Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Amiga Picture Convertor - pro Windows 7

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Amiga Picture Convertor - pro Windows 7

    Zdravim všechny,

    pracuju na malém projektu určený pro Amigu 1200 (v assembleru). A protože jsem narazil na komplikace kolem importu grafiky do tohoto projektu (sdílení palety barev mezi obrázky, včetně sdílení s HW sprity, HAM / HAM8 bitmapy atd.) a nenašel jsem žádný software pro Windows který by tohle uměl, rozhodl jsem se vytvořit konvertor obrázků do Amiga formátu. Konvertor tedy ještě není zcela hotový, ale to nejdůležitější - převodníky - již hotové mám. Rád bych se s vámi podělil o jejich výsledky.

    Převodník umí konvertovat obrázky z RGB barevného prostoru do indexových barev, umí všechny bitmapové formáty Amigy. Tedy: 12bit: OCS 2-32, ECS-EHB 64, HAM, 24bit: AGA 2-256, AGA-EHB 64, a úžasný HAM8.

    Přikládám pár ukázek. Více ukázek testovacích obrázků, i jejich vzájemné porovnání najdete >>> zde <<<.


    ECS - EHB, 12bit barvy, 32 indexových barev + EHB paleta.
    skutečný počet unikátních barev na obrazovce: 64


    OCS - HAM, 12bit barvy, skutečný počet unikátních barev na obrazovce: 1596


    AGA - HAM8, skutečný počet unikátních barev na obrazovce: 15171


    AGA - HAM8, skutečný počet unikátních barev na obrazovce: 8178

    Edit: změněn první obrázek, vylepšený generator EHB
    Naposledy upravil lanex_; 07.01.2013, 20:13:55.
    Amiga 1200, Zx Spectrum+, Didaktik Gama

    #2
    O: Amiga Picture Convertor - pro Windows7

    Pekne, len tak dalej. Taketo nieco tu chyba.
    MiST | Amiga 600 Furia EC020 | Amiga 1200 ACA 1231 | Sharp MZ800 | ZX Spectrum 48k | Didaktik M | Didaktik Gama | C64 U1541II | Atari 800XL | Atari 130XE U1MB+SIDE2.

    Komentovat


      #3
      O: Amiga Picture Convertor - pro Windows7

      Přesně tak - konvertor do EHB ECS , který by uměl optimalizovat paletu pro využití všech barev, tu opravdu nebyl. Doposavaď jsem základní paletu dělal ručně v Photoshopu a i tak bylo potom reálně využito cca 52-56 barev, přičemž některé se bohužel opakovaly.

      Komentovat


        #4
        O: Amiga Picture Convertor - pro Windows7

        acdsee nevyhovuje? co sem tak pred lety koukal, i HAM to davalo v poho
        Umřít v nejlepším umí málokdo. Dokázala to jen Amiga a Šlacha.

        Komentovat


          #5
          O: Amiga Picture Convertor - pro Windows7

          Autorem citovaného textu je lanex_ Přejít na původní příspěvek
          pracuju na malém projektu určený pro Amigu 1200 (v assembleru)
          Prozradíš více? )
          Amiga - PMD 85

          Komentovat


            #6
            O: Amiga Picture Convertor - pro Windows7

            Autorem citovaného textu je Chain Přejít na původní příspěvek
            acdsee nevyhovuje? co sem tak pred lety koukal, i HAM to davalo v poho
            Tady nejde ovšem o zobrazování HAM a EHB na PC, ale o konverzi obrázků z RGB do EHB, 32 barev, HAM, atd. HAM6 ECS se dá třeba udělat v Photoshopu trochu komplikovaně a výsledek není 100% (především šedá často ustřeluje do zelené nebo modré). A EHB je komplet na pěst (poslední dobou ho už dělám tak, že si musím rozdělit obrázek na různobarevné layery, ty převedu na 8 odstínů šedi a na Amize coloruji).

            Komentovat


              #7
              O: Amiga Picture Convertor - pro Windows 7

              MisticJoe: musim uznat, že napsat konvertor pro EHB je hrozně komplikovaný. Mnohem víc, než pro HAM, což jsem si teda původně nemyslel Naštěstí EHB je díky AGA čipu odsunutý na vedlejší kolej. Však se taky ovládací bit v AGA registru pro zrušení zpětné EHB kompatibility nazývá "KillEHB"


              Chain: kdepak Acdsee. Ona snad starší verze uměla i vygenerovat HAM, ale to myslím uměla jen na x86 procesorech, každopádně neuměla "speciální služby" jako třeba vynucené indexové barvy, sdílené indexové barvy, či vynucený index barvy na určené pozici v HAM obrázku.


              Lisiak4: zatím bych se o mém projetku nechtěl moc rozepisovat. Na jeho publikování je ještě dost času...
              Amiga 1200, Zx Spectrum+, Didaktik Gama

              Komentovat


                #8
                O: Amiga Picture Convertor - pro Windows 7

                Ty, já znám jenom "KillAGA" smile: No ono by to nebylo až tak obtížné, problém je v tom, jak vygenerovat nejvhodnější cílovou paletu a tu aplikovat na výsledný obrázek. U EHB jsou nutné minimálně dva průchody, což zřejmě žádný konvertor obrázků do indexovaných barev neumí, resp. s tím nepočítá. Hlavně jde o to, jakou proceduru použít. Když se podívám na generovaný obrázek z tvého softu, vypadá sice pěkně, ale evidentně se zabývá pouze procentuálně nejpoužívanějšími barvami. Určitě by to ještě chtělo algoritmus pro selektivní a adaptivní paletu. Tj. aby měl uživatel na výběr (někdo by oželel multizelenohnědou paletu, protože by chtěl bohatší nebe). A určitě bych ECS a EHB neházel do žita, protože, co si budeme nalhávat, když chceme zpětnou kompatibilitu se všema Amigama, nic jiného, než ECS nezbývá. A složením 4 ECS layerů se dostaneme na co? Na 256 barev A ještě se můžeš zaměřit třeba na SHAM. To je mód pro vyšší rozlišení, kde se na každém řádku využije 16 barev - čili ECS není omezeno na 640x512 v 16ti barvách.

