Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

A600 s 68010 - zkušenosti

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    A600 s 68010 - zkušenosti

    Nekteri mozna tusi, jini vi. Nedavno jsem se rozhodl pro 68010 v me A600. Ta, kterou jsem koupil na aukru nefungovala (asi jako ta Natalie - cerna obrazovka a nic se nedelo). Doslo tedy na nakup nove zakladni desky, na ktere by cela uprava probehla. Upozornuji dopredum, ze ani nova deska nebyla poctive dlouhodobe testovana a to mohlo podstatne ovlivnit cely vysledek.

    Co to stoji - 68010 se da na eBay poridit pro A600 za nejakych 600 vcetne postovneho
    Nahradni ZD za nejakych 700,-

    Co je k tomu treba - velice sikovny kamarad s SMD pajeckou a spoustu premlouvani, aby do toho sel
    Uvedomeni si toho, ze to nemusi vyjit. Neco na ocisteni kontaktu a pripajeni noveho CPU.

    Ma to cenu? Ale to vite, ze ma. Hola A600 s 68010 ma narust vykonu oproti klasicke na hodnote 1.03 dle sysinfa, ale to neumi pro svuj test vyuzit cpu cache (byt ta je u 010ky mrnava, ale prece je). Cilem vsak byla jina meta - otestovat vykon s "BobooRAM". Tam byl narust vykonu oproti 68000 velice markantni. Cislo uvadet nebudu, pockejte si na screenshot, ktery ovsem nemam ja, ale Mraf.

    Funguje to? Bohuzel nakonec ne. Nez me vsak zacnete kamenovat, musim predeslat, ze vse fungovalo, jak melo, ale po delsi zatezi najednou prisla konecna. Ani jedna ze soucastek nebyla nova a jejich historie byla neznama. S 68010 cpu prisly klasicke americke kecy o tom, abych coby zlotrily evropan nasel svou viru v bohu a dalsi canc s kontakty na cirkve, ktere me jiste privedou na spravnou cestu. Z ceho a jak bylo cpu sundano se vsak nedozvite. Obdobne byla tajemna i samotna deska. Osobne jsem tedy toho nazoru, ze samotna vymena cenu ma - s nejakou poradnou fast ram udelate z A600 opravdovou bestii, kterou vam bude soused zavidet.

    Technicke detaily necham na Mrafovi. Kdyz bude chtit, tak je napise. Kdyz ne, tak prisaham, ze tu upravu nedelal a nikdy moji A600 ani nevidel
    Naposledy upravil MisticJoe; 03.08.2011, 11:12:08.

    #2
    O: A600 s 68010 - zkusenosti

    Autorem citovaného textu je MisticJoe Přejít na původní příspěvek
    Osobne jsem tedy toho nazoru, ze samotna vymena cenu ma - s nejakou poradnou fast ram udelate z A600 opravdovou bestii, kterou vam bude soused zavidet.
    Pro mě osobně teda je to o ničem, když budu chtít z A600 udělat aspoň o něco málo línější stroj než je, nepomůže tomu o pár procent rychlejší verze 68000, ale jedině turbokarta.
    "Zítra začína PředPrasepárty." (DaMi, 5. duben 2024)

    Komentovat


      #3
      O: A600 s 68010 - zkusenosti

      Kamarata z pajkou nebbrat. Vysoke riziko. Zato 2 petice prepinac a 2 1K odpory zvladne kazdy a mozes mat v A600 oba procaky a prepinat. Navyse je top uplne reverzibilne.

      p.s. Jeden taky "vyrobok sa mi tu vala"

      p.s.s Fast ram pomoze viac.

      kuk: https://www.a1k.org/forum/showthread.php?t=13635
      Naposledy upravil zz_indigo; 03.08.2011, 10:51:52.

      Komentovat


        #4
        O: A600 s 68010 - zkusenosti

        To sice jo, ale jak je to pak s osazením "BobooRAM"?
        Naposledy upravil MisticJoe; 03.08.2011, 11:11:55.

