vypadal tehdy pořád jako nový) a prodali jsme ho přes inzerát za 6.000 (počítač, interface, joystick, kazeťák Philips, kazety s hrama a přepsané návody na některé hry). No a pak jsme zajeli do Ostravy do obchodního domu Laso a koupili - Amigu 500+. Stála tehdy nějakých 17tisíc, což tehdy nebylo úplně málo (ale jasně, Amiga za to poskytovala naprostý luxus). Měla v sobě už 1MB RAM, takže mi odpadla starost se sháněním dalších 512KB. Ovšem chipset ECS způsobil, že mi na ní neběželo takových 40% her které jsem vyzkoušel.. Tehdy nikdo nevěděl, jak tenhle po měrně podstatný zádrhel obejít. Pamatuju si jak jsme ještě někam jeli za nějakým klukem který měl údajně nějakou disketu která umožňovala kompatibilitu s hrami psanými na OCS.. Nicméně to už je jiný příběh, já měl Amigu 500+, a mí dva kámoši Amigu 500.

    Kamarád u kterého jsem viděl Amigu poprvé po čase koupil externí disketovou mechaniku a měl i monitor s filtrem.. Dneska to je normálka jenže tehdy tyhle věci byly hodně drahý, já jel na telce, s modulátorem. ECS sice umožňoval větší rozlišení, jenže na televizi mi to větší rozlišení (a těch her které větší rozlišení podporovaly bylo tehdy minimim) způsobovalo že obraz blikal.. Po čase jsem ale začal mít problém s disketovou mechanikou, dali jsme Amigu opravit, ale oni ji ne a ne opravit.. nakonec nám vrátili peníze.

    Já Amigu neměl tak dlouho, ve Workbenchi jsem se tak prakticky moc nenaučil pracovat, nemluvě o Amiga Dosu.. Dodnes ale na ni vzpomínám a chci si koupit na Amigakitu Amigu 1200. Chtěl bych ji mít na hry, na psaní textových dokumentů a na internet. O tom ale jsem napsal dneska příspěvek na fóru v sekci hardware s názvem Stolní Amiga 1200 a PCI rozhraní.

    A mí dva kámoši co měli Amigu 500? Oba ji měli déle než já, a ten kamarád (Pavel Kupčík - kdyby náhodou sem na portál zavítal z Ameriky, tak tě pozdravuju!), u kterého jsem ji viděl poprvé, který byl tak nadšený z workbenche (on na rozdíl ode mně měl přehled i o tom co se děje v PC sféře) a chválil jej, nakonec taky přešel na PC. Vzpomínám si, že hovořil o tom, že jeho mamka potřebuje vést účetnictví a že kancelářské balíčky na Amigu snad nejsou, anebo se obtížně shánějí. Jeho rodina podnikala a potřebovali mít účetní program, nějakou databázi.. Ale to už je taky jiný příběh..
    Naposledy upravil DaMi; 17.02.2023, 18:16:47.
    Amiga 500+, 2 MB CHIP RAM, Alfapower (8MB FAST RAM), externi floppy Chinon. Amiga 1200, ACA 1230/56

    #2
    Tak tě vítám mezi náma
    Pegasos II (1266MHz), 2048MB RAM, Radeon 9250 (256MB), HDD 200GB, USB 2.0, ZIP250 USB, USB floppy, SB Live!, HP LaserJet 1100, AmigaOS 4.1 Final Edition

    Komentovat


      #3
      Autorem citovaného textu je Prober Přejít na původní příspěvek
      Tak tě vítám mezi náma
      Dik, no zaim bez Amigy ale koupe A1200 na Amigakitu se snad blizi!
      Amiga 500+, 2 MB CHIP RAM, Alfapower (8MB FAST RAM), externi floppy Chinon. Amiga 1200, ACA 1230/56

      Komentovat


        #4
        Mnojo, kancelářské a takové ty účetní aplikace, s těma byl na Amize co vím dycinky problém - hlavně v kompatibilitě, protože na ouřadech a tak mají vždy PC aplikace. V tomhle hodně mých známých Amigu jako primární platformu opustilo z pracovní nutnosti. Ale tak co, alespoň jsme tady.
        Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

