Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Návrh na nový portál pro Amigisty

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Návrh na nový portál pro Amigisty

    Vážení kamarádi,
    přemýšlel jsem nad tím, jak k fóru přidat nějaké stránky, které by sloužily pro zájemce o Amigu. Guru je sice bezva, ale vítejak. Dovolte mi nastínit mé uvažování.

    Starý portál byl neskutečně rozsáhlý a detailní, ale v reálu jsem ho používal jen velice sporadicky. Pokročilejší amigisté si byli schopni vygooglit detaily sami na anglosaských webech, začátečníkům zase stačí shrnutí na Wikipedii. Vytvářet znova to samé mi přijde kontraproduktivní. Nemám v ruce přehled návštěvnosti jednotlivých článků, takže trochu vařím z vody, uznávám.

    Takže jsem si řekl, co by mělo být smyslem takového webu. Jelikož profíci jdou rovnou s odbornými dotazy do fóra (a tam se pak řeší detaily typu přenosová rychlost DropBox handleru s jakým kterým prisma driverem...) nebo do Googlu, představoval bych si nový portál zaměřený spíše na nováčky. Někdo, kdo má nějaké vzpomínky na Amigu, případně ji znovuobjevil třeba na Wikipedii, někdo, kdo by se chtěl dozvědět krapínek víc, ale neví, kde začít. Kde jinde, než na Amigaportalu .

    Dneska ráno mi bleskl hlavou myslím hezký nápad a rád bych znal vaše reakce.

    Úvodní stránka by měla poskytnout nejzákladnější informace, fotky, stručnou historii a nějaké dobové reálie. Na konci takové stránky by byl rozcestník, který by byl de facto gamebookem. Byl by tam například odkaz "Proč se o Amigu zajímat", "Kde sehnat Amigu?", "Co se dá na Amize dneska dělat?" a podobně.

    Struktura jednotlivých článků by zpočátku klouzala po povrchu (např. "Co hrát na Amize", "Jak skládat hudbu na Amize") a posléze by se strom voleb dopracoval do fáze, kdy si člověk zatouží Amigu pořídit, takže dostane informace co koupit, kde koupit, na co si dát bacha, popsat rozdíly mezi hlavními konfiguracemi (a nevyhýbat se emulaci) a vůbec poskytnout sadu doporučení, které by nováčka uvedly do problematiky ("Jak nainstalovat CF kartu") a profíka nasměrovaly na správné vlákno ve fóru.

    Nevím, jestli je tento popis srozumitelný, ale mám v hlavě vizi, kterou bych rád vytvořil s vaší podporou. Myslím, že drtivou většinu článků a jejich propojení mohu navrhnout a napsat sám, ale samozřejmě ocením, když některé oblasti, kde zoufale tápu ("Jak programovat na Amize") zpracuje někdo jiný. Doplnění screenshotů, odkazů na lemon a podobně, bych nechal na další fázi, až bude struktura hotová ("Výběr krokovacích dungeonů").

    Technicky vzato by nemělo jít o nic speciálního - mohli bychom použít přeskinovanou Wiki, Blogspot - ale možná i něco jiného - zde nemám preference, ani přehled, uvítám vaše nápady. Samozřejmě nemám ponětí, kolik by to bylo práce vše nainstalovat a nastavit (tím nyní mířím na FCI). Zcela stranou bych nechal nějakou skutečnou gamifikaci takého portálu, to nepovažuji za nutné - ale kdyby například existoval nějaký easter egg, případně počítadlo score, proč ne .

    V tom výsledku si myslím, že by většina rozsáhlejších článků (když se člověk dokliká k tématu) byla přímo napojená na existující komunitu na našeho fóra. Obsahově by články měly být psané nadčasově, tj. nesnažit se o žádné novinky, naopak o něco, co má trvalejší platnost, aby se články nemusely kontinuálně revidovat. Možnost rozšíření a změny obsahu by měly být možné na úrovni naší komunity a rád se ujmu role Gamemastera . Na hlavní stránce by byl pak odkaz na kompletní seznam "užitečných" článků (a tím pokrýt témata, která byla na starém portálu zdaleka nejnavštěvovanější (např. "Seznam funkčních 15.1 kHz monitorů").

