Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

ReCAP pro A1200

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    ReCAP pro A1200

    Řekl bych, že vím skoro vše potřebné. Ale zajímala by mně jedna věc. Existuje v CZ/SK obchod, kde by měli všechny potřebné kondíky (a nejlépe tantaly)??? A druhá věc, když budu dělat recap, tak bych rád vyměnil nejen SMD kondíky, ale také ty klasické. Zároveň bych rád aby to nemusely být elyty. Které bych měl použít?
    www.oldcomp.cz
    party.oldcomp.cz

    #2
    O: ReCAP pro A1200

    Nema zmysel vymienat, keramicke kondiky pokial nie su mechanicky poskodene, ani by som neporucoval! Cela Amiga je synchronizovana cez RC clanky, tie maju nastarost posuvanie signalov voci systemovim hodinam, aby vsetko slapalo. Pokial by doslo k vymene keramickych kondikov, moze dojst rozhaseniu timingu a Amiga moze byt nestabilna, alebo nepojde vobec. Elekrolity mozu, byt nahradene tantalmi, tu je dolezite najst vhodne puzdra aby sa dal kondenzator naletovat na povodnu plosku. Farnell k kazdej suciastke co predava ponuka k stiahnutiu datasheet s tabulkou puzdier v aky sa vyraba, to moze byt pomocka. SK/CZ e-shop su zamerane na cenu cize 90% ponuka lacnu alternativu Cinsky kondenzatorov. Osobne preferujem kvalitne Japonske Panasonic.
    Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
    Furiatune homepage

    Komentovat


      #3
      O: ReCAP pro A1200

      To jsem asi napsal blbě, hodlám měnit jen SMD elyty za tantalové. Tam je situace celkem jasná, mají buď 5mm nebo 6,3mm rozvor nožiček. Ale jsou tam ještě klasické vývodové elyty (tuším 4). Ty chci měnit taky. A taky bych je rád nahradil tantalovýma. Otázkou je, jestli seženu potřebnou kapacitu...
      www.oldcomp.cz
      party.oldcomp.cz

      Komentovat


        #4
        O: ReCAP pro A1200

        Tantali su urcene na zachytavanie/filtrovanie vysokofrekvencnej zlozky v napajani. Tie velke kondiky 1000uF a 470uF su urcene prave nizkofrekvencne filtrovanie, cize brumenie a vyhladenie napajania z pozostatku striedaveho napajania 50Hz. Tu by som nerobil zmenu.
        Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
        Furiatune homepage

        Komentovat


          #5
          O: ReCAP pro A1200

          kde-tu sa pise, ze tie dva elektrolyty na audio vystupe (pobliz cinchov) elektrolytmi nikdy byt nemali, osobne som tam dal radsej nepolarizovane
          k tym tantalom ta co vedie? videl som, ze niektori tie elektrolyty nahradzaju komplet keramickymi, tantaly na recap nie su bezne

          Komentovat


            #6
            O: ReCAP pro A1200

            Zatímco úpravu s tantalovými už jsem viděl, tak s nepolarizovanými keramickými jsem úpravu nikde neviděl.... Můžeš hodit odkaz?
            www.oldcomp.cz
            party.oldcomp.cz

            Komentovat


              #7
              O: ReCAP pro A1200

              Ja som niekde nasiel fotku s keramickymi audio kondikmi ked som hladal informacie okolo recapu.
              Presiel som vsetky mozne diskusie ale teraz to neviem najst. Ale pri vymene audio kondenzatorov som sa inspiroval aj tymto:
              https://www.amibay.com/showthread.php?t=42196

              Commodore udajne spravily chybu pri type audio kondenzatorov.
              http://joj.home.texas.net/amigacap.html

              Ja som sa rozhodol to urobit podobne ale z dovodu, ze pri vymene na A600 je treba vybrat konektor pre klavesnicu.
              Nieje tam dost miesta na pracu. Tak som to potom spravil aj na A1200.
              Takto to dopadlo:
              Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: A1200Audio.jpg
Počet zobrazení: 1
Velikost: 89,7 KB
ID: 107382





              Tak som nieco nasiel, na fotkach je to vidiet. Ale ta foto co som nasiel bola krasne z blizka nafotena.
              https://www.amibay.com/showthread.php?t=37139
              Naposledy upravil ObiWanKen; 22.11.2013, 13:04:09.
              MiST | Amiga 600 Furia EC020 | Amiga 1200 ACA 1231 | Sharp MZ800 | ZX Spectrum 48k | Didaktik M | Didaktik Gama | C64 U1541II | Atari 800XL | Atari 130XE U1MB+SIDE2.

