Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Čištění desky, portů, zdroje, plechů - čím a jak?

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Čištění desky, portů, zdroje, plechů - čím a jak?

    Nikdy jsem doposud neměl potřebu čistit Amigy jinak než oprášit štětečkem desku, karty, skuliny v case. Ale nově nakoupené kousky budou potřebovat trochu víc... (a teď nemluvím o plastech)

    Potřeboval bych:

    1) šetrně odstranit rez na zadních portech
    2) očistit konektory zorro a porty zorro
    3) vypucovat vnitřní plechy, ostranit masnotu, rez a zabránit rzi do budoucna
    4) vyčistit základní desky, karty nejen kartáčkěm, ale možná i nějakým lihem
    5) vyšistit zdroj (vysavač nebere všechno)

    Jen bych poprosil o doporučení něčeho, co používáte/máte vyzkoušeno a popřípadě techniku, jakou čistíte. Prostě nechci na to nalejt něco, co mi to poškodí ;o)
    http://jack.untergrund.net [AMIGA 600 AMIGA 1200 AMIGA 1200T AMIGA 2000 AMIGA 4000 AMIGA 4000T CD32 Mac mini G4]

    #2
    O: Čištění desky, portů, zdroje, plechů - čím a jak?

    Na zdroj nejlíp buď kompresor nebo stlačenej vzduch ve spreji. Mám pocit, že ho mají i GME.
    Amiga 1200 Blizzard 1230/50 MkIV 32MB 4GB Ide-CF Wi-Fi Orinoco Silver ,Amiga 1200 40MB hdd 4MB fast ram
    Stylový, citrónově žlutý toaletní papír - došel

    Komentovat


      #3
      O: Čištění desky, portů, zdroje, plechů - čím a jak?

      1) Mechanicky - osvědčil se mi mosazný drátěný kartáč(ek). Do chemie bych se nepouštěl, ale se zředenou kyselinou fosforečnou nebo dyhydrogenfosforečnanem sodným by to mohlo také jít. (to jsou "odrezovače" používané v průmyslu)
      2) Okena alias Iron a zubní kartáček to jistí. Okena dobře odmašťuje a nepoškodí desku a dobře se odpařuje. Také je možné použít lihový čistič, ale tam si nejsem jistý jestli byl v tak velkém rozsahu dobře použitelný
      3) Co zkusit silichrom (prostředek na leštění "chromů" u aut). Čistí a je mírně mastný a tudíž konzervuje
      4) Viz 2) a dobře osušit - nechat třeba den někde v teple. Prach nejdřív odsát vysavačem
      5) Jedině rozdělat a pak kombinace vysavač + nějaký vhodný kartáč s dlouhejma fousama. Osobně používám tenký štětec s tvrdym chlupem, koupený někde v hornbachu
      www.oldcomp.cz
      party.oldcomp.cz

      Komentovat


        #4
        O: Čištění desky, portů, zdroje, plechů - čím a jak?

        Ja rez z plechu treba u floppy mechanik odstranil jemnym brusnym papirem. Sice to nevypada esteticky idealne, ale rez se pak jiz nesiri. Z plechu sundas mastnotu jarem.
        I love Amiga

        Komentovat


          #5
          O: Čištění desky, portů, zdroje, plechů - čím a jak?

          Autorem citovaného textu je Solaris104 Přejít na původní příspěvek
          Sice to nevypada esteticky idealne, ale rez se pak jiz nesiri.
          Neplést šmirglpapír s antibiotiky. Rez není infekční, nešíří se jako plíseň. Pokud dáš rezavou věc do sucha, dál nerezne a naopak když vystavíš obroušený povrch vlhku, tak ti znovu zrezne stejně.
          "Venku leje. Naimpregnuju si hlavu pivem." (Červ, 2023)

          Komentovat


            #6
            O: Čištění desky, portů, zdroje, plechů - čím a jak?

            No proto ten kartáč, ten odstraní jenom rez, aby to nešpinilo, což je pruda...
            www.oldcomp.cz
            party.oldcomp.cz

            Komentovat


              #7
              O: Čištění desky, portů, zdroje, plechů - čím a jak?

              zkusil bych penicilin
              Umřít v nejlepším umí málokdo. Dokázala to jen Amiga a Šlacha.

              Komentovat


                #8
                O: Čištění desky, portů, zdroje, plechů - čím a jak?

