Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

ReCAP pro A1200

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    #16
    O: ReCAP pro A1200

    Autorem citovaného textu je DJM Přejít na původní příspěvek
    Tie hodnoty ripple current ac (vlnenie striedaveho prudu) myslim ze sa viac tykaju kondikov pre zdroje a podobne,ked ich presiahnu moze kondik explodovat. Kondiky na Amiga doske uz su za zdrojom a prakticky sa jedna o jednosmerny obvod, takze tie hodnoty uvadzane pri kondenzatoroch budem ignorovat..
    Ano aj nie, ta hodnota je dolezita ak kondenzatory chces vyuzit v pulznych zdrojoch naopak, ak chces filtrovat napajanie s trafa co je vlnenie 50/60Hz su kondenzatory s vysokym koeficientom AC neucinne, vid. odkaz co som uviedol hore.
    Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
    Furiatune homepage

    Komentovat


      #17
      O: ReCAP pro A1200

      @Boboo

      Riešil si typ pájky pri recapoch ? Teda či je vhodné používať bezolovnatú pájku na PCB kde je použitá klasická olovnatá pájka ? Alebo je to jedno a môže sa to kludne miešať navzájom ?

      Neviem či pri výrobe A600/A1200 používali bezolovnatú pájku. Asi vtedy ešte nie. I keď si pamätám, že v tých starých časoch, cca rok 1994, keď som rozobral svoju A1200, tak som sa divil akú modernú SMD miniaturizáciu na PCB použili. V tom období som mal rozobraté 486-tky, aj prvé Pentiá, a tam väčšinou vyzerali plošáky o dosť zaostalejšie. Myslím tým to, že nepoužívali tak miniatúrne SMD. Často bolo vidno na doskách aj klasické rezistory. Celkovo mi vtedy ten amigácky motherboard prišiel o dosť modernejší ako motherboard na PC.
      Naposledy upravil bogy; 26.09.2015, 22:38:23.
      A1230, A1260, A600, Furia EC02, S628, A2K | ZX 81, Spectrum 48, 48+, 128, +2A, +2B | Sord M5 | C 64 |Atari 1040 STFM, 800 XE, XL | Didaktik Kompakt, M, Gama | Ondra | PMD 85 | PP 01 | Sharp MZ-721

      Komentovat


        #18
        O: ReCAP pro A1200

        Niekolkokrat som dal sancu pajke SN97Ag2Cu1, ale stalo to za h.... potrebuje vyssiu teplotu, po stuhnuti ostane matna... asi je to len vec preferencii, ale ja mam rad zrkadlovo lesklu pajku.
        Aj SMD pajkovacie pasty "RoHS" po roztaveni a stuhnuti maju taku krupicovu strukturu... nemam ich rad.
        Najradsej klasicka Sn60Pb40 s dobrym tavidlom. Nerob si starosti s miesanim s RoHS pajkou, nic zle tym nespravis.
        Naposledy upravil rok; 28.09.2015, 14:47:04.
        A1200, Vampire V1200, 64GB CF, IndyAGA MK3, PCMCIA WiFi, 27" LCD

        Komentovat


          #19
          O: ReCAP pro A1200

          Takto, v tych rokoch ked sa vyrabal Amiga nikto neriesil nejake zivotne prostredie, takze pajka bola 60% cin a 40% olovo, pri hi-tech 60% cin; 38% olovo a 2% med. Tato pajka bola velmi kvalitna aj vdaka tomu tie Amigi do teraz slapu pretoze olovo dodavalo pajke elastickost a tak pri narazoch a otrasoch plosneho spoja nedochadzalo k mikrotrhlinam (studene spoje). V dnesnej dobe je moderne (nariadenie EU a vyhlaska ROHS) pouzivat nezavadne materiali, tak aj pajka presla modifikaciou, 97% cin; 3% striebra a stopove prvky medi. Pajka je nezavadna, zial velmi krehka staci mensi otras, rychla zmena prostredia (chlad, teplo) a dochadza k mikrotrhlinam, unava spojou a tak vznikaju studene spoje. Preto dnesna technika vydrzi sotva 2-3 roky. Dalsim negativom je, ak je pomer kovov v pajke nevhodny, cin presiahne hranicu 97% dochadza k oxidacii cinu ak teplota klesne pod 13°C, vola sa to cinovy mor. Videl som spoje ktore sa rozpadli na prasok, preto sa pajka ciastocne zuslachtuje striebrom a medou.

