Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Vortex ATonce plus vs. KCS PowerPC

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Vortex ATonce plus vs. KCS PowerPC

    Tak se mi podařilo dát ATonce plus do provozuschopného stavu. Tedy aspoň doufám, zatím mám problémy v A500+ s Atbus 508. We WB 2.1 nechce karta naskočit (tak jako jde to, ale musím dát no startup sequence). Zatím zkoumám co v startup-sequenci způsobuje pád systému. KCS PowePC v A500+ nejede vůbec (asi kolize hodin, pro plusko byla extra verze).
    www.oldcomp.cz
    party.oldcomp.cz

    #2
    O: Vortex ATonce plus vs. KCS PowerPC

    Tak po hodinách laborování jsem možnost rozběhání ATonce s KS vyšším než 1.3 vzdal. Prostě emulátor se spustí jedině, když při restartu dám start bez startup-sequence, což je tak trochu na pytel. Možná nemám nejnovější software, ale amiga.resource.cx zrovna jako napotvoru nejede (ještě v pátek jsem tam sosal nějaký info). Taky manuál v němčině je celkem zlo. Nicméně stav je takový, že na A500 s deskou 8a s 512 chip + 512 slowfast + KS31 to chodí celkem obstojně. Nicméně na to, že ATonce má 286 na 16MHz je rychlost dóst bída. V tomhle překvapuje XTčkový KCS PowerPC na necelých 11MHz, který je objektivně rychlejší než celý ATonce plus. Jedno plus to přecijen má - je to všechno velice zajímavé laborování!
    www.oldcomp.cz
    party.oldcomp.cz

    Komentovat


      #3
      O: Vortex ATonce plus vs. KCS PowerPC

      Ja si osobne myslim, ze u ATOnce bude problem predevsim v softwaru. Skoda, ze se nikdy nikdo nesnazil napsat k tomuto kousku hw lepsi.

      Komentovat


        #4
        O: Vortex ATonce plus vs. KCS PowerPC

        Uz jsem o tom psal jinde, ze me taky ATOnce dost zklamala. Kdysi jsem ji koupil v podstate jako nahradu PCcka, ale bylo to na prd.

        Komentovat


          #5
          O: Vortex ATonce plus vs. KCS PowerPC

          No právě diskuze, s Misticem o jeho koupi ATonce do Atari mně přiměla vyhrabat tenhle kousek z archivu a podívat se na něj. Tuhle kartu jsem získal asi 3-4 roky nazpátek, zadarmo s tím, že nefunguje a že je prakticky nová jen ozkoušená. Ten člověk ji koupil v nějakém doprodeji za babku a vrazil ji do své amigy, nainstaloval a zjistil, že nechodí. Tak ji pečlivě zabalil a nechal několit let uležet ve skříni. Pak prodával všechno možný a návdavkem mi dal tuhle kartu, s tím, že nejede. Já ji zkoušel dvakrát a opravdu nefungovala. Tentokrát jsem to vzal poctivě, lupa + šlusmetr, a snažil se najít chybu. A našel. Pod paticí zespodu (možná i z výroby) bylo několik maličkých vrypů na plošňáku. Všechny kromě dvou byly v pohodě, takže jsem je pro sichr jenom lehce pocínoval, a ty dva jsem opravil. (Mimochodem, doporučte mi nějaký nevodivý lak na DPS...) A prože Mistic, když byl u mně, tak chválil "rychlost" KCS PowerPC boardu, tak jsem se je rozhodl otestovat. Jo a taky jsem obě emukarty vrazil do jedné amigy, protože KCS PowerPC se instaluje do A500 memory trapdooru a ATonce plus pod procák. U ATonce pak ale nechce chodit disk, chodí jen diskfile místo disku. Po všem hraní zatím vede i přes svá omezení KCS PowerPC, je o trochu víc než 2x rychlejší než ATonce plus.
          Naposledy upravil Starej_Mraf; 28.11.2011, 15:34:34.
          www.oldcomp.cz
          party.oldcomp.cz

          Komentovat


            #6
            O: Vortex ATonce plus vs. KCS PowerPC

            Zatím přidám trochu faktografie.

            KCS Power PC Board 500 - NEC-V30 (8086 klon) 11MHz, 1MB paměti onboard, Hodiny, montuje se do trapdooru.

            Softwarově je k dispozici konfigurátor a spouštěč, karta totiž funguje tak, že přepne celou amigu do PC módu, i power kontrolka poněkud pohasne, ale ne úplně. Z PC režimu se dostanete pouze resetem. Po instalaci do počítače přidá karta 512kB slowfast a volitelně ještě 512kB KCS Ramdisk. Ramdisk je separátně od systémového, jeho velikost se nemění. Pokud máte počítač upraven pro 1MB chip, tak ramdisk nepojede (evidentně nebylo s možností 1MB chip počítáno při psaní ramdisk driveru). Konfigurátorem nastavíte jakou verzi DOSu chcete bootovat (verze 4 a nižší nebo 5 a vyšší) emulaci adlibu a soundblasteru, grafické karty až po VGA 256 barev(o tom se ještě zmíním), využití paměti amigy jako EMS nebo PC ramdisku, paralelní a sériové porty a možnost použití HDD. Možnost použití HDD je omezená, HDD jde použít jen když máte kompatibilní zařízení (mám a590). Je možné naformátovat jen extra partition, možnost hardfile neexistuje. Rychlost odpovídá procesoru, stařičký program config ukazuje cca 220-240% rychlosti PC-XT. Grafika funguje perfektně, ale je dost pomalá, na většinu her nepoužitelná. 256 barev v rozlišení 320x200 je řešeno tím, že je použita nejbližší z 64 barev amigamódu, což je ve srovnání s ATonce velice dobré řešení, protože se tím rozšiřuje počet programů, které "v emulaci" spustíte.

