Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Remakes Wanted ?

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Remakes Wanted ?

    Remakes Wanted.....

    zdravím a přeji hezký den všem "Commodore-Like" borcům!

    Chtěl bych se s vámi podělit o svůj "brainstorming" a taky
    bych rád věděl i názor jiných k tomuto tématu.
    Jak jsem psal ve svém úvodním příspěvku, pracuji jako grafik
    na C64, kde vznikla řada skvělých věcí....ale k věci:

    jiště si mnozí z vás povšimli, že je už delší dobou těžké
    přijít s nějakým originálním nápadem, spousta věcí už tu přeci byla
    i před 16-bitovými stroji a myslím, že je škoda jen objevovat už jednou
    vynalézené a tím je skvělá hratelnost.
    Co však u starých her postrádám a spousta lidí na tom už také maká, je
    pěkná grafika limitovaná samozdřejmě svou dobou.
    Ne každý potřebuje "hi-end" grafický design a také si to spousta
    lidí nemůže dovolit, ať už jako vývojář nebo jako uživatel.
    Dnes je myslím celkem zájem o předělávky starých věcí, kde je skvělá
    hratelnost, nejsou hardwarově náročné a také je nemusíte smažit on-line
    (tím nechci říct, že je to špatná věc).
    Udělat přeci jenom v amaterských podmínkách náročný software, kdy
    to většina dělá zadarmo a ve svém volnu, z touhy něco dokázat a přitom
    se i naučit, je "sisyfoská práce".

    Takže má otázka zní:

    Myslíte si, že je zájem o staré pecky v lepší pixelované grafice s více
    barvami a nějakým bonusovým levelem navíc?

    Díky za vaše názory, připomínky i nápady.


    crayon
    Naposledy upravil crayon; 07.01.2012, 16:48:32.

    #2
    O: Remakes Wanted ?

    Ja osobne treba ujizdim na PC remacich Turricana - T2002 a Hurrican. Priznam se ale, ze bych si zahral par klasickych her z 8-bitu ve vylepsene grafice treba na Amize. Ale vzdy je problem programator. Proste nejsou a zadarmo malokdo neco udela.
    I love Amiga

    Komentovat


      #3
      no me osobne by se libil remake Roger Rabbita - Hare Raising Havoc (nebo jak byl presne ten nazev). Tuhle hru neni jednoduche ve spravne kvalite spustit ani na Amize...

      Komentovat


        #4
        O: Remakes Wanted ?

        Masivní retrovlna, která začala někdy kolem roku 2005, je již bezpečně za námi, takže zájem masového publika o 2D pixelart je nyní (opět) okrajovou záležitostí. Sice tady funguje geek subkultura, ale neodvážil bych se posoudit kvality produktů, protože jak víme, tak v dnešní překroucené internetové kultuře se sebevětší pitomost může stát hitem.

        Dle mého názoru se musí uvažovat opačně. Mám nápad a chci jej co nejlépe zrealizovat. Pak se můžeme bavit o tom, jestli využít styl grafiky ála C64 / Amiga je vhodný.

        Můžeme v tom najít snadnou korelaci. Čím je hra komplikovanější, tím je pro ní vhodnější modernější grafika. Použití C64 pro komplikovanou hru (tedy pro pestrou paletu herních mechanismů a širokou škálu interakcí) znamená uchýlit se k symbolickému pojetí většiny z nich - a to je nežádoucí, proti smyslu hry samotné (čímž netvrdím, že nelze vymyslet takový koncept, kde by právě kontrast mezi symbolismem a enormním množstvím herních mechanismů, jenom to bude VELMI těžké).
        Opačně řečeno - máš-li jednoduchý, geniální nápad, kterému stačí ke štěstí jen joystick a jedno tlačítko, máš vyhráno - ve stylu C64 to parádně vynikne, jako kontrast k současným hrám. Viz VVVVVV, Super Meat Boy, Minecraft atd. V určitém smyslu lze pozorovat podobný přístup u novějších her - záměrný tah na branku minimalismu - ICO/SOTC, Braid, Limbo například.

