Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

HTPC z Amigy

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    HTPC z Amigy

    Ahoj všem.
    Jsem tu nový, ale hned se začnu, asi hloupě, ptát.

    Od útlého věku, asi od 6-ti let jsem chodil do různých kroužků Svazarmu, zaměřených na různé počítače /Atari XT, Sinclair Spectrum, Sord M5 atd./

    Od asi roku 1988 do roku 1995 jsem byl vlastníkem Amigy 500. Na ní jsem samozřejmě hrál různé hry, dělal různé prográmky pro mojí potřebu, ale hlavně jsem jí používal na muziku.

    Pak mi jednou, může za to 12°Plzeň, vyhořela (trošku jsem Amigu vykoupal). Začal jsem tedy své období PC a to hlavně na platformě AMD. Zde jsem užíval, dle času, různé varianty woken, nyní Win7RC, dále Ubuntu a hlavně SunSolaris. Ve svém PC x86 jsem však nadále na různý hudební sw používal emulaci WinUAE.

    Nyní jsem své "nabušené" PC věnoval synovi a zůstal mi pouze starší NB.
    Protože se cítím být stále "amigista", z nostalgie jsem se rozhodl, že můj další "comp" bude opět Amiga.

    Rozhodl jsem se "asi"pro MB sam440ep-flex, na kterém chci postavit funkční stroj. Ačkoli jsem za ta léta, co se týče Amigy "trošku" mimo" a "manželka rozhodla, že když počítač, tak pro všechny", tak se chci zeptat na toto:

    Je možno pod OS AmigaOS 4.1 nebo pod MorpheusOS /z nostaligie nechci na Amize užívat třeba SunSolaris nebo nějaký Linux" postavit funkční HTPC? Existují ovladače na nějaké televizní a satelitní karty? Jak je to s obslužným SW?

    Doufám, že jsem Vás svojí nevědomostí nerozhodil.
    S pozdravem Komárek

    #2
    SAM440ep je v současné době asi jediná volba. Vše ostatní, kromě efiky, se již nedá koupit nové (a někdy ani použité) a bohužel Efika není vhodná pro účely, které si výše popsal.
    Ad karty: Tady se bohužel bez linuxu neobejdeš. Pokud chceš rozbíhat TV karty tak to jde jedině pod linuxem, v Amigaos4.1 nejsou ani ovladače ani obslužný sw. (Něco málo ano, ale pro staré analogové) viz. os4depot.net, www.aminet.net . Pro SAM existuje Debian Lenny, takže pokud se v linuxu vyznáš určitě si snadno zjistíš co a jak.
    Každopádně problémem může být nedostatek výkonu procesoru, takže zrovna pro tebe by mohl být zajímavý model SAM400ep-flex na 800MHz a 1GB paměti. Je to nejrychlejší MB, který se dá v současné době koupit.
    Poslední možností by mohl být PPC G4 verze MACmini (taky už nekoupíš nový), kde do budoucna poběží MorphOS. Ale jak to bude s TV kartami fakt nevím, ale s USB se dá dělat hodně kouzel, ale opět pod linuxem a nebo MacOSem. V MorphOSu by ti zase chyběly ovladače plus obslužný SW.

    UPDATE - samozřejmě musím dodat, že i na "nových amigách" lze provozovat více operačních systémů jako na PC.
    www.oldcomp.cz
    party.oldcomp.cz

    Komentovat


      #3
      Predevsim SAM (a podobne desky) neni Amiga, respektive je to dost malo Amiga a uz vubec ne pocitac "pro vsechny". Je to pouze a jen hracka. K nostaligii to ma take daleko. Vsechno tohle ale schvaluju.

      Komentovat


        #4
        Na HTPC jedine PC, tam snad ani jinou volbu nemas. Kup si A1200 s bliznou a k tomu si postav HTPC na PC platforme a mas co potrebujes. Dokonce muzes zene rict, ze to vyjde lacineji nez SAM440EP.

        Komentovat

        Zpracovávám...
        X