    Co si o tom myslíte? Třeba to není naprostej nesmysl.
    Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

    #2
    O: Návrh na nový portál pro Amigisty

    Já bych klidně napsal taky nějaké články. Myslím si, že by stály za záchranu i herní recenze ze starého portálu, které Prober nepsal.
    I love Amiga

    Komentovat


      #3
      O: Návrh na nový portál pro Amigisty

      Nemám rád styl Wiki. Mám rád hezky graficky upravené weby a v článcích hodně obrázků.
      http://jack.untergrund.net [AMIGA 600 AMIGA 1200 AMIGA 1200T AMIGA 2000 AMIGA 4000 AMIGA 4000T CD32 Mac mini G4]

      Komentovat


        #4
        O: Návrh na nový portál pro Amigisty

        Já se k amigaportalu dostal proto, že jsem hledal návody na takový ty klasický věci jako např. jak nainstalovat HD, kde sosnout kickstarty, jak použít místo HD CF kartu a jak jí použít na transfer dat mezi PC a amigou, jak na shell.. prostě takový ty totální základy, který potřebuje nostalgik, co chce hlavně hrát hry (ne v UAE) bez zdlouhavýho načítání disket...

        Ale samosebou si rád přečtu cokoliv zajímavýho (nejen) o amize, ale i o jejích předchůdcích.
        Taky čtu pravidelně tvýho herního snoba a i na něm by se dalo vyštrachat pár zajímavých věcí!
        Nedávno jsem pod dojmem tvé recenze kupříkladu poprvé v životě dohrál Centuriona
        Ooou nly a mííííí gáááááááá, mejks it pááá si bžžžžžžžž ♫♫♫

        Komentovat


          #5
          O: Návrh na nový portál pro Amigisty

          S těmi recenzemi... proč to nemít jako sekci, jistě. Moje recenze jsou i u mne na blogu a myslím, že i ty od Předsedy a ostatních by se daly vytáhnout, jistě.
          Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

          Komentovat


            #6
            O: Návrh na nový portál pro Amigisty

            Rozumím a zcela souhlasím. Když jsem ale zmiňoval Wiki, tak jsem měl spíše na mysli systém, nikoliv design. Tj. že by kdokoliv z komunity mohl přispívat, přidávat nebo upřesňovat informace v článcích. Samotný design by musel být jiný.
            Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

            Komentovat


              #7
              O: Návrh na nový portál pro Amigisty

              Mam v supliku clanecek o PD hre BloodWars. Kdysi jsem ho chtel dat na Portal, ale nejak jsem tehdy zapomnel. Nyni jsem na nej narazil pri delani poradku v dokumentech. Je-li zajem, rad poskytnu.

              Wiki zpusob editovani je skvely napad, urcite se takto stranky naplni rychleji nez konvencnimi metodami.

              Komentovat


                #8
                O: Návrh na nový portál pro Amigisty

                Klidně mi to hoď do SZ nebo do mailu... To co jsem napsal výše je jenom můj nápad a vize, ale klidně bych tvůj text publikoval u sebe na blogu, kdybys chtěl.
                Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

                Komentovat


                  #9
                  O: Návrh na nový portál pro Amigisty

                  Tak samozřejmě že jakýkoliv obsah na hlavní doméně uvítáme, ostatně i proto jsme nechali fórum na subdoméně /forum. Pokud bys to chtěl nějak rozjet, bude potřeba vybrat nějaký vhodný redakční systém a pak se spojit s FCI ohledně technických věcí.
                  "Venku leje. Naimpregnuju si hlavu pivem." (Červ, 2023)

                  Komentovat


                    #10
                    O: Návrh na nový portál pro Amigisty

                    Co novinky, má to cenu uživovat? Já třeba rád vzpomínám na Exieho novinky, jednoduše popsané o co jde, odkaz na originál a barevně podle typu (HW, SW, scéna, ...).

