Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Ganyb ( stál jsem u zrodu ! )

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Ganyb ( stál jsem u zrodu ! )

    takze, Amigu 500 jsem poprve videl v roce 1990, to si ji dovezl kamarad z nemecka vcetne monitoru 1084S.Celkova suma co ho to stalo byla 50 000,- v prepoctu. V ty dobe jsem mel doma Atari 130XE a k sousedovi jsem chodil parit na jeho C64,jelikoz bylo graficky lepsi,nez moje Atarko. Jednoho krasnyho dne, kamos dotahl k nam dom, nove koupenou Amigu z toho nemecka a to byl muj konec, nebo spise zacatek amigamanie.

    Kdyz to zapl malem jsem omdlel...totalni parada ...dema , hry, no BOMBA. Se sousedem jsme si ji pujcovali na vidend od toho kamarada a verte, neverte...zacali jsme hrat v patek navecer a nonstop jen s prestavkama na jidlo a WC jsme parili do nedele dopoledne !!! Proste jsme dva dny nespali.
    Proste to se uz asi neda zazit, to byla doba kdy z 8-bitu se najednou obevil 16.bit a v ty dobe tehdejsi treba PC-XT byly uplny sragory ve srovnani s A500. Tam sli hrat akorat tak piskvorky na XT.

    Pro upresneni, v roce 90 mi bylo 21 let

    A co se tyka kupu me prvni A500,tak to prislo v roce 91...prisla me na 17000,- a to jen diky tomu ze mi ji dotahl kamos z venku !!! U nas v obchode a to na Ceske ulici v Brne ji prodavali za 32500,- !!!!!!!! Tak si vemte, jaka to byla draha hracka kdyz v ty dobe lidi meli prumernej plat cca 3500,-
    A500 mi vydrzela doma asi 2 rokz,pak jsem ji prodal a chodil hravat ke kamosum.V ty dobe to mel snad uz kazdy koho jsme znal ( 1993 )

    Zahy na to se obevili PC AT 386 a slavnej Doom pod Dosem a to zase vsichni zacali presedlavat na PCcka, to vite...prostorovej Doom, to byla pecka...i Wolfenstein atd.

    Dalsi Amigu jsem si koupil asi pred 5ti lety A500 a A600, ale za 2 mesice jsem vsechno prodal.
    No a ted me chytla nostalgicka manie a sehnal jsem si C64 komplet se vsim vsudy a A1200, ale mam pocit, ze A1200 je pro me zatim spanelska vesnice. Si vemte A500, tam jsem jen hazel diskety s hrama a hotovo.

    Sice se s A1200 tezce v nekterych pripadech peru...ale casem to bude v poho !

    #2
    Pěkný příběh Taky se koukám řadíš mezi starou, zasloužilou gardu Jinak A1200 není tak rozdílná oproti A500, spíš si hodně věcí za ten čas zapoměl. Já naopak nebyl schopen kdysi přesedlat z živých vzpomínek na A1200 zpět k A500 a vyváděl různé kulišárny, abych A500 alespoň trochu přiblížil komfortní práci na dvanáctikuli - dal novější ROMku a via Ami2PC mapoval virtuální harddisk...no pakárna Ale zůstane v mém zlatém fondu spolu s A3000 na věky (resp. do mé smrti - která zaručeně nikdy nepřijde - musim vydržet na věky, protože při představě, co by s nimi mohli udělat pozůstalí, bych z toho hrobu stejně vstal )...
    jinak ano, Doom byl asi smrtící zářez pro Amigu... měli bysme společně každý rok obřadně spálit model budovy ID Software za odříkávání chybových hlášek Guru Meditation

    Komentovat


      #3
      presne, Doom byl masakr...proste hra v 3D prostoru a to A500 bohuzel nemela nebo by to spise nezvladla. Jinak mas pravdu, plno veci se mi za ty leta vykourilo z hlavy, ale spis plno veci na A1200 je pro me novych, mam na mysli soft, ale to se poda

      Komentovat


        #4
        Doom som nikdy nemal rad. Uz len kvoli tomuto. iD Software mali asi nejake problemy, kupil ich tusim ZeniMax. Tak im treba
        ???

        Komentovat


          #5
          Náhodou, DOOM byl dobrej. Nikdy nezapomenu na to, jak jsem se málem posral, když na mě v půl jedné ráno v temné chodbě vystartovalo to neviditelné prase... ale to jsme trochu OT...

          Komentovat


            #6
            v roce 90 mě bylo 12 let 1 a 2 tam taky je
            A1200 mám od roku 2007 a je to pro mě mašina číslo 1, ze začátku jsem taky vůbec něděl která bije a díky zdejší komunitě je to ok
            tak a zdar
            pařba a flink chtěj celýho člověka...