                Na Boboo-ovu radu jsem zakoupil specifické chemické/čistící přípravky, vyndavač PLCC čipů, kartáčky, štětce, ...

                A3000 furt zlobila a házela errory, muselo se pozatlačovat na všechny čipy a paměti aby pak chvíli jela. Samozřejmě takhle to dál nešlo a proto jsem konečně rozhodl rozebrat celou Amigu. Nejprve jsem vše oprášil, vyndal všechny šváby z desky, vykoupal všechno v lihu, očistil a nakonec antikorozním sprejem ošetřil všechny kontakty. Desku a komponenty jsem postupně vrátil zpátky do vypucovaného desktopu a připravil Amigu na spuštění.

                Amiga najela, ale bez disketovky (měl jsem obráceně kabel). Napodruhé už bylo všechno správně. Amiga krásně voní a funguje jedna báseň.

                Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: DSC02207.jpg
Počet zobrazení: 1
Velikost: 146,5 KB
ID: 107133

                Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: DSC02208.jpg
Počet zobrazení: 1
Velikost: 154,9 KB
ID: 107134 Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: DSC02209.jpg
Počet zobrazení: 1
Velikost: 117,6 KB
ID: 107135
                http://jack.untergrund.net [AMIGA 600 AMIGA 1200 AMIGA 1200T AMIGA 2000 AMIGA 4000 AMIGA 4000T CD32 Mac mini G4]

                Komentovat


                  #9
                  O: Čištění desky, portů, zdroje, plechů - čím a jak?

                  @Jack-3D
                  super, uz sa steba stava odbornik, tesim sa!
                  Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
                  Furiatune homepage

                  Komentovat


                    #10
                    O: Čištění desky, portů, zdroje, plechů - čím a jak?

                    Beres zakazky? To vykoupani v lihu je mineno doslova? Nebo jsi to delal nejakou v lihu namocenou vatou?
                    Naposledy upravil uunek; 31.05.2013, 07:51:23.

                    Komentovat


                      #11
                      O: Čištění desky, portů, zdroje, plechů - čím a jak?

                      Když jsem to zkoušel namočenou vatou, tak jsem tu špínu akorát rozpatlal. Takže jsem zvolil Boboo-ovu radikální metodu lihová koupel.

                      Poté, co jsem vyndal všchny čipy, dal jsem desku a daughterboard do vany, ukotvil tak, aby byla trochu našikmo a pod tlakem jsem vystříkal (Kontakt PCCL) celou plochu a zákoutí desky. Chvíli to pak ještě stékalo a špíny bylo věru dost. Čipy jsem dal do misky a potopil do lihu (IPA). Pak postupně vyndával a vypucoval hadrem (nožičky švábů navíc pročistil kartáčkem na zuby). Po usušení obojího jsem na desce nastříkal všechny kontakty antikorozákem (Kontakt 61) a chipy posadil do svých promazaných křesílek. Pro jistotu jsem vyčistil i CV64 a promazal 2MB sundávací ramky.

                      No a než jsem Amigu spustil, několikrát jsem kontroloval pozici čipů s fotkami, které jsem si udělal před čištěním.

                      Teď už snad bude Amiga stabilní na to, aby se na ní dále "stavělo". Cílem je sice vrátit Amize co nejoriginálnější lesk, ovšem rovněž jí chci vybavit nejrychlejším hardwarem (CSMK2 060, USB).
                      Naposledy upravil jack-3d; 31.05.2013, 08:23:15.
                      http://jack.untergrund.net [AMIGA 600 AMIGA 1200 AMIGA 1200T AMIGA 2000 AMIGA 4000 AMIGA 4000T CD32 Mac mini G4]

                      Komentovat


                        #12
                        O: Čištění desky, portů, zdroje, plechů - čím a jak?

                        No vidíš, ty kluku jeden, nakonec z tebe bude něco pořádnýho...

                        Komentovat


                          #13
                          O: Čištění desky, portů, zdroje, plechů - čím a jak?

                          Viktor čistič? ...
                          A1200, Blizzard 1230/50MHz, 64MB RAM, CF-IDE 2GB, WHDLoad registered; CD32; C128, FDD 1541 II; C64 I, FDD 1541 I, UK1541 2GB
                          A600 HD,
                          2MB Chip, Fúria EC020 inside

                          Komentovat

                          Zpracovávám...
                          X