Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Atari ST na Amige

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Atari ST na Amige

    Viem, že téma Atari je tu celkom háklivá, ale je treba ukázať, že Amiga dokaže emulovať aj Atari ST.

    Emulátorov Atari ST na Amige je celkom dosť, či už hardwarových alebo softwarových - Chameleon II, Medusa, Amtari, STEmulator, EmuTOS, Hatari, STonAmiga a možno existujú aj ďalšie, o ktorých ani nemám tušenia. Človek by ani nepovedal, že ich je až toľko.

    Tu je stručný popis hardwaru Atari ST:
    CPU - MC680000 - 8 MHz
    RAM - 512 kB, 1 MB až 14 MB ST-RAM
    GFX - 320 x 200 (16 farieb), 640 x 200 (4 farby) a 640 x 480 (2 farby) - paleta farieb je 512
    SFX - Yamaha YM2149 (3-kanály) kompatibilné s AY-3-8910(12), ktorý používa aj ZX Spectrum 128k alebo Amstrad CPC
    BLITTER - nemajú ho, ale všetky modely

    a ešte stručné doplnenie popisu hardwaru Atari STE:
    BLITTER - už je vo všetkých modeloch STE
    GFX - zobrazovacie módy sú rovnaké, ale paleta farieb sa zvyšila na 4096
    SFX - STE modely už maju DMA sound chip a prehrajú PCM sample v 8-bitoch

    No, ale čo sa týka použiteľnosti emulátorov na Amige, nie to až také dobré. Väčšina emulátorov je zameraná na monochromatické zobrazenie t.j. 640 x 400 bodov v 2 farbách a aj tu nie je kompatibilita až taká dobrá. Dosť programov nefunguje prípadne funguje chybne alebo s obmedzeniami. Ak by ste sa rozhodli používať emulátor Atari ST vo farbe, tak tu je situácia ešte horšia. Musíte teda hľadať, ktorá hra Vám pôjde vôbec spustiť.

    Pokiaľ ide o zvuk a hudbu, tak to podporuje len pár emulátorov. Z môjho pohľadu na hry sú len dva emulátory a to Hatari a STonAmiga. Hatari je dosť naročné na výkon procesora a ani s Vampire V2 nedosiahnete 100% výkonu. Do kompatibility je zase tento emulátor asi najlepší a dokáže emulovať od Atari ST až po Atari Falcon.. Ďalši STonAmiga je zase do rýchlosti celkom použiteľný ale je to horšie s kompatibilitou. Najhoršie je, že novšie verzie obidvoch emulátorov (Hatari aj STonAmiga) sú už len pre AmigaOS 4 a MorphOS, takze pre AmigaOS 3.1 už nie su.

    Na emulátore STonAmiga sa mi podarilo spustiť niekoľko hier a nižšie je ukážka videa. Rýchlosť emulácie na Amige 600 s Vampire V2 je celkom dobrá. Hry, ktoré išli spustiť, idú po grafickej aj zvukovej stránke plynule.



    Atari ST v porovnani s Amigou 1000 (čo maju približné obdobie uvedenia na trh) je slabšie a vidno to aj v hrách. Ako písal v inej téme DJM, na začiatku sa hry pre Amigu prerábali z Atari ST, pretože to bolo pre programátorov jednoduchšie. Preto hry z rokov 1986 až 1989 sú na Amige veľmi podobné. A musím povedať, že to bola škoda. Ono ani Atari STE, ktoré bolo uvedene v roku 1989 nepobralo do výkonu, skôr by som povedal, že sa už skoro priblížilo Amige 1000 z roku 1985. Tu je malá ukážka, porovnanie hry Star Dust na Amige 500 a verzia hry pre Atari STE. Sami si ohodnoďte, kde je to lepšie po grafickej aj zvukovej stránke.

    Naposledy upravil oxcom; 07.01.2018, 22:05:52.