              Komentovat


                #8
                O: ReCAP pro A1200

                Autorem citovaného textu je Starej_Mraf Přejít na původní příspěvek
                Zatímco úpravu s tantalovými už jsem viděl, tak s nepolarizovanými keramickými jsem úpravu nikde neviděl.... Můžeš hodit odkaz?
                napr. tu

                Komentovat


                  #9
                  O: ReCAP pro A1200

                  Tak to je dobrá inspirace!
                  www.oldcomp.cz
                  party.oldcomp.cz

                  Komentovat


                    #10
                    O: ReCAP pro A1200

                    Nakolko uz koncim s opravami dosiek, chcem sa podelit zo skusenostami pri opravach Amig. Po X rokoch su dosky v horsom a horsom stave, uz nepostacuje iba recap elektrolitickych kondenzatorov, treba recapu venovat ovela viac pozornosti. Nejedna sa uz len o vymenu kondenzatorov za par korun, ale aj repas spojou co su znicene vytecenou kyselinou. Na prvy pohlad je vsetko v poriadku, napachana skoda je viditelna az ked sa odletuju vsetky suciastky z okolia vyteceneho elektrolitu, oprava vyzaduje 3-5 nasobny cas oproto obycajnemu recapu. Dalej aj po vycisteni a repase spojou a naletovanie ocistenych suciastok nemusi prist k spaseniu a doska nemusi pracovat spravne. Jedna zo zakernych veci vyteceneho elektrolitu je ak zasiahne keramicke kondezatory tych je na doske niekolko nasobne viac ako elektrolitov. A teraz k veci, ak elektrolit vytecie na keramicky kondezator, ten casom strati svoje vlastnosti a nasiaknutim kyseliny sa premeni na odpor (znamena skrat). To v praxi znamena, ze doska moze zostane uplne mrtva, zo skusenosti sa najviac problemova cast moze byt audio, racapom a vymenou zvukoveho predzosilovaca nemusi prist k naprave cisteho audio zvuku. Problem sa najviac prejavuje u A4000 kde aj po peclivom vycisteni a vymenou poskodenych komponentov nemusi prist k ocakavanemu zlepseniu zvuku, je preto vhodne vymenit aj keramicke kondiky, to vsak vyzaduje ovela vacsiu finacnu investiciu a tiez cas straveny na hladanim zavady.
                    Naposledy upravil Boboo; 12.06.2015, 11:57:03.
                    Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
                    Furiatune homepage

                    Komentovat


                      #11
                      O: ReCAP pro A1200

                      Kedze ma Boboo v inom vlakne doplasil ze vytekajuce kondiky mozu narobit peklo na doske, aj ked doska vyzerala "ako vcera vyrobena", tak som sa rozhodol pre vymenu kondikov. Zatial aspon na tej jednej doske, ktora nehra dobre audio (jeden kanal je tichsi). Ak to zvladnem a bude to fungovat (nerad by som znicil amigu), tak zmenim aj na ostatnych doskach. Okrem tejto dosky mam este 2 "nove" amigy - escomacke A1200 rev.1D4 a v towery moju najoblubenejsiu commodoracku rev.2B pouzivanu od prveho stretnutia s amigou (cca. 1994), ktore idu zatial perfektne...

                      K Amigam sa dostanem az za 2 tyzdne, tak zatial nemozem skusit "tycinkovy" test.

                      Povodne som myslel, ze objednam balenie kondikov z amigakitu, nejake mi ponukali aj z amigastore od ktorych som kupil dosku. Potom som cital rozne vlakna na forach a rozhodoval sa aku nahradu pouzit. Lenze vela ludi vela nazorov. Niekto pise ze tie z amigakitu su nekvalitne, dalsi odporuca tantaly, niekto spominal aj tie kremikove.
                      Uz som bol rozhodnuty pre tantaly, ale tie vraj maju inu charakteristiku,atd.
                      Nakoniec som sa asi rozhodol pre rovnake elektrolity ake tam aj su. Ved vydrzali vyse 20 rokov.