        Komentovat


          #5
          Autorem citovaného textu je davesade Přejít na původní příspěvek
          Mnojo, kancelářské a takové ty účetní aplikace, s těma byl na Amize co vím dycinky problém - hlavně v kompatibilitě, protože na ouřadech a tak mají vždy PC aplikace. V tomhle hodně mých známých Amigu jako primární platformu opustilo z pracovní nutnosti. Ale tak co, alespoň jsme tady.
          Presne tak, pravdu dis jednak co se tyce kancelarskych programu (na zapad od nas to ale bylo asi o dost lepsi, aspon par takovych hlasu jsem slysel, takze tam Amigy jely asi i ve firmach s kancelarskym softem..) a co se tyce toho ze je Amiga dosud ziva - pro mne je to takovy maly zazrak! Kdyz si vezmu, ja ji mel v roce 1991/1992! A dneska jsou porad lidi co ji provozujou, vymysleji ruzne veci jak a co se na ni da udelat.. Kdo kdy bude znat nejaky PC kteremu je 15 let.. nikdo. Proste pro mne tak trochu neuveritelna vec.. Skoda jen, ze - priznejme si - ta doba se uz asi nikdy nevrati (nejsem ale prorok, tak snad jednou ano, a bylo by to tak lepsi). Na trhu byly platformy jako Atari, Commodore Amiga, Apple s Motorolou, PC.. a 8-mi bity ani nepocitam.. Amiga tehdy na tu dobu podaval vykon ze clovek ziral.. Dneska je to bohuzel pryc.. muzeme ji udrzovat pri zivote.. ale vykon je v tahu.. To mne dost mrzi.. ze kdyz se rekne vykon - kazdy koukne jinam = na PC.. Uz aji ty Jabka ktery vydrzely az doted a maji muj obdiv maji Intel a jsou ready na Windows.. (ponecham stranou jeslti je to dobre nebo ne). Ja se kolikrat nekde o Amize zminim a skoro nikdo ji nezna.. A takova bomba to byla!! Tak aspon my jsme zustali.. ale nekdy mi to pripomene ten film Posledni Mohykan - pametnik starych dobrych casu ktery sveho casu nebyl k prekonani.. jenze figl je v tom ze je posledni sveho druhu a chysta se odejit.. No ale pesimismus pryc, Amiga jeste stale zije!
          Amiga 500+, 2 MB CHIP RAM, Alfapower (8MB FAST RAM), externi floppy Chinon. Amiga 1200, ACA 1230/56

          Komentovat


            #6
            No žije... už to neni počítač ale prostě hobby. Asi i proto jsem se tak nějak rozhod jí oživit. Na práci a hry mam PeCe a na relaxaci a radost Amigu.
            Nějvíc mně ale mrzej hry... Dneska neexistuje žádná pěkná plošinovka. Třeba Sonica bych bral nebo Alladina a podobný pro mladou (nic jinýho na joypadu neumí) a prostě ty hry nejosu. I ty strategie už dojebávaj 3D grafikou
            Na stole EUAE a WinUAE, exA1200 se slušnou výbavou, exA2000 HD 20MB a exA500 2x, aktuální jabka sem snad ani vypisovat nebudu

            Komentovat


              #7
              2D hry jsou porad, ale uz je delaji jen jako freeware/shareware. Chce to jen posurfovat po netu.
              I love Amiga

              Komentovat


                #8
                Autorem citovaného textu je Krtek Přejít na původní příspěvek
                No žije... už to neni počítač ale prostě hobby. Asi i proto jsem se tak nějak rozhod jí oživit. Na práci a hry mam PeCe a na relaxaci a radost Amigu.
                Nějvíc mně ale mrzej hry... Dneska neexistuje žádná pěkná plošinovka. Třeba Sonica bych bral nebo Alladina a podobný pro mladou (nic jinýho na joypadu neumí) a prostě ty hry nejosu. I ty strategie už dojebávaj 3D grafikou
                Ja bych prave taky bral Amigu ne kvuli vykonu >> to snad uz ani nikoho nenapadne.. Chtel bych s ni hrat obcas ty stare hry, napsat nejaky textovy dokument a trochu posurfovat, pripadne pokecat pres Amiga ICQ, jeslti neco takoveho existuje.. casem treba i pres ni poslouchat MP3.. A ty strategie s
                D grafikou - mas na mysli jiste napr. Civilizaci IV vid?
                Amiga 500+, 2 MB CHIP RAM, Alfapower (8MB FAST RAM), externi floppy Chinon. Amiga 1200, ACA 1230/56

                Komentovat


                  #9
                  Třeba Warcrafta 3 a jiný co se zvrtly. MP3 na Amize S 040kou /40 sem hrál vždycky v monu s CPUčkem skoro na maximum Bohužel krom 060ky žádná motorka MP3 asi v plný kvalitě nepřehraje.
                  Na stole EUAE a WinUAE, exA1200 se slušnou výbavou, exA2000 HD 20MB a exA500 2x, aktuální jabka sem snad ani vypisovat nebudu

                  Komentovat


                    #10
                    Autorem citovaného textu je Krtek Přejít na původní příspěvek
                    Třeba Warcrafta 3 a jiný co se zvrtly. MP3 na Amize S 040kou /40 sem hrál vždycky v monu s CPUčkem skoro na maximum Bohužel krom 060ky žádná motorka MP3 asi v plný kvalitě nepřehraje.

