Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Zvlastni chovani FFS

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Zvlastni chovani FFS

    S necim experimentuji a deje se mi hodne nevysvetlitelna vec. Mam A4000 a SCSI disk pripojeny na Cyberstor SCSI.

    Nabootoval jsem do OS39, udelal jsem si jeden maly oddil (disk je 18GB a ten oddil je az nekde ke konci, hodne za pripadnou hranici 4GB) s FFS naformatuju ho, ale nejde z nej bootovat, dostavam hlasku "Not a DOS device", nebo tak neco.

    Prebootoval jsem do WB31, tam vypada oddil nenaformatovany, tak asi nejaka nekompatabilni verze FFS si rikam, preformatuju ho a bootuje.

    To co je nevysvetlitelna vec, ze pri nabootovani do OS39 na tom oddile vidim jine soubory, ty co jsem tam nakopiroval v OS39 a pri nabootovani z OS31 zase ty jine. Ten disk ma i jina jmena co vidim ve WB! Porad je to asle SDH9: a ma tu spravnou velikost.

    Je to SCSI disk pripojeny na Cyberstorm, tedy cubppc.device. Je to nejaky problem s 4GB hranici (pretekly ukalazatele, neco se mapuje jinam a neco jsem nekde domrvil)? Ja bych rekl ze ne, ale nemam pro to vysvetleni a fakt jde o stejny oddil.

    #2
    O: Zvlastni chovani FFS

    Tak mozna ze to problem 4GB limitu je. Ja si nejsem moc jisty v jake casti systemu ten limit vznika, jestli je to problem filesystemu, nebo problem ovladace zarizeni (scsi.device). Po precteni par veci jsem dosel k zaveru, ze asi samotneho filesystemu. Vysvetlovalo by to asi vsechnoi, proc mi to treba nechtelo nabootovat a hlasilo "Not a DOS device" po naformatovani z OS39 i proc ty oddily vidim ruzne v OS39 a WB31 (mapuje se to na odlisne casti disku). Trochu jsem pocital a asi jsem mel kliku, ze jsem se po preteceni ukazatelu nejspis trefil se starou verzi FastFileSystemu do prazdneho mista, takze mi to neshodilo cely disk.

    Komentovat


      #3
      O: Zvlastni chovani FFS

      Jak píšeš - mám dojem, že ten 4GB limit je "cokoliv za". Podle použitého scsi.device se s tím každý OS (3.1 a 3.9) vypořádá jinak. Předpokládám, že v OS3.1 nezavádíš žádný patch scsi.device, že?

      Komentovat


        #4
        O: Zvlastni chovani FFS

        Jenze ja nepouzivam scsi.device, ale cybppc.device, ktery zadne takove omezeni predpokladam nema. Ja si nakonec ani nemyslim ze je to problem tohoto ovladace zarizeni, ale samotneho fylesystemu, ktery je nad tim. Ja na A4000 pouzivam vetsinou SFS bez jakychkoliv problemu a s FFS jsem jen experimentoval (instaloval jsem Linux a nechtelo mi nastartovat jadro, tak jsem s tim pokusoval).

        Komentovat


          #5
          O: Zvlastni chovani FFS

          Aha, špatně jsem četl. No pak bych tedy asi viděl rozdíl v fastfilesystem v L-ku. Co myslíš?

          Komentovat


            #6
            O: Zvlastni chovani FFS

            Co znamena "v L-ku" ?

            Ja jsem pozdeji trochu patral po tom kde se bere ten 4GB limit o kterem se navic vsudemozne doctes, ze je to 2GB, takze ani vlastne nevim jaky opravdu je (4GB dava vetsi smysl, je to 32bitu, ale fakt nevim). A nasel jsem, ze existuje neoficilni patch pro FFS, ktery se jmenuje TD64 a prave slouzi k prekroceni tohoto limitu. Takze to celkem urcite udelal FFS (ovladac z ROMky, potazmo ze souboru L:FastFileSystem, nebo ten zapsany v RDB) a neco jsem si zapsal nekam na nahodne misto na disku.