                Komentovat


                  #9
                  O: Amiga Picture Convertor - pro Windows 7

                  Metod quantizace palety mám několik. Pro ukázku jsem samozřejmně vybral tu podle mě nejlepší, což vyhrál algoritmus "Xiaolin Wu's" Jestli náhodou nemám něco s očima si můžeš otestovat na přiložených obrázcích . EHB na nonAGA chipsetech jednoznačně překonává HAM, a ani jsem nenarazil na nějaký zásadní problém s tím, že HAM může mít jen 16 indexových barev. Ale zásadní problém je že barva může být pouze 12bitová. To je mimochodem hlavní problém právě u toho zmiňovaného bohatšího nebe. SHAM? ten si nechám až na další verzi mého konvertoru.


                  Tohle je referenční originál, barvy jsou jen převedeny na 12bitové,
                  bez ohledu na počet indexů či cokoliv jiného. Každou z barev umí
                  nonAGA chipset zobrazovat. bez Ditheringu.


                  Popularity, EHB metoda 1, 49 unikátních barev


                  MedianCut, EHB metoda 2, 61 unikátních barev


                  Octree, EHB metoda 1, 60 unikátních barev


                  Wu's, EHB metoda 2, 57 unikátních barev
                  Amiga 1200, Zx Spectrum+, Didaktik Gama

                  Komentovat


                    #10
                    O: Amiga Picture Convertor - pro Windows 7

                    Ještě se zeptám - jak řešíš převod do 12bit palety? Mám zkušenost, že klasické rozdělení na samostatné R/G/B kanály, převedení na 16 odstínů šedi a následné sloučení nezaručuje přesný výsledek - stejně některé barvy ujedou (často třeba přechody šedé se mění v nětkerých místech na zelenou/modrou/fialovou). Tak by mě zajímalo, jestli používáš třeba něco přesnějšího?

                    Komentovat


                      #11
                      O: Amiga Picture Convertor - pro Windows 7

                      Jojo, to je běžná situace. Tuhle chybu způsobují některé quantizery. Například MedianCut, protože vezme barvu, a rozdělí jí na dvě podle určitého vzorce. A protože se snaží pokrýt co největší barevné spektrum, vypadá to takhle...



                      ...ale když se použije jiný typ quantizeru, výsledek může být přesný. Tady například metoda "Popularity"



                      a když k tomu přidáš noise dithering, máš na 12bit barvy hodně slušný výsledek...



                      pro každý obrázek se holt hodí jiný druh quantizeru...
                      Amiga 1200, Zx Spectrum+, Didaktik Gama

                      Komentovat


                        #12
                        O: Amiga Picture Convertor - pro Windows 7

                        Ja som si na vytvarenie Low konverzii urobil Action vo Photoshope. Vytvorenie HAM obrazku bolo dost narocne, problem som mal skor v logickom slede urbobit pseudo paletu 4096 cez rozdelenie RGB kanalov na 3 gray mapy. Obrazky su velmi slusne, nemam to vsak este uplne doladene, chce to viac casu v praci
                        Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
                        Furiatune homepage

                        Komentovat


                          #13
                          O: Amiga Picture Convertor - pro Windows 7

                          Právě Photoshop má výsledky ve stylu prvního obrázku. Nicméně výhodu u Photoshopu vidím v tom, že můžu použít různý dithering (především kombinace Pattern a None nabízí při pečlivé práci občas suoper výsledky). V ECS HAMu pak lze vytvořit kousky, u kterých má člověk pocit, že kouká na AGA screenu. Viz. následující příklad (je to 320x512, proto je na PeCi tak protáhlý).
                          Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: crudesys_norm_logo.png
Počet zobrazení: 1
Velikost: 130,6 KB
ID: 106937 - dole už je správný obrázek - tenhle je 12bit jen "napůl"
                          Naposledy upravil MisticJoe; 18.01.2013, 15:19:33.

                          Komentovat


                            #14
                            O: Amiga Picture Convertor - pro Windows 7

                            no to neni zrovna moc 12bitový

                            Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: scrsht.jpg
Počet zobrazení: 1
Velikost: 205,0 KB
ID: 106938
                            Naposledy upravil lanex_; 18.01.2013, 14:54:00.
                            Amiga 1200, Zx Spectrum+, Didaktik Gama

                            Komentovat


                              #15
                              O: Amiga Picture Convertor - pro Windows 7

                              Jo no vidiš Jen půlka práce Jsem si to neuvědomil.
                              Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: logo_12bit.png
Počet zobrazení: 1
Velikost: 66,6 KB
ID: 106939
                              Tohle je z WinUAE. Samo na normálním monitoru ve správném rozlišení to vypadá lépe

                              Komentovat

                              Zpracovávám...
                              X