Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Prosba o pomoc s projektem "Mediální archeologie"

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Prosba o pomoc s projektem "Mediální archeologie"

    Dneska jsem měl schůzku s Michalem Mariánkem, který v prosinci bude v Roxxy pořádat speciální umělecký pořad s tématem "mediální archeologie". Celý projekt má čtyři části - přednáška, výstava, performance a workshop (plus občas diskuze). Michal se zabývá elektronickým uměním a v rámci tématu mne tedy oslovil, jestli bych si nepřipravil nějaký program.

    Předem musím říct, že nejde o žádnou hráčskou akci, nejde o žádnou počítačovou výstavu nebo tak něco. Sám přesně nevím, jaký program tam bude (to neví momentálně ani Michal, protože s realizací projektu začal nedávno), ale navrhnul jsem pár témat, která by za to stála zpracovat.

    V zásadě by šlo o to, že bych měl jednu místnost nebo nějaký větší kout jenom pro sebe, kde bych si připravil nějakou prezentaci (stálou expozici - tedy patrně jenom na 1-2 dny, déle tyto akce netrvají) a večer bych měl cca 45 minut na přednášku. Není účelem diváka nějak vzdělávat, spíše mu poskytnout nějaký pocit, nějakou zajímavost, kterou by si z akce odnesl.

    Archeologie - okamžitě mne napadlo, že bych rád zpracoval téma "co se dá všechno dělat s velice omezeným hardwarem a přitom divák pochopí, že je to něco úžasného". Vždy mne velice "rozčiluje", když někomu ukážu nějaké demo na Amize nebo hru na nějakém osmibitu a ten člověk sice řekne, že se mu to líbí, ale neumí si představit, kolik komplikované práce se za tím skrývá. Tato moje idea se skládá ze dvou částí - výstava a přednáška.

    Přednášku
    bych jednoznačně udělal o Amize. Netřeba ale nějak jít do detailu, rád bych na ní jako na příkladu předvedl, jak lze takto starý hardware využít. Jak se pracuje s možnostmi, co tento stroj, koncepčně z roku 1985, dokáže. Představit divákovi, jaká byla situace mezi počítači dříve, jaká je nyní a jak Amiga vyčnívá. Rád bych to doplnil nějakou ukázkou (multitasking, více rozlišení najednou, Shapeshifter), nechci poskytnou komplexní pohled na Amigu, ale naopak vypíchnout nějaké extrabuřty, něco, co divák ještě nikdy na žádném počítači neviděl. Nebudu jej zahlcovat technickými daty, chci se pokusit sepsat text tak, aby se dal vyslechnout a udržel chvíli pozornost, přičemž sem tam bych rád diváka přivedl k smíchu nebo údivu právě onou praktickou ukázkou (například emulátor DOSu s nějakou aplikací, hrou, ideálně W95 - i když tam nevím, co AGA . I když mám v merku Amigu, rád bych to pojal trochu obecněji, abych divákovi v prvé řadě předal pochopení úžasu nad hrami či demy na starých platformách. Dokonce se nebráním ani tomu, že bych tam měl 2-3 různé stroje a na každém předvedl něco jiného - momentálně ještě nemám žádnou osnovu, dozvěděl jsem se to dneska.

    Výstava na to navazuje. Mám takovou představu, že bych tam měl nainstalovano pár počítačů (1-3, ideálně prezentující výkonnostní skoky, takže 8bit a třeba Amiga), na kterých by dokola běželo nějaké demo - a před televizí by byla sluchátka. K tomu by pro ilustraci vytisknutý na papíře samotný kód dema, výpis paměti, ideálně assembler, který by byl vystaven vedle počítači, případně vyvěšený na zdi, jako obraz. Tím bych demonstroval (zejména u 8bitů) právě ten poměr paměti a možností (v případě Amigy bych volil 64k demo například).

    Přátelé, rád bych vás všechny požádal o pomoc, přestože momentálně absolutně nemám představu o financích nebo zázemí.