            Vortex ATonce plus - Intel (výrobce AMD) 80c286/16MHz, 512 kB paměti onboard (na krabičce je označená jako FastRAM)
            Softwarově je k dispozici konfigurátor, spouštěč, instalátor pro HDD. Paměť, která je inzerována jako FastRAM vlastně není žádná FastRAM je to jen Fast RAM pro PC, žádný ovladač pro využití v amize jsem nenašel. Karta sice nepotřebuje úplně vypnout amigu pro svůj provoz, nicméně restart ke spuštění potřeba je. Dalším problémem je neochota spustit se bez vypnutí startup-sequence po KS vyšším než 1.3. Konfigurátor nabídne relativně bohaté nastavení sériový port, paralelní port, grafická karta, XMS a EMS paměť, HDD i s podporou hardfile. Zato emulace grafiky je slabší, podporovaný je Hercules, CGA, Tandy, Olivetti a EGAmono a VGAmono (pouze v PALu). Nicméně to znamená, že rozlišení 320x200 256 barev podporováno není a 16 barvou variantou si také nejsem jist. Po spuštění je PC dost pomalé, program config ukazuje jen 67% rychlosti PC-XT. Rychlost chvílemi vyskočí na 160% dokonce i na 270%. Rychlost tedy relativně záhadně kolísá. Reálně lze říct, že např. Volkov Commander naskočí o několik sekund později než na KCS Power PC Board 500. Žádná emulace Adlib, žádná emulace soundblasteru. Od 286/16MHz bych čekal opravdu lepší výsledek. Pravdou je, že zatímco KCS Power PC Board 500 mám těžce propařený, tak u ATonce nemám ještě vyzkoušené všechny konfigurace.
            Naposledy upravil Starej_Mraf; 30.11.2011, 17:12:40.
            www.oldcomp.cz
            party.oldcomp.cz

            Komentovat


              #7
              O: Vortex ATonce plus vs. KCS PowerPC

              ATOnce má opravdu EGA i VGA jen mono. Nicméně dle mého nezvládá úplně všechny režimy, jak by měl. Někdy se u her rozsype i CGA grafika. Navíc mám dojem, že umí buď jen to a nebo to. Tak jest, na EGA emulaci nespustí CGA mód. Od toho jsou diskety s utilitami pod DOS, které mimo jiné umí přepnout emulovanou grafiku za chodu. Hry jsem na tom nicméně zkoušel jen velmi omezeně. Z disket se toho moc hrát nedá, nicméně když bude řadič, ozkouším to víc. Docela by mě zajímal ten hardfile, který, jak píšeš, se dá u ATOnce využít. Asi bych na to šel systémem, že bych svůj starý HF pro PCTask použil přímo tady, pokud to jde. Tím by se vyřešil problém s transferem souborů, protože bych to nacpal na HF pod A4000 a bylo by. Ona rychlost ATOnce je opravdu dost zvláštní. Většinu XT her si moc nezahraješ, protože jedou prostě moc rychle. U něčeho se ale vleče jak tejden před výplatou.
              Je také zvláštní, že ATOnce plus neběží pořádně s kickstartem vyšším jak 1.3 - to Classic verze umí.
              Ten VGA mód u KCS je opravdu zajímavý, ale docela by mě odrazovalo, že procesor neumí 286 instrukce, díky čemuž si člověk nepustí soft ze starších Excaliburů (ale možná teď plácám blbosti, protože už si samozřejmě nepamatuju, jak moc velký rozdíl byl mezi XT a 286)

              Já se smozřejmě chystám na test - Je ATOnce na Atari rychlejší než na Amize?

              Komentovat


                #8
                O: Vortex ATonce plus vs. KCS PowerPC

                Tak tu mám obé před sebou - jak verzi pro Amigu, tak verzi pro Atari. Co se týče osazení součástkami i layoutem desky, jsou obě karty naprosto identické, až na PC procesor samozřejmě. U ST verze je vyveden akorát od jednoho pinu na MC68000 (která ovšem na kartě vtipně není a tím se tedy veškeré testy odkládají do zásahu Mrafa, který jistě 00ku odborně na správné místo připájí) drátek, který se zřejmě kamsi připojí. Karta by tedy podle všeho mohla fungovat i v Amize, i když nejspíš na standardní 8Mhz frekvenci. Nevím, kam se ten drátek v ST má připájet - čistě teoreticky by to mohlo udělat stejnou službu i v Amize???

                Komentovat

                Zpracovávám...
                X