Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Furia EC020 R2 - 37.5 MHz

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Furia EC020 R2 - 37.5 MHz

    Mám na testy jednu s posledných Fúrií z dielne Borisa. Týmto sa chcem poďakovať Borisovi za výbornú prácu. Jedná sa o verziu Fúrie EC020 taktovanú až na 37.5 MHz. Procesor 68EC020 podáva na tejto frekvencii skvelé výsledky. Na karte je posledný firmware 5.0. Vzhľadovo je karta naozaj na profesionálnej úrovni. Taky Majsta (Vampire) by sa mal od Borisa, čo-to učiť. Tu je konfigurácia Amigy 600 použitej na testy:

    Amiga 600 (rev.1.5, Gayle-02)
    Kickstart 3.1
    Workbench 3.1
    A604
    Indivision ECS
    HDD Microdrive Hitachi 4 GB

    Workbench:
    Po zapnutí Amigy 600 badať rýchle nabehutie Workbenchu, oproti štandardnej A600. Takisto je aj rýchla odozva od nakliknutia ikony daného programu alebo hry. Pre tých, čo si chcú vyzdobit Workbench obrázkom na pozadí, prípadne inými vylepšeniami, ocenia rýchlost procesora.

    WHDLoad:
    Pri tejto Fúrii som musel pre korektné spustenie WHDLoad hier vypnúť FPU. Inak po spustení často ostala len čierna obrazovka. Skúšal som aj na novo nainštalovať Workbench 3.1 z diskiet, ale nepomohlo to. Po vypnutí FPU, WHDLoad hry fungovali skvelo. Samozrejma, neskúšal som vsetky, ktoré existujú. K dispozicii som momentálne mal neregistrovanú verziu WHDLoadu 16.4.

    3D hry:
    Na týchto hrách sa ukázal skutočný výkon Fúrie EC020. Pri niektorych hrách je to možné porovnať dokonca s legendárnym Blizzardom 1230 IV, ktorý je taktovaný na 50 MHz. Skúšal som Gloom, ADoom, WolfenDoom ... Musím povedať, že v spojení s Indivision ECS je to dokonca rýchlejšie ako na ACA630 taktovanej na 33 MHz tiež s Indivision ECS.

    FastRAM, SlowRAM ... Furia RAM:
    Teraz niečo o pamäti, ktorú ponúka Fúria. Pre mňa je FastRAMky málo, ale je to dané procesorom 68EC020, ktorý nedokáže adresovať viac ako 8 MB FastRAM. Samozrejmä, ak chcete použiť PCMCIA je nutné ešte aj to degradovať na 4 MB FastRAM. Podobne ako je to aj na Amige 1200. Fúria, ale ponúka ešte ďalšiu pamät 1.5 MB SlowRAM, 1 MB FuriaRAM a 512 kB FuriaRAM. Tu je tabuľka pamätí, ktoré ponúka Fúria aj s prioritami použitia:

    Expansion memory 8 MB priorita 0
    furia ram 1023 kB priorita -1
    furia ram 512 kB priorita -1
    memory 1536 kB priorita -5

    MIPS, MFlops, Dhrystones, MB/s ... :
    Skúšal som najprv Sysinfo 4.0. Nižšie uvádzam výsledky Dhrystones, MIPS a MFlops. V porovnaní s inými turbokartami pre Amigu 600 sú to výborné výsledky.

    - Dhrystones - 7563
    - MIPS - 7.89
    - MFlops - 1.07

    Ďalej, čo sa týka rýchlosti prenosu dát z HDD, CF alebo Microdrive, zatiaľ som skúšal len Microdrive Hitachi 4 GB, kde som dosiahol krásnu rýchlosť 3,183,935 bytes/s. Podotýkam, že v Amige 600 mám "len" Gayle-02. V prípade, ak máte starší Gayle-01, tak sa rýchlosť prenosu dát preúpne nad 4 MB/s. Napríklad ACA630 na rovnakej frekvencii 37.5 MHz má max. prenos dát len okolo 2.5 MB/s, takže 3.1 MB/s s touto Fúriou je krása.

    To sú zatiaľ moje prvé postrehy z používania tejto Fúrie. Ďasie skúsenosti z Fúriou EC020 R2 - 37.5 MHz budú následovať. A teraz pár obrázkov:
    Přiložené soubory

    #2
    O: Furia EC020 R2 - 37.5 MHz

    Skus pouzit WHDLoad v16.8 a vyssie a nemusis vypinat FPU.
    Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
    Furiatune homepage

    Komentovat


      #3
      O: Furia EC020 R2 - 37.5 MHz

      Skúšal som teraz WHDLoad 18.0 a nepomohlo. Cez obrazovku preblikovali biele pruhy.

      Komentovat


        #4
        O: Furia EC020 R2 - 37.5 MHz

        Vybrat FPU ocistit socket aj MC68882 a odskusat znovu, kartu som pouzival 1 rok bez problemov.
        Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
        Furiatune homepage

        Komentovat


          #5
          O: Furia EC020 R2 - 37.5 MHz

          Paráda, pomohlo. Ďakujem. Najprv som skusal WHDLoad 18.0 a ten funguje so zapnutým FPU v pohode. Staršia verzia 16.4 nefunguje, takže je nutná novšia verzia WHDLoadu. Zaujimavé, že FPU detekovalo aj v Sysinfe a dokázalo otestovať aj rýchlosť.

