Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Workbench 3.1 vs 3.9

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Workbench 3.1 vs 3.9

    Ahoj, chtel bych se zeptat, jake jsou hlavni rozdily OS 3.9 oproti OS 3.1 - jestli ma cenu jit do 3.9, kdyz neplanuju mit tower A1200 ale pocitam ze zustane v stolni. OS 3.9 by pro mne znamenalo jiste naklady navic, tj. koupe bud pametove karty (4MB) anebo turbiny. Turbo kartu v budoucnu koupit chci, ale koupi OS 3.9 bych byl nucen pametovku nebo turbinu koupit hned. Znamenal by pro mne W 3.9 zasadni prinos, oproti 3.1? Nekdy se vyplati si pridat, ale je to tento pripad?..
    Amiga 500+, 2 MB CHIP RAM, Alfapower (8MB FAST RAM), externi floppy Chinon. Amiga 1200, ACA 1230/56

    #2
    Já nevim, jestli bych to postavil takhle. Záleží asi dost na tom co chceš na amize provozovat. Turbo nebo paměťová karta se hodí vždycky, pokud chceš třeba hrát hry a nezáleží na Workbenchi. OS3.9 umí o něco víc než 3.1, ale propastný rozdíl mi přijde hlavně v grafice samotného OS. To co běží pod OS3.9 jde většinou i na 3.1, ale obvykle je potřeba doinstalovat nějakou tu knihovnu. Pokud chceš amigu nechat v klasickém desktopu, tak nejspíš neuvažuješ o grafické kartě a podobných vychytávkách. Pokud do desktopu dokoupíš jen paměť bez turba, nebude OS3.9 "jemně řečeno" moc svižný. Víc ti zatím neporadím.
    www.oldcomp.cz
    party.oldcomp.cz

    Komentovat


      #3
      O graficke karte skutecne neuvazuju, protoze mi jde o desktop. Naopak o turbokarte - zrejme teda 030 (060 se pry do desktopu nehodi) - plati, ze ji jednou urcite koupim. Ja jsem myslel tak, jeslti ma 3.9 nejake hodne user friendly vychytavky, ktere podstatne usnadnuji praci ve workbench a spravu systemu, popripade zda ruzny software je optimalizovany spis na 3.5 nebo 3.9... Vim ze 3.9 je hardwarove narocnejsi..ovsem turbokartu stejne mam v planu, ovsem ne hned.
      Naposledy upravil Prober; 27.07.2007, 12:30:23.
      Amiga 500+, 2 MB CHIP RAM, Alfapower (8MB FAST RAM), externi floppy Chinon. Amiga 1200, ACA 1230/56

      Komentovat


        #4
        Ja mam 060 v desktopu a v pohode. Jesti myslis chlazeni, tak nemam zadny chladic, jen jsem do A1200 nedaval spodni kryt na turbokartu kvuli lepsimu vetrani. A to jsem nemel problem s teplotou ani v tech tropickych dnech, kdy jsem hral Breathless.
        I love Amiga

        Komentovat


          #5
          Solaris: tak to je pro mne dobra zprava!
          Amiga 500+, 2 MB CHIP RAM, Alfapower (8MB FAST RAM), externi floppy Chinon. Amiga 1200, ACA 1230/56

          Komentovat


            #6
            Přesně tak, 030 a 060 se do desktopu hodí. Problémy bývají s 040 kou, ta dost hřeje a je potřeba větráček. (myslím tím 040/40MHz, ty 25MHz zas až tolik nehřejí) Pokud si pořídíš kartu s 060, tak si zase říkám, že by bylo skoro škoda neprovozovat na ní OS3.9 . Ikdyž je fakt, že na 060 budeš schopen přehrávat celkem pohodlně MP3 a tak a to umí jak OS3.9 tak 3.1, jen si musíš nainstalovat třeba amigamp. Existují i programy 3.9 only, ale moc jich asi není. Nevím o tom, že bych nějaký používal.
            www.oldcomp.cz
            party.oldcomp.cz