        Abych ještě uvedl příklad, proč uvažuju, tak jak uvažuju:

        Máš hru, ve které jedním tlačítkem přepínáš páku, což je jediný interaktivní vklad hrače do hry. Přijdeš do místnosti, kde je deset pák. Ty postupně přepínáš jednu po druhé a zjišťuješ, že první páka spustí sprchu, druhá výtah, třetí smaží vajíčka atd. Z hlediska interakce se mačkání pák neliší a je tedy otázkou, jestli dokážeš vymyslet takový design, kde by výběr páky byl motivací pro hráče. Právě toto se domnívám, že je velice těžké.
        Pak máš hru, kde jedním tlačítkem sice aktivuješ páku, ale pak musíš dodatečným směrem joysticku definovat, co vlastně chceš dělat. Je pak nasnadě, že při držení tlačítka (aktivované páce) můžeš třeba ovládat robota opodál na vedlejší obrazovce (který má klidně mnohem větší pohybové schopnosti, než hlavní hrdina). Anebo třeba můžeš určit, že pohyb "doprava-doleva" dělá jednu věc, "nahoru-nahoru" další věc atd. - a na tom založit hru - nechat hráče učit se nové kombinace a kreativně ho podporovat v hledání dalších. V takovémto pojetí má hráč i s jediným tlačítkem skutečně pestrou škálu interakce přímo pod kontrolou. V takovém případě si dovedu představit, že záměrné grafické pojetí "osmibitem" ještě prohloubí prožitek, jelikož si řekneme "dnešní rádobykomplikované hry potřebují mašinu jako prase a přitom mi umožňují dělat mnohem méně věcí".

        Shrnuto - buď je hráč aktivátorem skriptů a hratelnost (tedy i grafické zpracování) je na symbolické úrovni NEBO je hráč přímým účastníkem děje, čili symbolická grafika neovlivní hráčovo vnímání jeho konání.

        Nejde říct, že jeden princip je lepší, než druhý. V prvním případě ale brzy dojdeš k tomu, že potřebuješ udělat mnohem detailnější animace, případně od sebe diferencovat spouštění triggerů (aby nešlo vždy o vizuálně stejné páky - začneš si pomáhat barvami, tvary, zvuky, případně textem) - a to už se pomalu začne vymykat možnostem pixelartu. V druhém případě tě množství grafiky prostě tolik netrápí, protože hráč se baví pohybem joysticku, nikoliv sledováním skriptu.

        V obou případech je potřeba aplikovat obrovskou dávku kreativity. Domnívám se ale, že je-li podmínka "osmibitová grafika a hodně skriptů", bude to velice obtížné nadesignovat (nikoliv nemožné).
        Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

        Komentovat


          #5
          O: Remakes Wanted ?

          Ech, tím jsem vlastně neodpověděl na hlavní otázku . Tedy - převádět staré pecky do novější grafiky podle mne nemá smysl, je to moc práce za málo zábavy. Remakovat je ale na podobné úrovni grafiky a rozšířit jejich hratelnost výše naznačeným způsobem - to mi přijde, jako dobrý nápad. Na retroremakes.com je toho spousta a často tam odtud čerpám.
          Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

          Komentovat


            #6
            O: Remakes Wanted ?

            Anebo samozřejmě "demakes", to je také myslím velice dobrá cesta, která má budoucnost.
            Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

            Komentovat


              #7
              O: Remakes Wanted ?

              Autorem citovaného textu je crayon Přejít na původní příspěvek

              Takže má otázka zní:

              Myslíte si, že je zájem o staré pecky v lepší pixelované grafice s více
              barvami a nějakým bonusovým levelem navíc?
              Teď jde o to, jestli myslíš: a) na Amize dělat remaky starších (osmibitových) her, nebo
              b) na moderních počítačích dělat remaky amigovských her.

              O a) bych zájem měl (a i bych se na tom rád aktivně graficky podílel), o b) moc ne, protože hraní na PC a nových strojích se programově vyhýbám.
              "Zítra začína PředPrasepárty." (DaMi, 5. duben 2024)

              Komentovat


                #8
                O: Remakes Wanted ?

                Já přemýšlím nad možností A)! Skupina Hokuto Force, které jsem členem, je hlavně zaměřená na craking starých her, takže si moc jako grafik neužiju.
                Jen nějaké memu, logo, charset..... je sice něco většího v merku, ale zatím se nikdo nerozhejbal, takže mám pocit, že to vázne
                a já bych se rád někam pohnul. Pokud jsi ochoten věnovat něčemu svůj čas, tak budu rád. Já osobně mám volného času celkem dost i v práci.
                Mou motivací je snaha zlepšovat se jako grafik a tvorba grafiky na Amize se mi zamlouvá (proti PééCéé je to srdeční záležitost).
                Rád zkouším nové programy k experimentování pro pixelArt. Nevím, jak to vnímáš ty, ale myslím si, že není od věci využívat uživatelsky lepších prostředí
                ke zvíšení produktivity.
                Já teďka experimentuji s programem Macromedia Fireworks, jelikož má dobrou podporu GIFů, myslím, že by se to dalo dobře využít pro pixelartové věci,
                animace nevyjímaje.
                Pokud tedy máš zájem o spolupráci, můžeš mě také kontaktovat na emailu:

                crayon@centrum.cz

                Pixelartu zdar!
                Naposledy upravil crayon; 10.01.2012, 19:55:25.