          Negativom olovnatej pajky su toxicke vypary ktore vznikaju pri taveni. Prehrievanim pajka oxiduje a uvolnuju sa jedovaste plyny (jeden z dovodou preco sa uz nechcem zapodievat opravami stareho zeleza, mimo ine). Bezolovnata pajka je o nieco bezpecnejsia, vypary neobsahuju olovo, ale to neznamena, ze vypary nie su toxicke. Treba dobre vetrat, tiez nie je vhodne vytecene kondiky ospajkovat, lepsie ich je vykrutit alebo odstrihnut.

          Takze vyber si, co je pre teba, alebo pre Amigu vhodnejsie
          Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
          Furiatune homepage

          Komentovat


            #20
            O: ReCAP pro A1200

            Pri Sn97Ag3 alebo Cu(x), je nutna vysia teplota tavenia, niekde pri 231°C oproti olovnatej 190°C. Vysia teplota akceleruje oxidaciu cinu a tak spoj je matny! Ak cas zahriatia je kratsi, spoj sa leskne.
            Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
            Furiatune homepage

            Komentovat


              #21
              O: ReCAP pro A1200

              Mam dobre zkusenosti s tantaly. Jen "velke" kondiky nechavam elyty. Dnes rano 2B.
              Přiložené soubory
              www.oldcomp.cz
              party.oldcomp.cz

              Komentovat


                #22
                O: ReCAP pro A1200

                Maly dotaz: Podla schemy A1200 by mali byt kondiky pri audio vystupe NP (non polarized). Predpokladam ze tie SMD co tam davali (22uF/35V alebo 22uF/25V) su s normalnou polaritou ( nie NP ),preto mozno odchadzaju ako prve. V inom vlakne som cital, ked sa tantalovy kondik zapoji opacne tak streli. Preco to potom nestriela Mrafovi ked tam chcu NP kondiky a dava tam tantaly ? Dalsi postreh, v A1200 rev.2B pouzivaju namiesto jedneho 10uF/25V tantal. Myslim, ze keby to nicomu nevadilo tak uz Commodore pouzije tantaly aj namiesto ostatnych elektrolitov ?

                Ja cakam este na jeden typ (22uF/35V SMD) a potom sa pustim do recapu. Bohuzial ho vo Farnely mali na sklade len v Liege a predpokladana doba dorucenia je 19.10. Pouzijem elektrolity co som nedavno vypisal, vsetky su na 105°C a minimalne 3000h,znacka Panasonic,rovnaka vyska aby vosli pod vrchny plech. Ako hovorim, nebyt tej jednej dosky, tak ma ani nenapadne menit kondiky. Tie v towery idu uz vyse 20 rokov a su "len" na 85°C,znacka Shoei. Tieto nove by maly podla mojich vypoctov vydrzat dalsich 140 rokov.

                A ako to je teda vlastne s kondikmy, stracaju zivotnost aj ked lezia 20 rokov v sklade (Amigy od Petra Tyscht.), alebo musia byt zapnute a hriat sa ?
                Amiga 1200T (E/Box)+BlizzardPPC 603p/363+060/66+BVision PPC+256MB+KS3.1+Cocolino+Lyra 2+Fast Ata MK-IV+320GB WD Blue 3200AAJB PATA HDD(PFS3)+dvdrw+dvd+cf2ide
                Amiga 1200+BlizzardPPC 603e/210+040/25+128MB+KS3.1+CF4GB(PFS3)

                Komentovat


                  #23
                  O: ReCAP pro A1200

                  Podla mna kondik postupne umiera aj ked sa nepouziva. I ked prehrievanie mu iste skodi viac. Ja som kupil od dobreho kamarata ATX zdroj, s pasivnym chladenim. Vyskusal som ho. Fungoval. Potom isiel do skrini a nepouzival sa. Vytiahol som ho po dvoch rokoch a nic... Uz nefungoval.

