Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Jak naformátovat pevný HDD na PFS3?

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Jak naformátovat pevný HDD na PFS3?

    Ahoj, potřeboval bych radu. Mám jednu A1200, kterou chci připravit na aktuální prase párty pro člověka co ještě amigu nikdy neviděl . Je tam kickstart 3.0 a jen 2MB RAM. Dal jsem si do amigy 2,5" disk a rád bych si na něm udělal partition v souborovém systému PFS3.
    Zkusil jsem Install 3.1 a HD Toolbox. Pohledal jsem na aminetu, našel https://aminet.net/package/disk/misc/pfs3aio a zkopíroval pfs3_aio_handler do "L".

    Těšil jsem se, že v roletce uvidím PFS3 ale bohužel nic. Jak na to ?
    Naposledy upravil Cyberian; 13.11.2017, 21:32:10.
    Amiga 1200 Infinitiv tower, TF1260@50MHz, OS 3.1.4, PPaint7.3, RoadShow
    Projects: The Lost Forest, still in progress

    #2
    O: Jak naformátovat pevný HDD na PFS3?

    "Venku leje. Naimpregnuju si hlavu pivem." (Červ, 2023)

    Komentovat


      #3
      O: Jak naformátovat pevný HDD na PFS3?

      Raději použij FFS, které je už v romce a udělej jen partition do 2 GB. PFS ti sebere poměrně dost paměti, takže v případě holé A1200 ti jí pak už moc nezbyde.
      A500, A500+, Amiga 600HD/ACA630, A600 V2-Apollo 68080, Amiga 1200/Blizz1230/50, CD32, A3000, A4000/060, Minimig, Powerbook G4 17" MorphOS, SAM460cr AmigaOS4 God is great!

      Komentovat


        #4
        O: Jak naformátovat pevný HDD na PFS3?

        Pokud si u pfs nastavíš 100 bufferů, tak ti to ukousne 50kB z ramky na partition a pojede to dobře. Při 2MB ram bych doporučoval s pfs partition jen jeden, velikost do 4,3 GB (2^32 bajtu). ffs je zlo, ale jestli si chcete připomenout validaci disku, tak prosím .

        Jinak ten článek popisuje instalaci disku s řadičem uaehf.device pro winuae. Uaehf.device nemá omezení na velikost disku, scsi.device ano, je to těch 4.3, resp. 7,6 GB, tak pozor na to.
        Amiga OCS, ECS, AGA, CGX, PPC
        -----------------------------------------------
        Líbí se mi Retropolis

        Komentovat


          #5
          O: Jak naformátovat pevný HDD na PFS3?

          No, přesně k těmto uvážením jsem včera vnoci došel. Zjistil jsem že partition má 4093MB, před týdnem jsem našel info o bufferech že užírají RAM a také jsem zjišťoval, zda se sčítají buffery u všech partitionů, což se bohužel potvrdilo. Zvažoval jsem i velikost bloku, ale zjistil jsem že PFS3 zřejmě podporuje pouze 512 bajtů. Mám teď buffery 150 a zvažuju těch 100 s tím, že partition si dám raději 2GB. Úbytek RAM je silně cítit

          Mě u toho PFS3 oslovilo právě to, že pokud amigu příliš rychle po zápisu vypnu, tak se to sice nestihne zapsat, ale nepoškodí se oddíl. U FFS jsem kdysi pouštěl často disksalv...
          Možná bych tu pamět mohl dohnat výměnou čipů na desce... založím na to ještě někde téma
          Naposledy upravil Cyberian; 14.11.2017, 11:58:16.
          Amiga 1200 Infinitiv tower, TF1260@50MHz, OS 3.1.4, PPaint7.3, RoadShow
          Projects: The Lost Forest, still in progress

          Komentovat


            #6
            O: Jak naformátovat pevný HDD na PFS3?