                Komentovat


                  #9
                  O: Remakes Wanted ?

                  Moznost A) se mi take vice zamlouva. Ted je otazka, kdo to naprogramuje.
                  I love Amiga

                  Komentovat


                    #10
                    O: Remakes Wanted ?

                    Pracuju výlučně s DeluxePaintem ve verzích 4.02 - 5, ostatní soft používám pouze ke konverzi grafiky do jiných formátů. DPaint je tak neuvěřitelně povedený program z hlediska uživatelského, že nemá vůbec obdoby. Koupil jsem si ho originál a prostě se od něj nehnu

                    Zas ale nepovažuju se za nějakého dobrého grafika. Nedávno jsem se nabídl na EAB k vytvoření grafiky pro jednu logickou hru, poslal jsem nějaké svoje návrhy a autor mi napsal "I had a look and tried them out, and I quite like them. Thanks for that.", což mi teda osobně vyznívá jako "nic moc, díky"
                    "Zítra začína PředPrasepárty." (DaMi, 5. duben 2024)

                    Komentovat


                      #11
                      O: Remakes Wanted ?

                      Autorem citovaného textu je Solaris104 Přejít na původní příspěvek
                      Moznost A) se mi take vice zamlouva. Ted je otazka, kdo to naprogramuje.
                      Tak ono kolikrát to není ani otázka toho, kdo to naprogramuje, jako kdo spíš zjistí, co daná hra má všechno obsahovat krok po kroku. Aby to nebyla "jakopodobnáhra", ale čistokrevný remake. Nedokážu si třeba představit předělávku Saboteura, která se jen tak bude jmenovat a bude tam pobíhat zmatený ninja. U něj je to samozřejmě jednodužší, protože existují komplet mapy - ovšem ke spoustě jiných her ne, natož aby u nich bylo zjistitelné, kde autor nechal easter egg či něco podobného...

                      Mimochodem ale tedy zrovna Saboteur na Amize by nemusel bejt špatnej.

                      Komentovat


                        #12
                        O: Remakes Wanted ?

                        Já také nejsem profesí grafik, je to můj koníček! Myslím, že je dobré, když jsou lidi v kontaktu a mohou si vyměňovat názory na práci a hlavně zkušenosti.
                        Myslím, že tvorba remejků je dobrý začátek, pro vytváření projektů. Lidi mají vytýčenou cestu a mohou se časem jen zlepšovat.
                        Učení je v podstatě snaha o napodobování druhých (více talentovaných) lidí.
                        Já osobně jsem pro podporu lidi, kteří se chtejí něco učit, ne je jen kritizovat!
                        Ostatně, nic není dokonalé a každý prochází evolucí, jinak bychom stáli pořád na jednom místě!

                        Komentovat


                          #13
                          O: Remakes Wanted ?

                          Ano, ale je pravda, co píše Mistic - když remake, tak dokonalý. Tzn. znát všechny principy původní hry, do detailů. Všechny závislosti, triggery apod. Rozebrat herní mechnismus původní hry do šroubku. Aby to pak nedopadlo třeba jako Dune 2000, která vypadá, jako by autoři původní hru viděli, ale nikdy nehráli.

                          Mně by se líbil třeba pěkný šestnáctibitový remake Highway encounter, nebo Nakamota.
                          "Zítra začína PředPrasepárty." (DaMi, 5. duben 2024)

                          Komentovat


                            #14
                            O: Remakes Wanted ?

                            Highway Encounter je celkem dobry nápad.
                            I love Amiga

                            Komentovat


                              #15
                              O: Remakes Wanted ?

                              Naprosto souhlasím. Určitě je dobré být v kontaktu s lidmi, kteří o té či oné hře vědí hodně věcí! Já osobně bych byl rád za názor každého, kdo by nechtěl jen pasívně
                              číst tyto blogy. Myslím, že internetové fórum je idealní základ pro určení výchozího směru. Nejde o to se jen bezhlavě do něčeho pustit.
                              Naposledy upravil crayon; 10.01.2012, 21:40:39.

                              Komentovat

                              Zpracovávám...
                              X