Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Nedostatek paměti

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Nedostatek paměti

    Zdravím,
    měl bych dvě dost začátečnické otázky, používám CF IDE redukci s 2GB CF kartou a 4 partitiony. Když nabootuju do Workbenche tak mám 1.7MB volné chip RAM (FAST nemám). Potom si otevřu na jedné partition adresář hry, který má snad 150 podadresářů, které zabírají asi 180MB. Jsou to samé free/share ware hříčky. Brouzdám složkama a mám najednou 700KB-1MB volné RAM. Potom zkouším spouštět hry, spousta z nich neběží (buď špatná instalace nebo jsou pro jiný typ Amigy).Tak program ohlásí chybu, ale jakoby se neukončí, protože mám třeba 150KB RAM a už nic nespustím. Proto se chci zeptat, jak ukončit tyto neukončené programy a jakým způsobem navýšit volnou chip RAM pro spouštění programů.

    #2
    O: Pár dotazů k nové Amize

    To je normální. Pořiď si turbokartu. V kolika barvách máš Workbench?
    I love Amiga

    Komentovat


      #3
      O: Pár dotazů k nové Amize

      Zkus si na svoje dotazy zakládat svá vlastní vlákna s pokud možno smysluplným popisem. Tohle psaní do nesouvisejícíh vláken tady akorát dělá zmatek a přidává mi práci. Díky...

      Ale k dotazům:

      Autorem citovaného textu je premo Přejít na původní příspěvek
      Používám CF IDE redukci s 2GB CF kartou a 4 partitiony. Když nabootuju do Workbenche tak mám 1.7MB volné chip RAM (FAST nemám). Potom si otevřu na jedné partition adresář hry, který má snad 150 podadresářů, které zabírají asi 180MB. Jsou to samé free/share ware hříčky. Brouzdám složkama a mám najednou 700KB-1MB volné RAM.
      S 2MB CHIP RAM si opravdu té muziky moc neužiješ. Každý oddíl má přižazen vyrovnávací buffer, který zabírá paměť. Taky je otázka, co se ti všechno při startu zavádí do systému. Právě i při tom brouzdání adresářema se využívá další paměť, hlavně pokud máš v tom adresáři hromadu souborů.

      Autorem citovaného textu je premo Přejít na původní příspěvek
      Potom zkouším spouštět hry, spousta z nich neběží (buď špatná instalace nebo jsou pro jiný typ Amigy). Tak program ohlásí chybu, ale jakoby se neukončí, protože mám třeba 150KB RAM a už nic nespustím. Proto se chci zeptat, jak ukončit tyto neukončené programy a jakým způsobem navýšit volnou chip RAM pro spouštění programů.
      Na tvojí konfiguraci bude rozumné spouštět ty hry bez startup-sequence, čímž dostaneš k dispozici max paměti. Ale tady se budeš muset chtě nechtě seznámit trochu s prací v AmigaDosu. Na portálu máš několik příruček, které ti v začátcích pomůžou. Uvolnit paměť se můžeš pokusit v cli příkazem "avail flush", ale nic není dokonalé. Ale nejrychlejší je stejně reset.

      Ale jak psal Solaris, většinu těch problémů vyřeší turbokarta nebo minimálně paměťová karta s nějakou tou FAST RAM, která ti i sama o sobě zvedne celkem citelně výkon. Pak si budeš moci spouštět hry ve WHDLoad verzích a to je nebe a dudy
      Pegasos II (1266MHz), 2048MB RAM, Radeon 9250 (256MB), HDD 200GB, USB 2.0, ZIP250 USB, USB floppy, SB Live!, HP LaserJet 1100, AmigaOS 4.1 Final Edition

      Komentovat


        #4
        O: Nedostatek paměti

        Tych 1,7 MB po starte je bez fastky normalne mnozstvo. Fungovat sa s tym da, ale je to dost o nervy.
        ???

        Komentovat


          #5
          O: Nedostatek paměti

          Tohle znám a často nepomůže ani 256 MB FAST RAM, protože pokud si otevřeš adresář se 150ti ikonkama, tak se všechny ty "obrázky" nahrají do CHIP RAM (pokud to nemáš patchnuté nebo nemáš OS3.9, kde se to dá přehodit do FastRAM) a ta volná CHIP RAM pak často nestačí pro spuštěnou hru (nebo v mém případě demo).

          Ale řešení je jednoduché. Ikonu hry, kterou si chceš spustit, myší jednoduše přtáhni na plochu workbenche a pozavírej všechna okna. CHIP RAM se ti vrátí jakmile poklikáš dvakrát pravým tlačítkem na plochu workbenche. No a pak dvakrát klikni na ikonu hry a hraješ ;o)

          Poznámka: Neboj ikona na workbenchi nezůstane, po rebootu (nebo pokud dáš menu Icons -> Put away) bude zase na svém místě. Vyhození ikonky permanentně na Workbench plochu se dělá jinak (přes menu Icons -> Leave Out - jenže obrázek ikony pak bude zabírat místo v Chip RAM, proto doporučuju ten předchozí postup).