            Komentovat


              #7
              Jooo roky 90-94, to byly ROKY !
              Dneska si kolkrát vzpomenu i na ty 8bity.... Prostě hltat každou novou hru, koukat jak se to vyvíjí a zlepšuje. To už asi nikdy nezažijem a ani naše děti. Když kouknu na dnešní hry tak cca od roku 2000 s příchodem 3D grafáren nevidim nic novýho co by byl posun někam dopředu.
              Na stole EUAE a WinUAE, exA1200 se slušnou výbavou, exA2000 HD 20MB a exA500 2x, aktuální jabka sem snad ani vypisovat nebudu

              Komentovat


                #8
                Hm, u mě to byla Ultima Underworld, resp. její recenze v Excaliburu, což mě donutilo vyměnit Amigu (bojim se říct že Atari) za prachsprostý PC.
                A4KT(040) ,A4K Mirage Pro(060), A4KD(040) ,A2K(060), A1.2K(040), Atari, Sinclair, Sharp...

                Komentovat


                  #9
                  Amigu jsem NIKDY za žádnej jinej komp nevyměnil. I když jsem prodával A600 a fotr mě přemlouval, ať za ty prachy koupim MACa (dělal novináře), poslal jsem ho do hajzlu a koupil A1200. On si pak koupil za ty samý prachy Macintosh LC-II, což byla totální jebka a ještě teď z něj bleju. Amigu mám nepřetržitě od 1991 tuším.
                  "Venku leje. Naimpregnuju si hlavu pivem." (Červ, 2023)

                  Komentovat


                    #10
                    Autorem citovaného textu je Krtek Přejít na původní příspěvek
                    Jooo roky 90-94, to byly ROKY !
                    Dneska si kolkrát vzpomenu i na ty 8bity.... Prostě hltat každou novou hru, koukat jak se to vyvíjí a zlepšuje. To už asi nikdy nezažijem a ani naše děti. Když kouknu na dnešní hry tak cca od roku 2000 s příchodem 3D grafáren nevidim nic novýho co by byl posun někam dopředu.
                    Přesně tak to tenkrát bylo ! To už fakt nikdo nezažije. Když vyšla nejaká nová hra, tak jsme to hltali a nespali, jen gamesili. Když se nám dostal do ruk Lotus Esprite, tak jsme závodili, až jsme se sesunuli únavou pod stůl. Strašně se krásně na to vzpomíná. Nebo jsem si donesl domů Elvíru a před spaním jsem to zapl...no, byl jsem tak vybobkovanej, že jsem držel polštář v klíně. Bylo to něco novýho, copak jsem mohl na 8bitu hrát nějakej horror jak Elviru? Byla to prostě revoluce.
                    A jak píšeš, leta letoucí žádnou revoluci nevidím, jen 3D strelby a pořád dokola. Sice si pamatuji, že v 90 letech, ale nevím už přesný rok, chtěli udělat revoluci s 3D helmama do her a dokonce byli i některé hry s podporou těchto helem, ale nakonec to nějak vyšumělo a revoluce se nekonala.

                    Komentovat


                      #11
                      Přátelé,děkuju za krásné příspěvky,vzpomínky na naše prvni setkání s jediným počítačem v historii,který má srdce nás navždy budou hřát a naši víru NEZRADÍME!!pecaN

                      Komentovat


                        #12
                        Chlapi co se ID softu týká John Carmack je pan programátor, byl mezi prvníma co pochopil silnou stránku ciscových procáků a jemu by měl Bill Gates líbat nohy až do smrti. S mnohem vyspělejšími a dá se říct, že revolučními riscovými Motorolami byla ta potíž, že přišly v období studené války. Byly tak nadčasové, že našly uplatnění jako řídící jednotky v raketách pershing, tím pádem se dostaly na seznam COCOM tedy seznam vyspělé technologie, na kterou se vztahovalo embargo pro východní evropu a země spřátelené s CCCP. Proto byl mimo jiné také zákaz vývozu Amig 500 do východní Evropy a jediná možnost byla ji koupit v reichu. Bylo to v době kdy se IBM na žádost vlády USA mělo rozhodnout pro určující směr vývoje v rodících se IT technologiích. Byly tu 2 možnosti: přiklonit se k vyspělé technologii postavené na Motorole s obchodními omezeními nebo podpořit nemastnou neslanou technologii x86 reprezentovanou začínajícím Intelem s možností obchodování i s východem. A ruku na srdce, Velká modrá nejsou patrioti, ale obchodnící každým coulem. Intel dostal šanci, které se chopil, Bill Gates dostal možnost předvést svůj DOS, jehož některé prvky převzal od geniálního ADOSu, John Carmack odhalil potenciál ciscových jader a bylo vymalováno. Zemřel král, ať žije král!