                  P.S. Dva krat som zazil aj buchnutie elektrolytu. Bolo to v ATX zdrojoch....
                  Napriklad raz: Babenka vo velkosklade nahadzuje objednavku do skladoveho programu (mimochodom mojho vytvoru ). A zrazu morda ako z dela. BUM ! Podla mna si aj cvrkla do gatiek. Samozrejme smrad spaleniny bol v celom kancli. Ked som to otvoril tak tam bol elektrolyt krasne roztvoreny ako kvet.


                  Autorem citovaného textu je DJM Přejít na původní příspěvek
                  A ako to je teda vlastne s kondikmy, stracaju zivotnost aj ked lezia 20 rokov v sklade (Amigy od Petra Tyscht.), alebo musia byt zapnute a hriat sa ?
                  A1230, A1260, A600, Furia EC02, S628, A2K | ZX 81, Spectrum 48, 48+, 128, +2A, +2B | Sord M5 | C 64 |Atari 1040 STFM, 800 XE, XL | Didaktik Kompakt, M, Gama | Ondra | PMD 85 | PP 01 | Sharp MZ-721

                  Komentovat


                    #24
                    O: ReCAP pro A1200

                    Autorem citovaného textu je DJM Přejít na původní příspěvek
                    Maly dotaz: Podla schemy A1200 by mali byt kondiky pri audio vystupe NP (non polarized). Predpokladam ze tie SMD co tam davali (22uF/35V alebo 22uF/25V) su s normalnou polaritou ( nie NP ),preto mozno odchadzaju ako prve. V inom vlakne som cital, ked sa tantalovy kondik zapoji opacne tak streli. Preco to potom nestriela Mrafovi ked tam chcu NP kondiky a dava tam tantaly ? Dalsi postreh, v A1200 rev.2B pouzivaju namiesto jedneho 10uF/25V tantal. Myslim, ze keby to nicomu nevadilo tak uz Commodore pouzije tantaly aj namiesto ostatnych elektrolitov ?

                    Ja cakam este na jeden typ (22uF/35V SMD) a potom sa pustim do recapu. Bohuzial ho vo Farnely mali na sklade len v Liege a predpokladana doba dorucenia je 19.10. Pouzijem elektrolity co som nedavno vypisal, vsetky su na 105°C a minimalne 3000h,znacka Panasonic,rovnaka vyska aby vosli pod vrchny plech. Ako hovorim, nebyt tej jednej dosky, tak ma ani nenapadne menit kondiky. Tie v towery idu uz vyse 20 rokov a su "len" na 85°C,znacka Shoei. Tieto nove by maly podla mojich vypoctov vydrzat dalsich 140 rokov.

                    A ako to je teda vlastne s kondikmy, stracaju zivotnost aj ked lezia 20 rokov v sklade (Amigy od Petra Tyscht.), alebo musia byt zapnute a hriat sa ?
                    Kondenzatory odchadzaju (tie povodne od Commodore) pretoze su to tie najlacnejsie co sa na trhu nachadzali v 90 rokoch, obchodna politika. Ano ked sa tantal zapoji opacne streli, je to riadna supa! V Autio v A1200 (Starej-Mraf) nie je dovod aby strelil, polaritou je zapojeny v poriadku (+) je privedeny na vystup operacneho zosilovaca a (-) je vedeny cez rezistor k GND. Problem tantalu je, ze je to spinaci kondenzator, jeho primarne urcenie je v napajacich zdrojoch. To je ako robit z vykonovich spinacich tranzistorou NF zosilovac, ten zvuk je plechovy skratka na hovno (Ano robili sa NF zo spinacich tranzistorov Tesla KD501, ale to aj tak hralo, priserne)
                    V 90 rokoch som staval NF zosilovace s MBA810, jeden s kondenzatorov bol tantal, tak doporucoval vyrobca, ten kondik stal 12,- Sk !!! a klasicky elekrolit 30 halierov, takze urob si obraz preco Commodore si vybralo tu druhu cestu. Je to vzdy o peniazoch o nicom inom.