                    Mno, na PPC Blizzardovi 14bit stereo přes AHI v poho...

                    Komentovat


                      #11
                      Autorem citovaného textu je Krtek Přejít na původní příspěvek
                      Třeba Warcrafta 3 a jiný co se zvrtly. MP3 na Amize S 040kou /40 sem hrál vždycky v monu s CPUčkem skoro na maximum Bohužel krom 060ky žádná motorka MP3 asi v plný kvalitě nepřehraje.
                      A i proto si chci koupit Blizzarda 1260 Do PPC karty asi nepujdu, nevim moc co by mi to prineslo pokud chci jet jen pod OS 3.9 a ne pod OS 4.0. Dejme tomu, ze mame PPC kartu kde je motorola 68060 a PPC procesor. Ja tak nejak nemam porad ujasnene jeslti by se PPC procesor zapojil i pri aplikacich bezicich pod 3.9. Jednak nevim, jestli pod OS 3.9 se da rozbehnout i PPC soft, anebo se PPC soft da rozbehnout az pod OS 4.0. Vzhledem k tomu, kdy byly PPC karty uvedeny na trh se mi ted jevi ze PPC procesor se v nich zapojuje i pod OS 3.9 a asi se pod nim da rozbehnout o PPC soft. Anebo se PPC procesor zapoji do prace i pro 68k - tedy ten klasicky software?.. to je co ja nevim..
                      Amiga 500+, 2 MB CHIP RAM, Alfapower (8MB FAST RAM), externi floppy Chinon. Amiga 1200, ACA 1230/56

                      Komentovat


                        #12
                        PPC seženeš těžko, ale pokud bys mel to štěstí otevře Ti to nečekané obzory. Bez zpomalení systému budeš přehrávat MP3, prohlížet fotky, přehrávat video v DIVX, emulovat všechny možný konzoly atd, atd... Spustíš si MorpOS - rychlý jako blesk a hlavně pres linux se dostaneš na internet v Mozile. Není co řešit. PPC karta je to nejlepší, co můžeš mít!!!
                        reKTor
                        Amiga 3000, Mirage Tower, Cyberstorm PPC604/233, 060/60, 146MB RAM, CybervissionPPC, MediatorPCI 3000D, 80GB UWSCSI HDD, Ariadne, Catweasel MKII, Oktagon2008+ SD R/W, PCI cards...

                        Komentovat


                          #13
                          Autorem citovaného textu je reKTor Přejít na původní příspěvek
                          PPC seženeš těžko, ale pokud bys mel to štěstí otevře Ti to nečekané obzory. Bez zpomalení systému budeš přehrávat MP3, prohlížet fotky, přehrávat video v DIVX, emulovat všechny možný konzoly atd, atd... Spustíš si MorpOS - rychlý jako blesk a hlavně pres linux se dostaneš na internet v Mozile. Není co řešit. PPC karta je to nejlepší, co můžeš mít!!!
                          Nekdy se da jeste sehnat na ebay... ale je to pak cena taky.. - rek bych ze dost pres 200 EUR.
                          Amiga 500+, 2 MB CHIP RAM, Alfapower (8MB FAST RAM), externi floppy Chinon. Amiga 1200, ACA 1230/56

                          Komentovat


                            #14
                            Myslim že jsme si dneska pěkně popovídali. Když jsem slyšel, co si True koupil a co dalšího si chce koupit, tak opravdu fandím. Puntíčkář, žádné místo pro kompromisy.
                            "Venku leje. Naimpregnuju si hlavu pivem." (Červ, 2023)

                            Komentovat


                              #15
                              True, máš našlápnuto správným směrem

                              JJ, taky fandím a už se těším na fotky, zkušenosti a výsledky testů .
                              Amiga OCS, ECS, AGA, CGX, PPC
                              -----------------------------------------------
                              Líbí se mi Retropolis

                              Komentovat

                              Zpracovávám...
                              X