                        Na druhou stranu, kdyby to bylo obráceně a Amigy byly všude, kde bychom se hnuli a nikdo si už nepamatoval na osud garážistů, kteří po propadáku s MSDOSem se vrhli na prodej zubních kartáčků, nemohla by vzniknout ani skvělá Amiga komunita, všechno má své plusy i mínusy, no néé?
                        Sběratel Amiga pecek. WHDLoad and MUI registered user. Advanced bastler.

                        Komentovat


                          #13
                          Autorem citovaného textu je Predseda Přejít na původní příspěvek
                          Amigu jsem NIKDY za žádnej jinej komp nevyměnil. I když jsem prodával A600 a fotr mě přemlouval, ať za ty prachy koupim MACa (dělal novináře), poslal jsem ho do hajzlu a koupil A1200. On si pak koupil za ty samý prachy Macintosh LC-II, což byla totální jebka a ještě teď z něj bleju. Amigu mám nepřetržitě od 1991 tuším.
                          som na tom podobne, i ked som bol nuteny kupit aj PC, svoju A1200 (ale taktiez aj C64-ku) som nikdy nepredal a mam ich dodnes + som k nim dokupil sestricky, na ktore som v tych casoch nemal prachy

                          to ganyb:
                          pekny pribeh a welcome to back
                          Commodore 64I, 64II | Commodore SX-64 | Commodore 128, 128D | Amiga 500 | Amiga 600 | Amiga 2000 68030 | Amiga 1200+Blizzard 1230 IV | Amiga 1200 E/BOX+Blizzard 1240 | Amiga 4000 040/25 | Amiga CD32 | Commodore CDTV | Atari 800XL, 800XE | Atari 130XE | Atari 1040STe | Apple Power Macintosh 9600, G3

                          Komentovat


                            #14
                            Autorem citovaného textu je Marien Přejít na původní příspěvek
                            Chlapi co se ID softu týká John Carmack je pan programátor, byl mezi prvníma co pochopil silnou stránku ciscových procáků a jemu by měl Bill Gates líbat nohy až do smrti. S mnohem vyspělejšími a dá se říct, že revolučními riscovými Motorolami byla ta potíž, že přišly v období studené války. Byly tak nadčasové, že našly uplatnění jako řídící jednotky v raketách pershing, tím pádem se dostaly na seznam COCOM tedy seznam vyspělé technologie, na kterou se vztahovalo embargo pro východní evropu a země spřátelené s CCCP. Proto byl mimo jiné také zákaz vývozu Amig 500 do východní Evropy a jediná možnost byla ji koupit v reichu. Bylo to v době kdy se IBM na žádost vlády USA mělo rozhodnout pro určující směr vývoje v rodících se IT technologiích. Byly tu 2 možnosti: přiklonit se k vyspělé technologii postavené na Motorole s obchodními omezeními nebo podpořit nemastnou neslanou technologii x86 reprezentovanou začínajícím Intelem s možností obchodování i s východem. A ruku na srdce, Velká modrá nejsou patrioti, ale obchodnící každým coulem. Intel dostal šanci, které se chopil, Bill Gates dostal možnost předvést svůj DOS, jehož některé prvky převzal od geniálního ADOSu, John Carmack odhalil potenciál ciscových jader a bylo vymalováno. Zemřel král, ať žije král!

                            Na druhou stranu, kdyby to bylo obráceně a Amigy byly všude, kde bychom se hnuli a nikdo si už nepamatoval na osud garážistů, kteří po propadáku s MSDOSem se vrhli na prodej zubních kartáčků, nemohla by vzniknout ani skvělá Amiga komunita, všechno má své plusy i mínusy, no néé?
                            Nechci ti do toho kecat ale klasický Motoroly 68k jsou stejně CISC procesory jako Intel X86.
                            Ten zbytek sem slyšel taky jinak a nikdy né o tom že by IBM vadilo nějaký embargo. Jednou verzí je že Motorola nebyla schopná dodat pro IBM první procesor včas. Druhá reálnější verze byla o výkonu. Myslim že se to tu někde probíralo, případně na CZPUG byl o tom článek. Jde o to že Motorky proti Intelu byly většinou pomalejší v FPU výpočtech. Změnilo se to dočasně až s PowerPC (což je sice RISC) ale zase po nějakym tom roce šly výkonově do háje ať si Luky argumentuje DNet šifrovánim jak chce
                            Na stole EUAE a WinUAE, exA1200 se slušnou výbavou, exA2000 HD 20MB a exA500 2x, aktuální jabka sem snad ani vypisovat nebudu

                            Komentovat


                              #15
                              To máš přece dnes už jedno. Navíc v době zrodu 68000 nebyl nikdo schopen proti ní postavit lepší železo, bavíme se o letech 1979-80. Jop beru zpět celá 68x0 je ciscová, riscové byly až Coldfire a PPC.
                              Sběratel Amiga pecek. WHDLoad and MUI registered user. Advanced bastler.

                              Komentovat

                              Zpracovávám...
                              X