Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Programování Amiga C , Amiga Python a rozdíly mezi Amigou a PC v jejich používání

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Programování Amiga C , Amiga Python a rozdíly mezi Amigou a PC v jejich používání

    Zákládám tohle vlákno na řešení problémů - pro ostatní spíše pro jazyk C. Nicméně ohledem AmigaPythonu sem možná někdy něco napíšu maximálně asi jen já a to vždy zřetelně uvedu, že se jedná o Python. Jedná se mi o dělení se se svými zkušenostmi. Pochybuji, že někdo bude chtít radu ohledně Pythonu, ale rozumné dotazy rád odpovím, pokud je vůbec odpovědět budu umět ) Taky se i samotný Python pořád učím. Samozřejmě kromě stránek http://python.org zde máme i české stránky http://py.cz. AmigaPython najdete v odkazech v horní liště ODKAZY. Já až na výjimky, když jsem potřeboval řešit pár problémů mimo rozsah učebnice http://jaksenaucitprogramovat.py.cz/ čerpám pořád jen hlavně z ní (autor: Alan Gauld, překlad: Petr Přikryl). Tahle učebnice je dle mne perfektním příkladem toho, jak napsat něco srozumitelně. Python není dobrý programovací jazyk pro Amigu a pokud někdo chce začít programovat pro Amigu tak rozhodně nedoporučuji . A teď použiji pro mne jednu velkou pravdu, co jsem měl možnost číst. Je lépe začít s nečím, jako s ničím Pokud se někdo naučí jeden moderní jazyk, má dobrý základ na to, aby zvládl i druhý a to již v kratší době, díky základům, které již má.

    Táák a teď s tím seknu
    Amiga - PMD 85

    #2
    O: programování Amiga C , Amiga Python a rozdíly mezi Amigou a PC v jejich používání

    Autorem citovaného textu je Lisiak4 Přejít na původní příspěvek
    Je lépe začít s nečím, jako s ničím


    Autorem citovaného textu je Lisiak4 Přejít na původní příspěvek
    Táák a teď s tím seknu
    Amiga 1200T (E/Box)+BlizzardPPC 603p/363+060/66+BVision PPC+256MB+KS3.1+Cocolino+Lyra 2+Fast Ata MK-IV+320GB WD Blue 3200AAJB PATA HDD(PFS3)+dvdrw+dvd+cf2ide
    Amiga 1200+BlizzardPPC 603e/210+040/25+128MB+KS3.1+CF4GB(PFS3)

    Komentovat


      #3
      O: Programování Amiga C , Amiga Python a rozdíly mezi Amigou a PC v jejich používání

      AmigaPython:
      Na akci Amigapoint jsem se trochu hrál a zkoušel opět udělat nějakou animaci z hrubé grafiky ve velikosti znaku písmene pomoci ASCAPE SEKVENCÍ. Tak nejak jsem si všiml, že jednoduchá logika kódu ani tak nespomaluje rychlost vykreslování, jako samotný příkaz PRINT. Je to něco na principu, jako když jsem v minulosti hrával hry, hra byla pomalá a buď mi nestíhala grafická karta, nebo procesor. Nestíhání grafické karty se projevovalo postupným kreslením obrazu od vrchní po spodní část (to mi dělá i PRINT) a nestíhaní procesoru ne zcela plynulým zobrazováním po celých obrazech tzv. "sekáním". Takže si teď jen potřebuji ověřit, jestli je tohle vlastnost samotné ESCAPE SEKVENCE pod Amigou, nebo vlastnost PRINTu pod Pythonem. To si chci ověřit použitím ESCAPE SEKVENCE v programovacím jazyku C pod Amigou. Na to si ale samotný PRINT pod Amiga C musím umět zkompilovat. Jsou vývojářská prostředí, kde máte vše potřebné, já ale chci vyzkoušet samotnou kompilaci a na to mi stačí kompilátor a né celé vývojářské prostředí

      Amiga C:
      Zde na portály v horní liště ODKAZY v části SOFTWARE - PROGRAMOVÁNÍ, VÝVOJ máme odkaz na AMIGA C TUTORIAL a tam je odkaz na stránky, které se věnují Amiga C. Přímý odkaz: www.pcguru.plus.com/tutorial/amiga_c.html. Úplně ve spodní části máme odkazy na kompilátory (SAS C, VBCC, STORM C, GCC) z kterých jsem si vybral GCC. Pokud vůči tomuhle kompilátoru má někdo výhrady, prosím napsat i důvod proč upřednostnit jiný.

