Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

UAE - emulácia Amigy na Amige

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    UAE - emulácia Amigy na Amige

    Z témy o Vampire 600 V2-128 ma k0x inšpiroval k založeniu tejto témy. Ešte v roku 1997-98, keď som mal na A1200 turbokartu Blizzard 1240, ma napadlo, akoby išiel emulátor UAE na Workbenchi 3.1. Čiže Amiga na Amige. Musím povedať, že to bola bieda, veeeľmi pomalé. V tom čase PC frčalo na procesoroch 5x86 - 133 MHz. Pamätám si, že tam to bolo oproti Amige s 68040-40 MHz o nieco lepšie, ale ani na PC to nedosahovalo plnej rýchlosti Amigy 500. PC-čkari sa dočkali, až na procesoroch Pentium na 166 MHz.

    Teraz som sa k tomuto vrátil. Škoda, že nemôžem odskúšať UAE na Vampire 600 V2, kôli chýbajúcej emulácii FPU. Ale skúsil som to na A4000 s procesorom 68060 na 75 MHz a grafickou kartou CyberVision 64/3D a na tejto konfigurácií to funguje ako tak. Testovaná bola verzia UAE 0.7.0, asi jediná, torá má akú-takú obstojnú rýchlosť emulácie. Stále to však nedosahuje rýchlosť reálnej Amigy 500. Grafika je emulovaná v rozlíšení 320 X 240 v 32 000 farbách (15-bit). Na testy som použil známu hru Turrican 2, pretože ju snáď každý pozná a tak môže reálnejšie porovnať rýchlosť emulácie Amigy so skutočnou Amigou. Ako vidieť nižšie na videu, zvuk hra trhane a rýchlosť grafiky odhadujem na 50 - 60% reálnej Amigy. Snáď, keby bol procesor 68060 taktovaný na 200 MHz, tak by sme sa dostali na úroveň reálnej Amigy 500.

    Skúšal som aj emuláciu UAE v novšej verzii 0.8.28, ale to je na tej istej konfigurácii o mnoho pomalšie. Ak sa dočkáme FPU na Vampire, tak to som zvedavý ako to pobeží a či aj vôbec to pobeži. Tá kompatibilita, stále nie je dobrá.


    #2
    O: UAE - emulácia Amigy na Amige

    To jsi mi pripomel s cim jsem si hral v roce 2007 https://www.amigaportal.cz/node/82?p=13130#post13130
    Amiga DraCo DaMi PegasosII G4 G5

    Komentovat


      #3
      O: UAE - emulácia Amigy na Amige

      A komu tím prospějete, co?
      "Venku leje. Naimpregnuju si hlavu pivem." (Červ, 2023)

      Komentovat


        #4
        O: UAE - emulácia Amigy na Amige

        Tak nakoniec som zistil, že sa jedná o verziu UAE 0.6.9. Zaujímavé je, že v README súbore je napísané 0.7.0. Chcel som skúsiť ako je na tom emulácia Workbenchu. V programe WhichAmiga už vypíše verziu 0.6.9, tak isto aj pri emulácii v okne, na hornej dialógovej lište vypíše verziu 0.6.9. Emulovaná Amiga je s chipsetom ECS, CPU - 68020, FPU - 68881, 2 MB ChipRAM a Kickstart 40.63. Na tomto bol skúšaný aj Turrican 2. V Sysinfe sice vypíše 498 Dhrystonov (real A500 ma cca. 530), ale je to v skutočnosti pomalšie. Dôveryhodnejší je údaj z WhichAmiga, kde vypíše frekvenciu CPU 68020 na 1.8 MHz. To by mohlo odpovedať emulovanej rýchlosti.

        Tu je pár fotiek:
        Přiložené soubory

        Komentovat


          #5
          O: UAE - emulácia Amigy na Amige

          A zkoušeli jste amigu na amize v amize?
          Ooou nly a mííííí gáááááááá, mejks it pááá si bžžžžžžžž ♫♫♫

          Komentovat


            #6
            O: UAE - emulácia Amigy na Amige

            Tu je krátke video ako to ide vo Workbench a pár programovi. Mal som spustenú ešte verziu 0.8.6 a už tam je vidieť, aj na hre Turrican 2 veľké spomalenie. Snáď v budúcich jadrach pre Vampire to pôjde dobre.

            Komentovat


              #7
              O: UAE - emulácia Amigy na Amige

              Šlape to obstojně. Tuhle verzi UAE bych si nechal pro ten správný retro pocit. Na hry to sice nepostačuje, ale takhle bych si mohl zavzpomínat i na nějaké slabší mašiny a nemusel bych ani měnit HW .