          1.7 MB po nabootování je opravdu málo (nejlépe 1.8 či 1.9), však budou to zabírat jistě hodně nebufferované partitiony (4 partitiony se mi zdá také příliž na Amigu bez Fast RAM) a tak přes HDToolBox ověř kolik bufferů je přiřazeno jednotlivým particím - viz obrázek (Buffers vlevo dole)

          Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: optimiserdisquedur_hdtoolbox.jpg
Počet zobrazení: 1
Velikost: 53,5 KB
ID: 107685
          Naposledy upravil jack-3d; 05.01.2014, 13:32:07.
          http://jack.untergrund.net [AMIGA 600 AMIGA 1200 AMIGA 1200T AMIGA 2000 AMIGA 4000 AMIGA 4000T CD32 Mac mini G4]

          Komentovat


            #6
            O: Nedostatek paměti

            Autorem citovaného textu je jack-3d Přejít na původní příspěvek
            Tohle znám a často nepomůže ani 256 MB FAST RAM, protože pokud si otevřeš adresář se 150ti ikonkama, tak se všechny ty "obrázky" nahrají do CHIP RAM (pokud to nemáš patchnuté nebo nemáš OS3.9, kde se to dá přehodit do FastRAM) a ta volná CHIP RAM pak často nestačí pro spuštěnou hru (nebo v mém případě demo).

            Ale řešení je jednoduché...
            Měl bych ještě jedno jednodušší řešení, které Ti ušetři spoustu grafické paměti: okno ve kterém se Ti otevírají všechny ty ikonky her převeď do textového módu, protože je stejně nepotřebuješ. Čili pravým tlačítkem s tím aktivíním oknem si otevři horní menu Window, vyber položku View by name. Pak dej u toho okna Snapshot (aby se ta volba uložila). Místo ikonek adresářů uvidíš jen jejich seznam, což si myslím je naprosto dostačující. Tohle jde nastavit pro každé okno zvlášť, stejně jako spousta dalších parametrů (velikost okna, pozice, způsob zobrazení, jestli se mají ukazovat i soubory bez ikon apod.).
            "Venku leje. Naimpregnuju si hlavu pivem." (Červ, 2023)

            Komentovat


              #7
              O: Nedostatek paměti

              Tak to nevím, mně textový seznam žere mnohem více CHIPky než Ikonkový (v OS3.9 to naštěstí lze přesměrovat do FAST RAM). Tady je důkaz:

              Čistě nabootováno = 2 MB CHIP RAM
              Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: DSC02904.jpg
Počet zobrazení: 1
Velikost: 64,6 KB
ID: 107686

              Otevření folderu s demy jako textový seznam = 1,3 MB CHIP RAM
              Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: DSC02900.jpg
Počet zobrazení: 1
Velikost: 64,8 KB
ID: 107687

              Otevření folderu s demy jako ikony = 1,8 MB CHIP RAM
              Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: DSC02901.jpg
Počet zobrazení: 1
Velikost: 49,2 KB
ID: 107688

              Vyndám si soubor co potřebuju spustit a zavřu všechna okýnka = 2 MB CHIP RAM
              Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: DSC02902.jpg
Počet zobrazení: 1
Velikost: 45,1 KB
ID: 107689

              No a až skončím, buďto jednoduše rebootnu nebo dám Put Away a ikonku tím vrátím na původní místo ručně
              Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: DSC02903.jpg
Počet zobrazení: 1
Velikost: 81,0 KB
ID: 107690
              http://jack.untergrund.net [AMIGA 600 AMIGA 1200 AMIGA 1200T AMIGA 2000 AMIGA 4000 AMIGA 4000T CD32 Mac mini G4]

              Komentovat


                #8
                O: Nedostatek paměti

                A těch 148MB FAST RAM jsi tam vykouzlil jako jak?
                Pegasos II (1266MHz), 2048MB RAM, Radeon 9250 (256MB), HDD 200GB, USB 2.0, ZIP250 USB, USB floppy, SB Live!, HP LaserJet 1100, AmigaOS 4.1 Final Edition

                Komentovat


                  #9
                  O: Nedostatek paměti

                  128 na turbíně + 16 on-board
                  http://jack.untergrund.net [AMIGA 600 AMIGA 1200 AMIGA 1200T AMIGA 2000 AMIGA 4000 AMIGA 4000T CD32 Mac mini G4]

                  Komentovat


                    #10
                    O: Nedostatek paměti

                    Autorem citovaného textu je Prober Přejít na původní příspěvek
                    A těch 148MB FAST RAM jsi tam vykouzlil jako jak?
                    128MB + 16MB (ono to totiz nie je 148MB)
                    A1260 34MB Ram SCSI; A600 Furia EC020; A500; A500+; CDTV; A3000;

                    Komentovat


                      #11
                      O: Nedostatek paměti

                      Aha, beru zpět. Já jsem v té Atari euforii u EXY ještě trochu mimo a přehlídl jsem, že to psal Jack. Myslel jsem že to psal Premo.
                      Pegasos II (1266MHz), 2048MB RAM, Radeon 9250 (256MB), HDD 200GB, USB 2.0, ZIP250 USB, USB floppy, SB Live!, HP LaserJet 1100, AmigaOS 4.1 Final Edition

                      Komentovat


                        #12
                        O: Nedostatek paměti

                        Jde to ořezat paměť se dá získat například přesměrováním ENV: na disk stejně tak T: na disk. (změnit Assign ve Startup-sequenci).
                        Jde taky zmenšim množství bufferů u disků (Addbuffers nebo HDToolbox).
                        Další možnost je snížit počet barev. Ideální je tak 32 barev.
                        Paměť jde také vyčistit od nepotřebných knihoven pomocí příkazu Avail s parametrem Flush (dh0:c/avail flush).
                        Také je dobré změnit nastavení Workbenche tak aby tam nebylo to hlavní okno ale jen pozadí.
                        Dum spiro spero!
                        Amiga 1200 x2, Amiga 600, Amiga 500, PowerMacek G5 (MorphOS), Amiga 2000. IceDrake (68080/192MIPS, 512 MB RAM, RTC)

                        Komentovat

                        Zpracovávám...
                        X