    Konkrétně:

    1) V rámci přednášky jsem již výše naznačil nějaké extrabuřty, které by mohly zaujmout i laika, pokud se dobře podají. Poraďte mi ale prosím více věcí, ukažte mi prosím nějaké 256b, 4K dema, která bych v rámci přednášky pustil. A nemusí jít jen o Amigu - na jaké jiné platformě (libovolné, viz níže) si myslíte, že je něco, co dobře demonstruje využití dnes komického hardwaru? Zkuste mi nasypat nějaké nápady, třeba na první pohled pitomosti a něco z toho vybereme!

    2) Prosím, pomohli byste mi rozchodit PC-TASK pod AGA, ideálně s Windowsama (3.1 nebo 95)? Byla by to myslím dost jaw-dropping ukázka,
    (podobně jako Shapeshifter s Photoshopem 3.0). Samotný PC-TASK asi není problém, ale potřeboval bych vytvořit HDFile s DOSem, Windows a pár hrama nebo nějakým softem. Už jsem dávno z těchto věcí vypadl, PC-TASK jsem měl kdysi rozchozenej od známého a vyjma spouštění jsem v něm nikdy nic neinstaloval. Nebo nanavigovat na nějaký návod alespoň. Musí to ale pořád jet pod AGA, což u Windowsů třeba nevím zrovna.

    3) V rámci výstavy narážím na problém, že v osmibitové sféře jsem pobyl jen herně a nemám představu o 48k demech pro ZX. Jelikož ale tyto stroje pojedou nonstop, potřebuji vymyslet, jak udělat, aby se demo točilo pořád dokola. Možná některá dema jsou přímo psané ve smyčce, ale jaké jsou přímo možnosti udělat nějakej loop mimo systém? Co nějaká disketová mechanika? Samozřejmě - ukázka loadingu z kazety by také mohla proběhnout.

    4) Absolutně nemám představu, jestli je možné udělat "výpis" z kódu nějakého dema. Jde mi o ten tisk oněch 48 kilobajtů. Je vůbec možné něco takového udělat - třeba mají nějaká dema k dispozici zdrojáky? Pro tu ilustraci by pravděpodobně šlo použít libovolný výpis z libovolného programu - ideálně assembler, kde by bylo dobře vidět to omezení na paměť (co jsem odhadnul, tak 48k by mohlo být cca 15 normostran, ale když to dám do sloupců a s větším písmem, pohybuju se okolo 20 stran, které by byly vystavené za televizí / monitorem). Přijde mi jako blbost tisknout *.z80 soubor, to je sice dobrej fór, ale pramálo ilustrační. Jak teda na to?

    5) Poslední a největší prosba. Zatímco Amigu mám vyladěnou pro prezentace velice dobře, moje osmibity nejsou ve stavu, kdy by se hodily na výstavu (teda - mohl bych je vystavit, ale již ne zapojit). Jde o to, že musíme brát v ohled praktickou stránku věci. Připojovat ZX na televizi, nahrávat z kazety - nevím, jestli je to dobrý nápad, pokazit se toho může hodně. Proto bych kohokoli z vás rád požádal, kdybyste mi mohli nějaký ze svých 8bitů půjčit. Ideálně takový, který je trochu "odladěný", má výstup na RGB například, používá HDD nebo FDD a podobně. Pro účely výstavy naznačené výše je vlastně jedno, co to bude za stroj. Samozřejmě se dohodneme na nějaké záloze a nechám se proškolit, abych něco nezkurvil nebo tak.

    Do konání akce je relativně dost času, ale program potřebuji sestavit do dvou týdnů. Podle toho, jak mi zareagujete, bych sestavil osnovu a pak bychom řešili věci dál.

    Děkuji předem za jakékoliv rady a pomoc.
    Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

    #2
    mohu ti zapujcit c64 sestavu (c64 disketovka diskety joye i ctecku pametovych karet a TV) jedna se o hnedou verzi
    pařba a flink chtěj celýho člověka...