      Nicméně při nahrání třeba "gcc270-objc020.lha" z Aminetu a spuštěním pod OS 3.1 ve WinUAE mi to hlásí "Need at least version 41 of ixemul.library", nejnižší verzi co jsem našel byla 43. Já vím, že to chce 41 a vyšší, jen jsem se snažil přispůsobit (třeba mu může vadit i nějaká hodně vysoká verze nepodporující OS 3? Nevím jsem lama ). Tenhle soubor mám tam, kde mám samotný systém na "DH0:LIBS/"

      Tak problém vyřešen. Ono si to takhle stěžuje i když to má málo paměti. Ach jo Já měl zato, že s Céčkem budu paměťové nároky snižovat )

      Zde jsou kompilátory GCC verze 2.7 https://aminet.net/search?query=gcc27
      Naposledy upravil Lisiak; 01.10.2013, 06:08:07.
      Amiga - PMD 85

      Komentovat


        #4
        O: Programování Amiga C , Amiga Python a rozdíly mezi Amigou a PC v jejich používání

        Autorem citovaného textu je Lisiak4 Přejít na původní příspěvek
        (SAS C, VBCC, STORM C, GCC) z kterých jsem si vybral GCC. Pokud vůči tomuhle kompilátoru má někdo výhrady, prosím napsat i důvod proč upřednostnit jiný.
        Pokud se bavime o programovani pro 68k Amigy, tak mam vyhrady
        *** SASC ***
        Abychom se nekde odpichnuly, tak treba
        "SASC source level debugger is lightyears ahead of GCC or VBCC."
        "SASC is the most Amigatized C compiler."

        Komentovat


          #5
          O: Programování Amiga C , Amiga Python a rozdíly mezi Amigou a PC v jejich používání

          Jeste dodam ze GCC je vhodnejsi kdyz neco portujes z jinych platforem, a ve vyssi verzi mozna i kdyz pises kod pro OS4x a samozrajme pokud se budes poustet do C++ a taky pokud se chces drzet C99, protoze tam uz jsou veci, ktere SAS/C neumi.
          Naposledy upravil ExiE; 01.10.2013, 09:13:21.

          Komentovat


            #6
            O: Programování Amiga C , Amiga Python a rozdíly mezi Amigou a PC v jejich používání

            Je to presne, jak pise ExiE. Zacit je dobre tim softwarem, ktery je pro Amigu napsany a dobre integrovany. Z toho vyplyva SAS/C, DICE nebo VBCC. Kazdy jen nainstalujes (systemovou instalacni utilitou) a muzes zacit. Z techto baliku ma ovsem jedine SASko integrovany debugger, coz je IMHO velice dulezite.

            Jakekoli jine hlediska (podpora novejsich standardu C, podpora ruznych klonu AmigaOS, C++ atd.) budes resit pozdeji, az se trochu zabehnes. GCC nema smysl ze zacatku resit a uz vubec ne tak prastarou verzi, jako je 2.7.x. Kdyz nic jineho, pak vidis, jaka je cena za pochybnou integraci se systemem - nemoznost jednoduche instalace, vysoke pametove naroky a obecne problematicke souziti s amigackym NDK. A kdyz uz nutne potrebujes GCC, ale nemas potrebne znalosti k jeho rozbehani, pak lze doporucit jedine CubicIDE od D. Eilerta. Ovsem pak necekej, ze tento balik ti pojede se 4 MB fastky...
            AmigaOS // AROS

            Komentovat


              #7
              O: Programování Amiga C , Amiga Python a rozdíly mezi Amigou a PC v jejich používání

              Super! Takhle přesně potřebuji oponovat! Díky za rady!
              Amiga - PMD 85

              Komentovat


                #8
                O: Programování Amiga C , Amiga Python a rozdíly mezi Amigou a PC v jejich používání

                Ja zas preferujem Storm C a VBCC. Sas C a GCC mi nejako nesedi.. Co sa tyka toho debuggera, tak ten ma integrovany aj Storm C, ale ja ho aj tak nepouzivam. Ked potrebujem dohladat nejaku chybu, pridam si do programu par veci a debugujem si po svojom...
                Amiga 1200T (E/Box)+BlizzardPPC 603p/363+060/66+BVision PPC+256MB+KS3.1+Cocolino+Lyra 2+Fast Ata MK-IV+320GB WD Blue 3200AAJB PATA HDD(PFS3)+dvdrw+dvd+cf2ide
                Amiga 1200+BlizzardPPC 603e/210+040/25+128MB+KS3.1+CF4GB(PFS3)

                Komentovat


                  #9
                  O: Programování Amiga C , Amiga Python a rozdíly mezi Amigou a PC v jejich používání

                  Tak jsem to doteď dělal i já. Odsledoval jsem si chybu přidáním pár věcí do programu. Doteď jsem ani nevědel, že má vývojové prostředí IDLE pro Python i DEBUGGER ) No jó, ale používáš Storm C na zkompilování programu pro Amigu? Protože já o ničem nevím Pohybuješ se tedy ve sféře Amiga OS4?
                  Naposledy upravil Lisiak; 01.10.2013, 16:15:36.
                  Amiga - PMD 85

                  Komentovat


                    #10
                    O: Programování Amiga C , Amiga Python a rozdíly mezi Amigou a PC v jejich používání

                    ) Kopala som trávičku v zélenom hájičku duša moja duša moojááá

                    Amiga - PMD 85

                    Komentovat


                      #11
                      O: Programování Amiga C , Amiga Python a rozdíly mezi Amigou a PC v jejich používání

                      Autorem citovaného textu je Lisiak4 Přejít na původní příspěvek
                      No jó, ale používáš Storm C na zkompilování programu pro Amigu?
                      Ako som uz uviedol, pouzivam stormc a vbcc (podla chuti a potreby)...