            Komentovat


              #7
              O: Zvlastni chovani FFS

              No v "L-ku" znamená adresář L OS3.1 a O3.9 mají úplně jiné verze fastfilesystemu - je tedy možné, že každý k tomu oddílu přistupoval trochu jinak. Buď rád, že sis zapsal boredl do prázdného místa, ale ani to nemusí být jistota. To zjistíš, až ti třeba nepůjde spustit nějaká hra nebo demo.

              Komentovat


                #8
                O: Zvlastni chovani FFS

                Aha, L:, jasne

                Nevim jestli je dulezite co je v L:, tady je to trochu nejasne, protoze samotny FFS (ten soubor z L) je zapsany taky v RDB disku (aby to bootovalo, protoze kde by jsi vzal ovladac na filesystem, ktery neumis precist) a navic taky jeste v ROMce, takze je fakt otazka co se pouzilo a uz to nikdy nezjistim, protoze uz nikdy zadne FFS!

                Ja jsem o tom pochopitelne premyslel dopredu (o 4GB a FFS), ale vubec me nenapadlo, ze se na SCSI muze vubec nekde podobna vec projevit, myslel jsem ze je to problem jen scsi.device ktery nepouzivam.

                Ja jsem to pocital a vychazi to do prazdneho mista (otazka je, jak dobry vypocet to byl, ze jo). I po zevrubne kontrole se zda, ze jsem nic neprepsal. Mam prvni oddil 2GB, pricemz na nem je jenom 100 MB veci a zapsal jsem to nekam kolem 1GB, takze klika, navic to byly jenom 3MB dat, takze pripadne skody budou snad male.
                Naposledy upravil Doda; 29.04.2013, 19:57:07.

                Komentovat


                  #9
                  O: Zvlastni chovani FFS

                  Jo, ale ten soubor z L: se právě při vytváření oddílu zapíše do RDB. Otázkou je, jak se zachová jiný systém, když mu ten fastfilesystem v RDB nevoní - je možné, že si OS3.1 očuchal, že se jedná o FFS, ale protože se mu nelíbila plná informace z RDB, tak si sáhl po FFS z Lka, který je ovšem starší. A tím mohly vzniknout všechny problémy.

                  Komentovat


                    #10
                    O: Zvlastni chovani FFS

                    Myslim ze do RDB se to nikdy neuklada automaticky, to tam musis vlozit a zapsat identifikator filesystemu. Kazdopadne to jsou jenom spekulace a s FFS jsem fakt skoncil i v oblasti experimentu.

                    Komentovat


                      #11
                      O: Zvlastni chovani FFS

                      Autorem citovaného textu je Doda Přejít na původní příspěvek
                      samotny FFS (ten soubor z L) je zapsany taky v RDB disku (aby to bootovalo, protoze kde by jsi vzal ovladac na filesystem, ktery neumis precist) a navic taky jeste v ROMce
                      V RBD disku samozřejmě žádný filesystém uložen není.
                      Pegasos II (1266MHz), 2048MB RAM, Radeon 9250 (256MB), HDD 200GB, USB 2.0, ZIP250 USB, USB floppy, SB Live!, HP LaserJet 1100, AmigaOS 4.1 Final Edition

                      Komentovat


                        #12
                        O: Zvlastni chovani FFS

                        Autorem citovaného textu je Prober Přejít na původní příspěvek
                        V RBD disku samozřejmě žádný filesystém uložen není.
                        A kde tedy je?

                        Komentovat


                          #13
                          O: Zvlastni chovani FFS

                          Do RDB (RDSK) lze ulozit kod fs... dokonce jich tam muzes ulozit vicero v ruznych verzich. Vice napr. zde: http://wiki.amigaos.net/index.php/RDB. Prober mozna povazuje za normu 4.x, tam to je pravda jinak a pokud se nepletu, nativni kod fs se nacita jako jeden z modulu Kickstartu.
                          AmigaOS // AROS

                          Komentovat


                            #14
                            O: Zvlastni chovani FFS

                            Už mlčím
                            Pegasos II (1266MHz), 2048MB RAM, Radeon 9250 (256MB), HDD 200GB, USB 2.0, ZIP250 USB, USB floppy, SB Live!, HP LaserJet 1100, AmigaOS 4.1 Final Edition

                            Komentovat

                            Zpracovávám...
                            X