            Autorem citovaného textu je Amigoun Přejít na původní příspěvek
            Raději použij FFS, které je už v romce a udělej jen partition do 2 GB. PFS ti sebere poměrně dost paměti, takže v případě holé A1200 ti jí pak už moc nezbyde.
            Je fakt FFS v romce? Dával jsem se do 3.1 přes RomSplit, jinou teď nemám po ruce, a tam jsem FFS nenašel. A ještě taková úvaha v velikosti: FFS, který je na instalačce WB 3.0 má velikost necelých 25kB, pfs-aio má necelých 68kB. Takže pfs schramstne víc ramky + ty buffery.
            Amiga OCS, ECS, AGA, CGX, PPC
            -----------------------------------------------
            Líbí se mi Retropolis

            Komentovat


              #7
              O: Jak naformátovat pevný HDD na PFS3?

              Ano, je. Modul se jmenuje se filesystem_40.1
              A500, A500+, Amiga 600HD/ACA630, A600 V2-Apollo 68080, Amiga 1200/Blizz1230/50, CD32, A3000, A4000/060, Minimig, Powerbook G4 17" MorphOS, SAM460cr AmigaOS4 God is great!

              Komentovat


                #8
                O: Jak naformátovat pevný HDD na PFS3?

                V ROMce je, ale stara a pro vetsi disky nepouzitelna verze. Ten FFS ma smysl pouzit fakt jen v pripade, ze bojujes o nejake kilobajty RAM, ale stejne se tim obvykle nic nevyresi. Ja mam vsude PFS.

                Komentovat


                  #9
                  O: Jak naformátovat pevný HDD na PFS3?

                  Já samozřejmě taky všude doporučuji PFS, ale na holé A1200 jde o každý kilobyte paměti.
                  A500, A500+, Amiga 600HD/ACA630, A600 V2-Apollo 68080, Amiga 1200/Blizz1230/50, CD32, A3000, A4000/060, Minimig, Powerbook G4 17" MorphOS, SAM460cr AmigaOS4 God is great!

                  Komentovat


                    #10
                    O: Jak naformátovat pevný HDD na PFS3?

                    Udělal jsem si takový malý testík a Amigoun má pravdu, pfs žere paměť.

                    Toto je porovnání volné a obsazené paměti po čisté instalaci WB 3.1. na A1200 jen s chipkou. Jedny hodnoty jsou pro FFS 40.1 (ten z WB.3.1) a druhé hodnoty jsou z PFS3-aio. FFS má 30 bufferů a PFS3 100 bufferů. Schválně jestli uhodnete který řádek patří kterému filesystému .

                    Najetí do Workbenche - hodnota z horní lišty
                    Dostupná Obsazená
                    1 849 424 - 150 576
                    1 643 133 - 356 867

                    Ve WB spuštěný Dos a výpis Avail
                    Dostupná Obsazená
                    1 813 696 - 186 304
                    1 605 616 - 394 384

                    Boot bez SS a příkaz Avail
                    Dostupná Obsazená
                    1 907 016 - 92 984
                    1 701 864 - 298 136
                    Amiga OCS, ECS, AGA, CGX, PPC
                    -----------------------------------------------
                    Líbí se mi Retropolis

                    Komentovat


                      #11
                      O: Jak naformátovat pevný HDD na PFS3?

                      A kdyz das obema systemum stejne bufferu? Ja vim ze PFS zere vic pameti, ale s ruznym poctem bufferu mi to prijde nesoumeritelne. Nebo u PFS nejde dat mene?

                      Komentovat


                        #12
                        O: Jak naformátovat pevný HDD na PFS3?

                        Autorem citovaného textu je DaMi Přejít na původní příspěvek
                        Udělal jsem si takový malý testík a Amigoun má pravdu, pfs žere paměť.

                        Toto je porovnání volné a obsazené paměti po čisté instalaci WB 3.1. na A1200 jen s chipkou. Jedny hodnoty jsou pro FFS 40.1 (ten z WB.3.1) a druhé hodnoty jsou z PFS3-aio. FFS má 30 bufferů a PFS3 100 bufferů. Schválně jestli uhodnete který řádek patří kterému filesystému .