                    S tím, že novinky by mohl přidat každý, kdo je členem. Nemám na mysli jen přepisování novinek ze zahraničních novinkových portálů, ale o spoustě novinkách, projektech, hrách, ovladačích se člověk dozví ze zahraničních fór, z různých blogů, apod... Někdo leze na polský, někdo na německý, někdo na anglický... Já jsem pro, aby se to zkusilo (bez možnosti nějkých komentářů pod novinkou, od toho by pak bylo fórum, kde si to lidi proberou: Hej už jste zkoušeli tu novou hru...).

                    Každopádně mi chybí "Amipédie", Fotogalerie a pak už zmiňovaná knihovna časáků a knih
                    http://jack.untergrund.net [AMIGA 600 AMIGA 1200 AMIGA 1200T AMIGA 2000 AMIGA 4000 AMIGA 4000T CD32 Mac mini G4]

                    Komentovat


                      #11
                      O: Návrh na nový portál pro Amigisty

                      Autorem citovaného textu je Predseda Přejít na původní příspěvek
                      Tak samozřejmě že jakýkoliv obsah na hlavní doméně uvítáme, ostatně i proto jsme nechali fórum na subdoméně /forum. Pokud bys to chtěl nějak rozjet, bude potřeba vybrat nějaký vhodný redakční systém a pak se spojit s FCI ohledně technických věcí.
                      Na tyhle věci je dobrej třeba WordPress, používám hodně a bez problémů. Není problém přiohnout a propojit s čímkoli, existuje spousta pluginů apod.
                      Pokud by byl zájem, můžu pomoci se zprovozněním, spávou atd., případně můžu poskytnout prostor u nás na serveru.
                      A1200, Blizzard 1230/50MHz, 64MB RAM, CF-IDE 2GB, WHDLoad registered; CD32; C128, FDD 1541 II; C64 I, FDD 1541 I, UK1541 2GB
                      A600 HD,
                      2MB Chip, Fúria EC020 inside

                      Komentovat


                        #12
                        O: Návrh na nový portál pro Amigisty

                        Autorem citovaného textu je Predseda Přejít na původní příspěvek
                        Pokud bys to chtěl nějak rozjet, bude potřeba vybrat nějaký vhodný redakční systém a pak se spojit s FCI ohledně technických věcí.
                        Jasně, rozjel bych to, v hlavě nápad mám, ale třeba co se týče redakčního systému / wiki nemám bohužel páru, nemluvě o nutné přípravě spolupráce s FCI. Sám nejsem webdesigner...
                        Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

                        Komentovat


                          #13
                          O: Návrh na nový portál pro Amigisty

                          Třeba ta Amipedie mi zas tak moc nechybí (resp. informační obsah by byl realizovaný v rámci onoho Gamebooku), oproti tomu knihovna časáků a knih by se samozřejmě šikla, ale v tomto ohledu nemám ambice / možnosti.

                          Novinkám se nebráním samozřejmě, mohlo by jít o formu nějakého sloupku třeba, na hlavní stránce, ála Twitter feed.
                          Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

                          Komentovat


                            #14
                            O: Návrh na nový portál pro Amigisty

                            Jinak tohle všechno co tu zaznělo na WP lze, statické stránky, galerie, úložiště, vyhledávání obsahu a blog (např. novinky) apod.
                            Wikipedie na něm zprovoznit lze také.
                            Naposledy upravil CodEx; 14.04.2016, 17:24:02.
                            A1200, Blizzard 1230/50MHz, 64MB RAM, CF-IDE 2GB, WHDLoad registered; CD32; C128, FDD 1541 II; C64 I, FDD 1541 I, UK1541 2GB
                            A600 HD,
                            2MB Chip, Fúria EC020 inside

                            Komentovat


                              #15
                              O: Návrh na nový portál pro Amigisty

                              Pokud by byl do budoucna zájem, mám naskenováno pár článků z CHIPu a PCWordu když měli přílohu Amiga. Nevim co na to autorský práva (skenoval jsem svoje rozcupovaný časáky) tak kdyby to nešlo vystavovat, je to u mně k dispozici na vyžádání.
                              Na stole EUAE a WinUAE, exA1200 se slušnou výbavou, exA2000 HD 20MB a exA500 2x, aktuální jabka sem snad ani vypisovat nebudu

                              Komentovat

                              Zpracovávám...
                              X