    Komentovat


      #3
      Autorem citovaného textu je davesade Přejít na původní příspěvek
      2) Prosím, pomohli byste mi rozchodit PC-TASK pod AGA, ideálně s Windowsama (3.1 nebo 95)? Byla by to myslím dost jaw-dropping ukázka,
      (podobně jako Shapeshifter s Photoshopem 3.0). Samotný PC-TASK asi není problém, ale potřeboval bych vytvořit HDFile s DOSem, Windows a pár hrama nebo nějakým softem. Už jsem dávno z těchto věcí vypadl, PC-TASK jsem měl kdysi rozchozenej od známého a vyjma spouštění jsem v něm nikdy nic neinstaloval. Nebo nanavigovat na nějaký návod alespoň. Musí to ale pořád jet pod AGA, což u Windowsů třeba nevím zrovna.
      No na AGA pokud máš k dispozici 060 (jakože máš) a slušný zobrazovadlo (multiscan monitor nebo indy - což taky máš) W31, W311 a W95 rozjedeš (640x480x16 barev, s 640x480x256barev jsem měl problém s ovladačem do Widlí). Na HDF rovnou zapomeň, ten je v PC-Tasku šíleně pomalý, chce to FAT partition přímo na disku. Co se týče her, to už je slabší obecně, tak jasně miny nebo kartičky rozjedeš... Kdysi se mi podařilo rozhýbat dosový Master of Orion, který na amize není, ale byl ukrutně pomalý. Stejná neli horší situace byla s HOM&M. Takže pod W95 rozjedeš tak akorát word nebo excel, ale moc se s nima pracovat nedá, ale když jedou vypadá to efektně.
      www.oldcomp.cz
      party.oldcomp.cz

      Komentovat


        #4
        Jo a 1-3.10. je v prostorách sálu smíchovskýho nádraží Bytefest. Tam nadšence přes ZX dema odchytíš (já sám do dem na ZX skoro nefušuju). www.bytefest.org
        www.oldcomp.cz
        party.oldcomp.cz

        Komentovat


          #5
          Ty jo, další oddíl dělat - mám tam už ten Shapeshifter právě. Místo na CF kartě mám, o to zase tak moc nejde, nějakých 200 MB by mělo stačit. Ale zálohovat celou kartu a formátovat partice zase? Ech, no nevim.

          Přesto bych ale na začátek potřeboval HDF, alespoň pro test. Vyrábět si diskety nehodlám a do WinUAE nenajdu ADF DOSu a Windows, že jo. Čili chtělo by to nějaký nástroj, kterým si pod Windows na PC vyrobím HDF file a ten si rozchodím a pak teprve bych to dal do Amigy. Když nad tím dumám - je možné použít například Virtual PC, kde místo HDD použiju adresář na mém disku - a jeho obsah pak zkopíruju na FAT partition CF karty v Amize? Jak to bude s ovladači - chytne se to? Má to být jenom vizuální ukázka, nikoliv demonstrace výkonu.

          Ad dema - nemusí jít vůbec o ZX nebo o C64, nejprve chci najít demo, které se loopuje a k němu pak najít hardware, ať už je libovolný. Momentálně procházím POUET, ale nemám štěstí.
          Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

          Komentovat


            #6
            Ale dobře, udělám si další oddíl. To stačí pod WinUAE, že jo. Zazálohovat obsah CF, zazálohovat obsah MAC0: partice, pak udělat tři nové partition, jedna PSF, další prázdné - dodatečně udělat FAT16 jednu a MAC0: druhou a obnovit. To by šlo. V PC pod Windows pak nainstaluju DOS a klidně i Windows na tu FAT partici, to jo, ale jestli se to chytne v Amize víme?

            Na ten bytefest teda zajdu asi .
            Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

            Komentovat


              #7
              Partice s Windows 3.1 a Windows 95 máš na FTP, ale nezkoušel jsem. Koukni na to.
              Pegasos II (1266MHz), 2048MB RAM, Radeon 9250 (256MB), HDD 200GB, USB 2.0, ZIP250 USB, USB floppy, SB Live!, HP LaserJet 1100, AmigaOS 4.1 Final Edition

              Komentovat


                #8
                Aha, díky, za chvilku se na to vrhnu, teď zálohuju kartu. Tím bych měl teda pošefovanou Amigu (dema přes Pouet, snad najdu i se zdrojákem něco).