                        Najetí do Workbenche - hodnota z horní lišty
                        Dostupná Obsazená
                        1 849 424 - 150 576
                        1 643 133 - 356 867

                        Ve WB spuštěný Dos a výpis Avail
                        Dostupná Obsazená
                        1 813 696 - 186 304
                        1 605 616 - 394 384

                        Boot bez SS a příkaz Avail
                        Dostupná Obsazená
                        1 907 016 - 92 984
                        1 701 864 - 298 136
                        Hmm, to by odpovídalo i u mě a když si pustim Dopus tak zůstanu vyset na cca 560KB volné RAM a to je pak s kopírováním opravdu zábava. Myslím že pomalinku začnu šetřit na vampíra
                        Amiga 1200 Infinitiv tower, TF1260@50MHz, OS 3.1.4, PPaint7.3, RoadShow
                        Projects: The Lost Forest, still in progress

                        Komentovat


                          #13
                          O: Jak naformátovat pevný HDD na PFS3?

                          Zrovna Dopus je am o obe hodne narocny, to si najdi jiny filemanager.

                          Komentovat


                            #14
                            O: Jak naformátovat pevný HDD na PFS3?

                            Autorem citovaného textu je Doda Přejít na původní příspěvek
                            A kdyz das obema systemum stejne bufferu? Ja vim ze PFS zere vic pameti, ale s ruznym poctem bufferu mi to prijde nesoumeritelne. Nebo u PFS nejde dat mene?
                            S bufferama u pfs3 je to trochu složitější: původní manuál k pfs3, resp. pfs2 od Michiela Pelta uvádí doporučené hodnoty od 150 a výše, přičemž buffer v pfs3 je kupodivu 1024 bajtů (alespoň podle té staré Peltovy dokumentace). Limity v PFS3 od Toniho Wilena se asi změnily, ale tím, že on nepíše dokumentaci tak je možné se ho jen zeptat. Na eabu jsem viděl doporučené hodnoty bufferů od 100 do 600. Nicméně Wilen do pfs3 zabudoval "sanity check", tedy pokud někdo vloží menší hodnotu než nejnižší doporučenou, tak se bude ignorovat a použije se nějaká nejnižší výchozí. Jaký je to limit, to nevím.
                            Zkusil jsem u pfs3 nastavit buffery na 30 a hodilo mi to vyšší spotřebu paměti než u předtím nastavených 100 bufferů. Tedy:
                            1 586 928 - čistý boot do wb a volná paměť z horní lišty
                            1 544 688 - avail v cli
                            1 645 656 - avail v cli bez SS
                            Nevím zda ta nejnižší hodnota není 150 nebo něco podobného...
                            Na eabu jsem ještě zaznamenal, že měl někdo nastaveno 200 bufferů a dělal nějaké extrémní věci jako několikanásobné souběžné kopírování více velkých adresářů a pfs mu vrátil hlášku out of buffers.


                            Já z toho mám takový závěr, že na A1200 s 2MB Chip, v případě, že bych chtěl hrát jen hry náročné na paměť (Banshee a spol.), dal bych přednost ffs. Na práci v systému bych ale i při tak malé paměti raději volil pfs3 a to hlavně pokud bych uvažoval o brzkém nákupu turbíny, už bych pak nemusel přecházet z ffs na pfs3.
                            Amiga OCS, ECS, AGA, CGX, PPC
                            -----------------------------------------------
                            Líbí se mi Retropolis

                            Komentovat


                              #15
                              Jak naformátovat pevný HDD na PFS3?

                              Asi mas pravdu, jestli ma nekdo holou Amigu, tak asi FFS. A taky jednoznacne pouze jeden odlil mensi jak 2GB, protoze i updatomany FFS sebere pamet navic (neni v ROM).

                              Komentovat

                              Zpracovávám...
                              X