          Komentovat


            #6
            O: Furia EC020 R2 - 37.5 MHz

            Skúšal som CF kartu SanDisk (Extreme III s ESP) 2 GB ako HDD. Nižšie uvádzam výsledok a pre porovnanie aj Microdrive Hitachi 4 GB na rovnakej konfigurácii. Myslím, že ďalšie CF karty a Microdrive od iných výrobcov budú už len pomalšie.

            CF SanDisk Extreme III s ESP 2GB:
            3,072,000 bytes/s

            Microdrive Hitachi 4 GB:
            3,183,935 bytes/s

            Myslím, ze rýchlosť prenosu dát rovné 3 MB/s je aj tak dobrá pre CF kartu SanDisk. CF karty Kingston Boris nedoporučuje použivať z dôvodu nekompatibility. Žiaľ, nemožem vyskúšať, ako by sa celý systém správal, ak by bol zapojený. Momentálne nemám CF kartu Kingston. Rád by som skúsil aj reálny 2.5" HDD (pre zaujímavosť), ale žiaľ nemám momentálne ani ten. Škoda, možno neskôr.
            Přiložené soubory

            Komentovat


              #7
              O: Furia EC020 R2 - 37.5 MHz

              Harddisk sa pohybuje tiez niekde nad 3MB/s, je vykonnejsi ako CFka pretoze HDD ma vyrovnavajucu Cache. Niesmie sa vsak pouzivat s IDE speed ani ked je Gayle-01, moze dojst k strate dat. IDE speed je vhodny na CFky a Microdrive.

              Myslim, ze ludi by viac zaujimalo nejake Video ako bezi Gloom, Wolf, Doom kde je zjavne viditelny vykon.
              Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
              Furiatune homepage

              Komentovat


                #8
                O: Furia EC020 R2 - 37.5 MHz

                Autorem citovaného textu je Boboo Přejít na původní příspěvek
                Harddisk sa pohybuje tiez niekde nad 3MB/s, je vykonnejsi ako CFka pretoze HDD ma vyrovnavajucu Cache. Niesmie sa vsak pouzivat s IDE speed ani ked je Gayle-01, moze dojst k strate dat. IDE speed je vhodny na CFky a Microdrive.

                Myslim, ze ludi by viac zaujimalo nejake Video ako bezi Gloom, Wolf, Doom kde je zjavne viditelny vykon.
                A taky, jestli si můžou nechat kartu přetaktovat v rámci aktualizace firmwaru?

                Komentovat


                  #9
                  O: Furia EC020 R2 - 37.5 MHz

                  Harddisk sa pohybuje tiez niekde nad 3MB/s, je vykonnejsi ako CFka pretoze HDD ma vyrovnavajucu Cache. Niesmie sa vsak pouzivat s IDE speed ani ked je Gayle-01, moze dojst k strate dat. IDE speed je vhodny na CFky a Microdrive.

                  Myslim, ze ludi by viac zaujimalo nejake Video ako bezi Gloom, Wolf, Doom kde je zjavne viditelny vykon.

                  ACA 630 vykazuje nizsi vykon IDE pretoze ak 030 vyuziva okrem InstCache aj DataCache niektore operacie sa tak spomalia, nie je to len IDE ale vseobecne spomalenie FastRAM. Toto spomalenie sa prejavuje aj pri spustani exe suborou, Ak sa vypne DCache, IBurst, DBusrt a ponecha sa iba ICache 030 je tak degradovana na 020ku, tu je vsak vykon 030 cca o 1% nizsi ako 020ky.

                  Pri spustani 3D hier je dobre sa pohrat DataCache, InstBurst a DataBurst na ACA 630, vykon moze narast!
                  Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
                  Furiatune homepage

                  Komentovat


                    #10
                    O: Furia EC020 R2 - 37.5 MHz

                    Autorem citovaného textu je springy Přejít na původní příspěvek
                    A taky, jestli si můžou nechat kartu přetaktovat v rámci aktualizace firmwaru?
                    Iba ak na doske su pamate GM71V16403C alebo GM71C16403C 50ns
                    Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
                    Furiatune homepage

                    Komentovat


                      #11
                      O: Furia EC020 R2 - 37.5 MHz

                      50 ns 71C16403C tam jsou ale od LG...Kartu mám přímo od tebe .

                      Komentovat


                        #12
                        O: Furia EC020 R2 - 37.5 MHz

                        Autorem citovaného textu je springy Přejít na původní příspěvek
                        50 ns 71C16403C tam jsou ale od LG...Kartu mám přímo od tebe .
                        Pretaktovat sa daju iba karty s tymito pamatami, tiez je nutne pouzit specialny Firmware v5.0 pre tuto frekvenciu, tak ako to ma Jens s ACA1233/55MHz.
                        Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
                        Furiatune homepage

                        Komentovat


                          #13
                          O: Furia EC020 R2 - 37.5 MHz

                          Autorem citovaného textu je springy Přejít na původní příspěvek
                          A taky, jestli si můžou nechat kartu přetaktovat v rámci aktualizace firmwaru?
                          Hele, ty experimentátore, usmaženou desku A600 sem ti opravil, ale Furii už fakt nedám...

                          Komentovat

                          Zpracovávám...
                          X