                Větší problém jsou teda ty 8bity pořád. Volba dema a pak HW, kterej to umí zobrazit co nejpohodlněji.
                Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

                Komentovat


                  #9
                  ZX Spectrum..... loopuje hodne dem, nejake najit nebude problem, muzu ti jich par dodat, i nejake to ZX Spectrum vcetne treba originalnich periferii, coz je celkem oldschool.

                  Assleblerovy vypis dema zle udelat, od PC nebo Amigy se to nebude lisit, coz je skutecnost, ktera zajimava celkem je, jen uz se dnes normalne v Assembleru (krome dem a mozna nejakych casti ovladacu) nedela. Zadna krasa na to videt bohuzel nebude.

                  Komentovat


                    #10
                    2Doda: To by bylo super, kdybys mohl něco vybavenějšího půjčit.

                    S tím výpisem bys mi poradil? Ono to nemá být esteticky hezké, ale ilustrační. Dal bych vedle toho třeba ještě Máchův Máj a popisek "Tato báseň se do paměti tohoto počítače vejde 50x" nebo tak něco - a vedle toho výpis assembleru. (Opět s popiskem - pokud všechna tato nesmyslná číslíčka nasypete do paměti počítače, dělá to to, co vidíte, že to dělá").
                    Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

                    Komentovat


                      #11
                      PC Task - použil jsem verzi 4.4, na FTP jsem našel HDF s W95. Nastavím to dle citu, ale narazil jsem na tyto problémy:

                      1) V nastavení Advanced Video Setting si nastavím PAL Hires, což je v pořádku, ale pak je tam přepínátko na mody obrazu - vše od 320x200 2barvy po 640x480 256barev. Co se mi ale nezdá, je že se nastavení modu neuloží (ani po ručním "save config"). Možná to není důležité, ale zarazilo mne to. Horší je, že si to "nepamatuje" nastavení paměti. Jednou tam je 8 MB, ale většinou 4.

                      2) Zatím jsem pod emulátorem, ale W95 se nechtějí spustit. Loadovací obrazovka se zobrazuje korektně (více méně), ale po nějaké době se obraz kompletně rozbije a nic se neděje (Amiga ale není zamrzlá, normálně se přepnu do Workbench). Nastavil jsem tam 8 MB RAM, FPU podporu, jinak nevím, jestli nějakou blbost přehlížím.

                      (Už jsem to spustil).

                      Boot z HDF je opravdu neskutečně pomalý, už jsem si vše zazálohoval a jdu do partition - teď jenom ladím nastavení.
                      Naposledy upravil davesade; 09.09.2010, 22:27:08.
                      Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

                      Komentovat


                        #12
                        V readme (w95) je popis jak to nastavit. Dále píše že naběhnutí systému je otázkou cca 1/2 hodiny.
                        Skoušel jsem ty w95 na Pegasosu (PCtask běží dobře), ale při první půlhodině jsem to vzdal. Ty w3.1 jdou spustit celkem v pohodě, ale je to fakt hnus. To nastavení módu se mi chová taky podivně.
                        Amiga DraCo DaMi PegasosII G4 G5

                        Komentovat


                          #13
                          Tak ty mody jsem asi pochopil a chová se to korektně (až na to, že díky šíleně dlouhému loadu to nemám možnost nijak otestovat). Momentálně řeším problém, jak pod Amigou naformátovat partition jako FAT16. Googlil jsem asi hodinu a nic moc jsem nevymyslel .
                          Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

                          Komentovat


                            #14
                            Pod PC-Taskem to jde, nastaviš partici, která má být dosová a zformátuješ ji. No a nebo CrossDosem.
                            www.oldcomp.cz
                            party.oldcomp.cz

                            Komentovat


                              #15
                              Na CF akrtě mám nyní jednu partici pojmenovanou jako FAT: , to jo. Ale v PC ji nevidím, jenom v Amize. A nedaří se mi zjistit, jak ji naformátovat na FAT16 - asi nějaká utilita? Na Aminetu jsem nic nenašel, ale možná blbě hledám.
                              Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

                              Komentovat

                              Zpracovávám...
                              X