                      Boboo, nemas niekde zoznam ( 6 typov pouzitych v A1200 1D4 ) s objednavacimi kodmi tebou preferovanych japonskych Panasonic z toho farnellu ?
                      Amiga 1200T (E/Box)+BlizzardPPC 603p/363+060/66+BVision PPC+256MB+KS3.1+Cocolino+Lyra 2+Fast Ata MK-IV+320GB WD Blue 3200AAJB PATA HDD(PFS3)+dvdrw+dvd+cf2ide
                      Amiga 1200+BlizzardPPC 603e/210+040/25+128MB+KS3.1+CF4GB(PFS3)

                      Komentovat


                        #12
                        O: ReCAP pro A1200

                        @DJM
                        predovsetky som ta nechcel vyplasit, skor informovat co mozes ocakavat. Kondiky ktore pouzivam som uz tu publikoval, pozri sem, SMD prevedenie. Klasicke radialne kondiky 1000uF/16V a 470uF/16V netreba extra specialne vyberat za zmienku stoji, ze treba si zaobstarat 105°C, pretoze Amiga vyzaruje velke teplo do prostredia. V odbornych clankoch som cital, ze znizenie teploty o 10°C predlzuje zivotnost kondenzatorov o raz taky cas. Napriklad kondenzator do prostredia 105°C ma zivotnot cca 3000 hodin, ak vsak teplota klesne o 10°C nizsie, zivonost je uz 6000 hodin. Znizenie teploty o dalsich 10°C je predlzi zivotnost az na 12000 hodin. Cize oplati sa chladit a znizovat teplotu prostredia v Amiga CASE, urcite tym menej budu trpiet veskere suciatky na doske.

                        Nesom odbornik na kondenzatory, informacie ktore som si nastudoval su asi taketo, tantalove kondenzatory su dobre do narocnejsieho prostredia na filtrovanie neziaducich zloziek v napajani, rozhodne maju lepsiu zivotnost v narocnom prostredi. Nie su vsak vhodne na do NF techniky ako je audio, nepytajte sa ma preco. Tantal je vhodny na zachytavanie naziaducich zloziek v napajani, na vysoke zakmity a rozne neziaduce zlozky su urceny keramicke kondenzatory. Vymena elektrolickych kondenzatorov iba za keramicke je dost nezodpovedne, pretoze filtrovanie nie je dostacujuce. Elektrolicky kondenzator vyruzi nizkofrekvecne vlnenia a zakmity, naopak keramicke zachytavaju vysokofrekvecne rusenie, cize filtracia musi byt dualna. Keramicke kondenzatory su uz na doske kazdej Amigi, kazdy integrovany obvod uz ma niekolko stupnovu filtraciu keramickych kondezatorov. Preto nie je vhodne to dalej duplovat na ukor elektrolitov, je to krajne nezodpovedne a lamerske!
                        Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
                        Furiatune homepage

                        Komentovat


                          #13
                          O: ReCAP pro A1200

                          Kondiky podla Bobooa z ineho vlakna:

                          Autorem citovaného textu je Boboo Přejít na původní příspěvek
                          Panasonic - Japan
                          969-4471 / 10uF 35V - CASE C
                          969-4382 / 47uF 16V - CASE D
                          969-4331 / 100uF 6,3V - CASE D
                          969-4480 / 22uF 35V - CASE D
                          Este by som mal par dotazov. Prvym z nich je, ze v katalogu uvadzaju krajinu povodu Malaysia a nie Japan (okrem posledneho typu). Je to ok ?

                          Skusal som vybrat kondiky s dlhsou zivotnostou. Bohuzial nie vsetky maju pri rovnakom pocte hodin rovnaku vysku. Tie tebou vybrane maju vsetky vysku 5,4mm. Tie co som vybral ja maju vysku 5,8mm, co by hadam nemuselo vadit. Druhy (47uF) a stvrty (22uF) kondik pri 3000hodinach maju vysku uz 7,8mm a to je uz asi vela ci nie ?
                          Dalej neviem co znamena "Ripple Current AC", hodnoty v mojich kondikoch su ine ako v tvojich a neviem ci tomu venovat pozornost. To su asi jedine rozdiely oproti tym tvojim ( vyska, ripple current ac a lifetime ).