        Komentovat


          #5
          O: A600 s 68010 - zkušenosti

          Zaujimava myslienka Z recesie som si zobral kalkulacku a ak je u 68000 narast 1.31 s Fastram a u 68010 1.03 bez Fastram, tak mne to dava vysledok 1.3493. Neviem, uz som cital na zahranicnych forach rozne diskusie o 68010RC10 ktori sa da prekrutit na 14MHz. Mam zrovna toto CPU doma a sluzil mi pri vyvoji Furii. Je pravda, ze je to o kusok zivsie, ale stretol som sa s problemami pri niektorych hrach a demach, dochadzalo k zatuhnutie alebo resetu. Na aminete su rozne patchy co dovoluju 010 v systeme v pohode pouzivat. Dajte potom vediet ci moj matematicky vypocet bol spravny
          Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
          Furiatune homepage

          Komentovat


            #6
            O: A600 s 68010 - zkušenosti

            Paticové řešení jsem zkoumal, jeneže to potom neumožňuje přidat fastram. Problém podle mně u těchhle PLCC součástek je, že se ohřejí na vyšší teplotu než snesou. Při odpájení bych to až tak neřešil (v tomhle případě sundanou součástku už nepoužiju), ale při pájení je potřeba i s rework pastou cca 350°C vzduch, aby se součástka chytla... A to dle mého tyhle procesory nevydrží. Reálný výsledek při fastram + 68010 byl 1,42.
            www.oldcomp.cz
            party.oldcomp.cz

            Komentovat


              #7
              O: A600 s 68010 - zkušenosti

              Ale vydrzi... skusal som Na pretavenie pasty staci cca 260 C. Aby si CPU dobre priletoval na dosku, treba ho predhriat cca na 180-200 C, tak ze nahrejes najskor puzdro a potom ides na piny.
              Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
              Furiatune homepage

              Komentovat


                #8
                O: A600 s 68010 - zkušenosti

                Tak to v tom pripade na ty desce odeslo neco jinyho, predehrival jsem prave podle navodu na cca 200°C (asi minutu) a pak 330°C na piny (podle datoveho listu k paste). Neni nahodou problem v tom, ze u PLCC je potreba foukat smerem pod soucastku, nikoliv primo shora a nebo lehce od soucastky? Cele pripajeni 68010 mohlo trvat cca 90 sekund?
                www.oldcomp.cz
                party.oldcomp.cz

                Komentovat


                  #9
                  O: A600 s 68010 - zkušenosti

                  Su dva faktory, jeden niekde je studeny spoj - zle sa prichytil CPU o dosku. Druha varianta, medzi pinmi je nedostocne pretavena pasta co skratuje dve nozicky vedla seba. Treba pozriet lupovu alebo zmerat merakom. BTW ja uz nepouzivam Rework na letovanie mam na to lepsiu techniku bez neho.
                  Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
                  Furiatune homepage

                  Komentovat


                    #10
                    O: A600 s 68010 - zkušenosti

                    Měřeno, nezkratuje (vizuální kontrola lupa + led baterka). Ten studeňák v tomhle případě ale nezměřím.
                    www.oldcomp.cz
                    party.oldcomp.cz

                    Komentovat


                      #11
                      O: A600 s 68010 - zkušenosti

                      Zmeras tak, ze jeden hrot das ku korenu PLCC puzdra kde vychadza pin a druhy hrot na SMD plosku dosky. Tak som meraval studenaky u A1200 a podarilo sa
                      Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
                      Furiatune homepage

                      Komentovat


                        #12
                        O: A600 s 68010 - zkušenosti

                        Já si taky myslim, že myšlenka 68010 v té A600 ještě není tak úplně pasé. Ale chápu Mrafa, že na nějaké větší laborování nemá čas, ni možná chuť. Jsou tam ty faktory, že deska už mohla mít před smrtí sama o sobě, nebo CPU mohlo být nějak načaté (ale zase běželo bey problému cca hodinu, tak nevim).

                        Komentovat


                          #13
                          O: A600 s 68010 - zkušenosti

                          I relativně tenký hrot mi u tak málo místa jako je na A600 přijde jako šílené kopyto.
                          www.oldcomp.cz
                          party.oldcomp.cz

                          Komentovat


                            #14
                            O: A600 s 68010 - zkusenosti

                            To ma napadlo ze by nebolo mozno odveci spravit taku verziu z peticou pre 68010 a ram-kou.

                            Komentovat


                              #15
                              O: A600 s 68010 - zkušenosti

                              ak myslis na spajkovanie tak nie. SMD suciastky sapajkuju inak ako klasiky a tam velkost hrotu nemusi byt umerna velkosti nozicky.

                              Komentovat

                              Zpracovávám...
                              X