            Komentovat


              #7
              Tak to je prima s tou 060! Asi teda pujdu do OS 3.1 a v budoucnu po koupi 060 s dotatecnou RAM bych si pak poridil 3.9. 3.9 na A1200 bez turbiny, jen s memory card asi neni to prave orechove..
              Amiga 500+, 2 MB CHIP RAM, Alfapower (8MB FAST RAM), externi floppy Chinon. Amiga 1200, ACA 1230/56

              Komentovat


                #8
                3.9 na A1200 jen s rozsirenou pameti (chce to aspon tech 8 MB FAST) bude chodit. Ale prakticke vyuziti je spis mizive.
                www.oldcomp.cz
                party.oldcomp.cz

                Komentovat


                  #9
                  Já hlavně být Tebou, tak NAPŘED řeším paměť/turbínu a pak teprve verzi Workbenche.
                  "Venku leje. Naimpregnuju si hlavu pivem." (Červ, 2023)

                  Komentovat


                    #10
                    Osobně bych se s provozem 3.9 trochu brzdil. Sice jsem to rozjel v pohodě, ale ty hlavní vychytávky jsou grafického rázu, kdy AGA a PAL rozlišení neocení ty možnosti. Mám na Oldrickově toweru OS3.9 bez grafické karty a je to rozpačité. Na 040 je rychlost obstojná, 8 MB tomu celkem stačí, ale nutno říci, že toolbar, hodiny atd. - zabírá to dost místa ve standardním PALu. Stejně máš nakonec puštěnej jen DOPUS a konkrétní aplikace, které OS3.9 nepotřebují, rychlost je pak stejně nižší a když ti jde o hry, tak je to také v zásadě k ničemu. A ještě drobnost - musíš mít v Amize ROM 3.1, jinak to nepojede.
                    Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

                    Komentovat


                      #11
                      Menit 3.1 za 3.9 nema zadny zasadni vyznam, je to stejne jen zabava, takze zalezi na tobe. 3.9 ma trochu vylepsenu funkcnost pri praci primo ve WB. Ja mam na A4000 s grafickou kartou 3.9 a na A1200 v PALu 3.1, protoze je to takova stara klasika.

                      Komentovat


                        #12
                        Zatim to tady nikdo nezminil, ale zasadni rozdil mezi 3.1 a 3.5/3.9 je podpora hdd vetsich nez 4 GB (=aktualizovane scsi.device + HDToolbox + prislusne definice v nsdpatch.config). Samozrejme existuji ruzne moznosti jak tuto barieru obejit i v 3.0/3.1 (napr. karty p5/HDInstTools, Elbox a jejich FastATA), ale to jsou bohuzel nesystemova reseni a nemusi vzdy korektne fungovat, prip. mohou kolidovat s ruznymi programy.

                        Krome jineho pak s 3.9 dostanes podporu pro TCP/IP (at uz je jaka je), XAD (umozni rozbalit temer cokoli nebo pripojit ruzne filedisky), funkcni podporu pro praci CD. To je myslim vsechno podstatne... dale pak drobnosti typu utility pro hledani souboru/v souborech, AmiDock (i kdyz ten zrovna neni nejstabilnejsi), datatypy a zbytek je formou pridanych (neintegrovanych) baliku od tretich stran: Picasso96 (RTG) a AHI (RTA).
                        AmigaOS // AROS

                        Komentovat


                          #13
                          Autorem citovaného textu je sindlarv Přejít na původní příspěvek
                          Krome jineho pak s 3.9 dostanes podporu pro TCP/IP (at uz je jaka je)
                          Je nejaka spatna? Ja to (Genesis) pouzivam celkem v pohode.

                          Komentovat


                            #14
                            Kdyz funguje, tak je vsechno ok. Napr. ale pripojeni pres modem bylo obtizne rozchodit... podle mych zkusenosti.
                            AmigaOS // AROS

                            Komentovat


                              #15
                              amidock mi prijde velmi stabilni,a to ze se zavira a otvira sam pri zmene rozliseni je skutecne vychytavka
                              Umřít v nejlepším umí málokdo. Dokázala to jen Amiga a Šlacha.

                              Komentovat

                              Zpracovávám...
                              X