                      Autorem citovaného textu je Lisiak4 Přejít na původní příspěvek
                      Protože já o ničem nevím
                      ???

                      Autorem citovaného textu je Lisiak4 Přejít na původní příspěvek
                      Pohybuješ se tedy ve sféře Amiga OS4?
                      Amiga OS3.x

                      Autorem citovaného textu je Lisiak4 Přejít na původní příspěvek
                      Kopala som trávičku v zélenom hájičku duša moja duša moojááá
                      no toto...
                      Amiga 1200T (E/Box)+BlizzardPPC 603p/363+060/66+BVision PPC+256MB+KS3.1+Cocolino+Lyra 2+Fast Ata MK-IV+320GB WD Blue 3200AAJB PATA HDD(PFS3)+dvdrw+dvd+cf2ide
                      Amiga 1200+BlizzardPPC 603e/210+040/25+128MB+KS3.1+CF4GB(PFS3)

                      Komentovat


                        #12
                        O: Programování Amiga C , Amiga Python a rozdíly mezi Amigou a PC v jejich používání

                        Tak jse si po delší úvaze vybral SAS C. Nakopíroval si z www.aminet.net soubor "sc655pch.lha". Tohle se tváří jako instalace a chce to ode mne diskety. Maxinálně co tam vidím jsou ale soubory "1_files" až "5_files". Já zatím šlapu na Amize přes diskety. Pokud mám tedy správný soubor pro SAS C a má se to instalovat, jaký je prosím postup, pokud jsem v emulaci WinUAE?

                        No nic nejbližší kontak večer, nebo až v pátek
                        Amiga - PMD 85

                        Komentovat


                          #13
                          O: Programování Amiga C , Amiga Python a rozdíly mezi Amigou a PC v jejich používání

                          To co si nasiel ( sc655pch.lha ) je len patch.

                          Skus toto:

                          ftp://grandis.nu/Commodore_Amiga/Misc/The%20Zone!/S/

                          ako uzivatela zadaj: ftp
                          heslo je lubovolne

                          Najdes tam niekolko verzii Sas C, takze mas na vyber a je tam aj Storm C v3.
                          Amiga 1200T (E/Box)+BlizzardPPC 603p/363+060/66+BVision PPC+256MB+KS3.1+Cocolino+Lyra 2+Fast Ata MK-IV+320GB WD Blue 3200AAJB PATA HDD(PFS3)+dvdrw+dvd+cf2ide
                          Amiga 1200+BlizzardPPC 603e/210+040/25+128MB+KS3.1+CF4GB(PFS3)

                          Komentovat


                            #14
                            O: Programování Amiga C , Amiga Python a rozdíly mezi Amigou a PC v jejich používání

                            No,... trávička sa nekope. Trávička sa žňe alebo kosí.
                            Milé stvárnenie tejto ľudovej pesničky : https://www.youtube.com/watch?v=3idGT_6POGg


                            Autorem citovaného textu je Lisiak4 Přejít na původní příspěvek
                            ) Kopala som trávičku v zélenom hájičku duša moja duša moojááá
                            Naposledy upravil bogy; 02.10.2013, 08:53:07.
                            A1230, A1260, A600, Furia EC02, S628, A2K | ZX 81, Spectrum 48, 48+, 128, +2A, +2B | Sord M5 | C 64 |Atari 1040 STFM, 800 XE, XL | Didaktik Kompakt, M, Gama | Ondra | PMD 85 | PP 01 | Sharp MZ-721

                            Komentovat


                              #15
                              O: Programování Amiga C , Amiga Python a rozdíly mezi Amigou a PC v jejich používání

                              O programování vím houby, ale myslím si, že když chcete na Amize výkon, není lepší zvolit programovací jazyk vzniklý na Amize pro Amigu? Proto mě napadá Déčko respektive PowerD (a to není úmyslná reklama).
                              Naposledy upravil jack-3d; 02.10.2013, 09:11:01.
                              http://jack.untergrund.net [AMIGA 600 AMIGA 1200 AMIGA 1200T AMIGA 2000 AMIGA 4000 AMIGA 4000T CD32 Mac mini G4]

                              Komentovat

                              Zpracovávám...
                              X