                          Pouzijem tieto :

                          171-4704 / 10uF 35V (3000h, 5,8mm vyska)
                          171-4730 / 47uF 16V (5000h, 5,8mm vyska), alebo: 171-4694 (3000h, 7,8mm vyska)
                          171-4686 / 100uF 6,3V (3000h, 5,8mm vyska)
                          171-4745 / 22uF 35V (5000h, 5,8mm vyska), alebo: 171-4705 (3000h, 7,8mm vyska)

                          Keby som chcel vsetky typy so zivotnostou 5000h, tak zase treti kondik (100uF) je pri tejto zivotnosti len s vyskou 7,8mm.

                          Tie klasicke radialy som vybral tieto:
                          969-1952 / 1000uF 10V (3000h, 16mm vyska) alebo 234-6253 (8000h, 12,5mm vyska, Rubycon)
                          969-2053 / 470uF 16V (3000h, 12,5mm vyska)

                          Tu uvadzaju tie klasicke na 10V, ale to by hadam nemalo vadit ked je viac (16V):


                          Ak teda mozem pouzit tie co som vybral vyssie, tak mi daj prosim schvalenie, ak nie tak objednam tie co si vybral ty a nebudem spekulovat. Dik.

                          PS: Pri vybere (vyhladavani) som bral do uvahy: kapacitu,voltage,case,diameter,height a lifetime.

                          edit: v poslednom (22uF) som mal preklep...
                          Naposledy upravil DJM; 28.09.2015, 18:57:08.
                          Amiga 1200T (E/Box)+BlizzardPPC 603p/363+060/66+BVision PPC+256MB+KS3.1+Cocolino+Lyra 2+Fast Ata MK-IV+320GB WD Blue 3200AAJB PATA HDD(PFS3)+dvdrw+dvd+cf2ide
                          Amiga 1200+BlizzardPPC 603e/210+040/25+128MB+KS3.1+CF4GB(PFS3)

                          Komentovat


                            #14
                            O: ReCAP pro A1200

                            Aby som to upresnil, moj vyber spocival aby kondiky splnali 105°C, kvaliny material, velkost puzdra ako povodne prevedenie a dostupnost. Panasonic znacka moje poziadavky splnala. Ano nemusi byt kondenzator vyrobeny v Japonsku tak ako Citroen je Francuzske auto, ale vyraba sa na Slovensku. Spolieham na vyrobnu technologiu tejto znacky. Samozrejme ty si mozes zo sotimentu vybrat este vyssie kvalitu, pokial splnis parametre ktore su dane, ako velkost puzdra, diameter, vyska, kapacita, voltaz, °C, zivotnost v spickovom zatazeni. Pokial chces pouzit 105°C 3000/h, tak puzdro bude vyssie ako povodne prevedenie 4,8 mm / 5 mm, to je skor len esteticka zalezitost.

                            Ripple Current AC, viac tu
                            Ak chces ist este viac do hlbky a mat fundovanejsie informacie tak si precitaj toto
                            Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
                            Furiatune homepage

                            Komentovat


                              #15
                              O: ReCAP pro A1200

                              Tie hodnoty ripple current ac (vlnenie striedaveho prudu) myslim ze sa viac tykaju kondikov pre zdroje a podobne,ked ich presiahnu moze kondik explodovat. Kondiky na Amiga doske uz su za zdrojom a prakticky sa jedna o jednosmerny obvod, takze tie hodnoty uvadzane pri kondenzatoroch budem ignorovat..
                              Naposledy upravil DJM; 17.09.2015, 19:55:40.
                              Amiga 1200T (E/Box)+BlizzardPPC 603p/363+060/66+BVision PPC+256MB+KS3.1+Cocolino+Lyra 2+Fast Ata MK-IV+320GB WD Blue 3200AAJB PATA HDD(PFS3)+dvdrw+dvd+cf2ide
                              Amiga 1200+BlizzardPPC 603e/210+040/25+128MB+KS3.1+CF4GB(PFS3)

                              Komentovat

                              Zpracovávám...
                              X