              EDIT: Doufám, že se dá v téhle verzi UAE emulace ještě nějak zpomalit
              Naposledy upravil Lisiak; 08.09.2016, 11:35:03.
              Amiga - PMD 85

              Komentovat


                #8
                O: UAE - emulácia Amigy na Amige

                Co si mám představit pod těma slabšíma mašinama?
                Ooou nly a mííííí gáááááááá, mejks it pááá si bžžžžžžžž ♫♫♫

                Komentovat


                  #9
                  O: UAE - emulácia Amigy na Amige

                  PMD85 vykreslující grafiku v Basicu tedy postupně, nebo jiný 8bit. Líbí se mi něco takového. I takovým věcem patří část mých vzpomínek.
                  Amiga - PMD 85

                  Komentovat


                    #10
                    O: UAE - emulácia Amigy na Amige

                    To je úplně na hlavu postavený, uvědomuješ si to, že jo
                    Ooou nly a mííííí gáááááááá, mejks it pááá si bžžžžžžžž ♫♫♫

                    Komentovat


                      #11
                      O: UAE - emulácia Amigy na Amige

                      Áno je, pro valnou většinu. Více v mém vlákně https://www.amigaportal.cz/node/2364?p=77495#post77495
                      Naposledy upravil Lisiak; 08.09.2016, 15:55:12.
                      Amiga - PMD 85

                      Komentovat


                        #12
                        O: UAE - emulácia Amigy na Amige

                        Ja som kedysi skusal PPC verziu. Kedze som nemal scandoubler, ani funkcny PAL monitor, ostavalo mi len par veci na CGX. Dufal som, ze mi tento emulator nahradi scandoubler, ale rychlost bola nedostacujuca...
                        Mozno keby to spravil nejaky rozumnejsi programator a procesor by neemuloval ( ala Fusion ) a v podstate aj vacsinu ostatneho hardware, tak by to slo. Ale to zas nebol jeho povodny ciel, spravit mi softwarovu nahradu za scandoubler..
                        Amiga 1200T (E/Box)+BlizzardPPC 603p/363+060/66+BVision PPC+256MB+KS3.1+Cocolino+Lyra 2+Fast Ata MK-IV+320GB WD Blue 3200AAJB PATA HDD(PFS3)+dvdrw+dvd+cf2ide
                        Amiga 1200+BlizzardPPC 603e/210+040/25+128MB+KS3.1+CF4GB(PFS3)

                        Komentovat


                          #13
                          O: UAE - emulácia Amigy na Amige

                          Áno, presne to by som chcel ako píšeš. OCS/ECS chipset by bol emulovaný na grafickej karte a tak by nebol potrebný scandoubler. Pri emulátore by stačilo, keby procesor bol použitý natívne ako pri emulácii Macintosha. Ostatne sa môže emulovať. To už by Amiga stíhala.

                          Komentovat


                            #14
                            O: UAE - emulácia Amigy na Amige

                            Takhle jsem si hral na sve A1200 s 68030 50 MHz... nekonecne cekani na WB1.3 mi stacilo a hry jsem ani nezkousel. Na OS3/68k existuje i relativne nove E-UAE 0.8.29, ktere je uz dostatecne kompatibilni. Core 2 Quad Q6600/WinUAE/E-UAE 68k jednodussi hry (Rick Dangerous, Gods, Populous 2) stihalo, bylo ale citit, ze emulace stiha jen tak tak. Emulovany procesor tehdy odpovidal 68040 1 GHz, Vampire je tedy pro Amiga emulaci zcela mimo hru (pokud by nekoho napadlo neco tak sileneho...).

                            Komentovat


                              #15
                              O: UAE - emulácia Amigy na Amige

                              Nemám přímo zkušenosti s kompilací UAE, ale kompiloval jsem pro AROS Hatari a vMac. Oba programy používají na emulaci 68k, jádro z UAE. A v obou případech šla vypnout emulace 68k při použití nativního stroje. Je mi tedy záhadou že by to nekdo na Amigu kompiloval i s emulací 68k. Protože pouhá emulace OCS/ECS by tak náročná neměla být...
                              Minimig 4MB/ARM ; FPGA Arcade ; Amiga 500 ; Amiga 2000 ; Amiga 1200 ; AOS 4.1 FE -> WinUAE

                              Komentovat

                              Zpracovávám...
                              X