                    Ak chces pre svoje audio urobit lepsie, tak mozes pouzit bipolarne 22uF kondiky (keramicke) tieto, urcite je to na zvuk lepsie ako tantal. V NF predzosilovacoch Hi-Fi sa pouzivaju keramicke kondenzatory a elektroliticke s nizkou kapacitou do 2,2uF. Skus si najst dokumentaciu Pre-amplifer RIAA napriklad s NE5534 co je hitech v audio.
                    Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
                    Furiatune homepage

                    Komentovat


                      #25
                      O: ReCAP pro A1200

                      No a mne se zrovna zvuk s temi tantaly libi vic. To je ale tezce subjektivni.
                      www.oldcomp.cz
                      party.oldcomp.cz

                      Komentovat


                        #26
                        O: ReCAP pro A1200

                        Dnes som robil recap A1200 dosky, na ktorej hral pravy kanal tichsie ako lavy.

                        Pouzil som:
                        171-4704 / 10uF 35V (3000h, 5,8mm vyska)
                        171-4745 / 22uF 35V (5000h, 5,8mm vyska)
                        171-4730
                        / 47uF 16V (5000h, 5,8mm vyska)
                        171-4686 / 100uF 6,3V (3000h, 5,8mm vyska)
                        234-6253 /1000uF 10V (8000h, 12,5mm vyska, Rubycon)
                        969-2053 / 470uF 16V (3000h, 12,5mm vyska)
                        245-6343 / 22uF 16V (keramicky NP,Kemet)

                        Vsetko pekne islo az do chvile ked som pajkoval keramicky kondik.Tolko som ho vyrovnaval a upravoval (tym padom aj nahrieval), az mi odpadly plosky pod nim. Na druhy uz som bol opatrny a skusenejsi, takze ten isiel v pohode. Docasne som vyriesil ten prvy tak, ze som natiahol dratiky z najblizsich bodov a kondik "zavesil" na dratiky, aby som to mohol vyskusat...
                        Hlasitost oboch kanalov je teraz rovnaka, takze zvuk je po recape v poriadku. Pri pouziti keramickych kondikov na audio vystupe som si nevsimol rozdiel oproti povodnym, ale aspon su podla schemy nepolarizovane...

                        Takze este nejako obnovit tie plosky pre kondik...
                        Amiga 1200T (E/Box)+BlizzardPPC 603p/363+060/66+BVision PPC+256MB+KS3.1+Cocolino+Lyra 2+Fast Ata MK-IV+320GB WD Blue 3200AAJB PATA HDD(PFS3)+dvdrw+dvd+cf2ide
                        Amiga 1200+BlizzardPPC 603e/210+040/25+128MB+KS3.1+CF4GB(PFS3)

                        Komentovat


                          #27
                          O: ReCAP pro A1200

                          Casom sa to naucis, ako to urobit bezbolestne
                          Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
                          Furiatune homepage

                          Komentovat


                            #28
                            O: ReCAP pro A1200

                            Komentovat


                              #29
                              O: ReCAP pro A1200

                              Hmmm, pri vsetkej ucte, tak toto video je demonstracia ako to nerobit.
                              Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
                              Furiatune homepage

                              Komentovat


                                #30
                                O: ReCAP pro A1200

                                Akurat som to dopozeral a tiez sa mi jeho styl nepaci. To by som povedal, ze ja som mal lepsi styl az na tu jednu chybicku pri pajkovani kondika pri audiu, ktory som moc prehrial koli tomu ze som to chcel mat moc pekne. ( vtedy som si mal dat radsej prestavku ).
                                Uz mam kupeny aj epoxid CW2500 a medenu foliu, tak skusim vyrobit a prilepit tie plosky. Ale to az v decembri, ked budem mat zas ( a konecne dlhsie ) volno...
                                Amiga 1200T (E/Box)+BlizzardPPC 603p/363+060/66+BVision PPC+256MB+KS3.1+Cocolino+Lyra 2+Fast Ata MK-IV+320GB WD Blue 3200AAJB PATA HDD(PFS3)+dvdrw+dvd+cf2ide
                                Amiga 1200+BlizzardPPC 603e/210+040/25+128MB+KS3.1+CF4GB(PFS3)

                                Komentovat

                                Zpracovávám...
                                X