    #2
    O: Atari ST na Amige

    Autorem citovaného textu je oxcom Přejít na původní příspěvek
    Tu je malá ukážka, porovnanie hry Star Dust na Amige 500 a verzia hry pre Atari STE. Sami si ohodnoďte, kde je to lepšie po grafickej aj zvukovej stránke.
    Neviem, aké sú presne rozdiely medzi Amigou 500 a Atari STE (a nebudem študovať). Ničmenej to, že je Amiga verzie lepšia može byť aj konverziou. Predsa len rok uvedenia Amiga verzie je 1993 a Atari 1994. A v roku 1994 to všetko bolo už celkom pasé... . Už len v rámci tých animácii, čo boli v Atari verzii vynechané voči verzii na Amige samo o niečom hovorí.
    Amiga - PMD 85

    Komentovat


      #3
      O: Atari ST na Amige

      STonAmiga jsem na Vampu zkoušel ještě když neexistoval FEMU, tak to tenkrát nešlo. Je potěšující, že jak se zdá jede plynule. S FEMU už to opravdu jede, ale co teď zkouším tak mi nějak blbne grafika, hires mi jede jen bílá barva a lores zase jen pixel chaos. Budu ještě laborovat.
      A500, A500+, Amiga 600HD/ACA630, A600 V2-Apollo 68080, Amiga 1200/Blizz1230/50, CD32, A3000, A4000/060, Minimig, Powerbook G4 17" MorphOS, SAM460cr AmigaOS4 God is great!

      Komentovat


        #4
        O: Atari ST na Amige

        Určitě je to zajímavé, nicméně jaký je důvod emulovat ST na Amize? Dik skoro všechny hry co jsou na ST jsou i na Amize. A ty co nejsou, jsou pouze pro STE a nemyslim si, že to někdy na Amize půjde emulovat na 100pro.

        viz. Substation, Ultimate Arena 95 a ten pinball.

        A ano STčko je horší a místy i o dost ale je to pro to, že Amiga byla designována jako Herní počítač kdežto Atari ST jako levný a na práci a nikoli na hry. Což spíše než potupné porovnávání co Atari ST neumí oproti Amize by bylo vhodné vyzdvihnout co všechno vlastně zvládne. Protože to není počítač určený na HRY!!

        Komentovat


          #5
          O: Atari ST na Amige

          Slyset v cem je Atari lepsi, to nevim co zajimaveho presne tady prinese.

          Komentovat


            #6
            O: Atari ST na Amige

            Mně to spíš přijde, že na Atari ST jednoduše nešly dobře hrát hry, tak zbylo lidem akorát na práci. Na Amize šlo obojí a to na každém modelu.
            http://jack.untergrund.net [AMIGA 600 AMIGA 1200 AMIGA 1200T AMIGA 2000 AMIGA 4000 AMIGA 4000T CD32 Mac mini G4]

            Komentovat


              #7
              O: Atari ST na Amige

              Co se mě týče, ST neznám, na práci je PC a amiga je na hry... nutno dodat, že na ty nejlepší hry
              Ooou nly a mííííí gáááááááá, mejks it pááá si bžžžžžžžž ♫♫♫

              Komentovat


                #8
                O: Atari ST na Amige

                Autorem citovaného textu je Doda Přejít na původní příspěvek
                Slyset v cem je Atari lepsi, to nevim co zajimaveho presne tady prinese.
                já nepsal v čem je lepší, ale dokázat ocenit co přes svoje omezení a nižší výkon dokázalo

                Komentovat


                  #9
                  O: Atari ST na Amige

                  Mě Atari ST sere, díky tomu je sousta her na Amize jen v 16 barvách, protože se vývoj pro Atari a Amigu dělal souběžně a nechtělo se jim předělávat grafiku do 32 barev. Všichni vyzvedávají na ST midi, to lze použít i na Amize a nějaký ten hires režim 640x400 na 72Hz s tím hnusným Atari monitorem, kde nešel standardně ani natáhnout přes celou obrazovku. Myslím, že se tam dělalo DTP. Jinak nevím, k čemu Atari ST bylo. Možná v tom, že bylo lowendové Atari ST na trhu dříve než Amiga 500.
                  Naposledy upravil Solaris104; 08.01.2018, 10:49:57.
                  I love Amiga

                  Komentovat


                    #10
                    O: Atari ST na Amige

                    Aha takže tebe sere ST protože Amiga vývojáři byli líný předělat hry do 32 barev?
                    Zajímavá úvaha.
                    A500,2xA500+(020),A600,CDTV,CD32,4xA1200(030),A400 0(040),komplet ATARI 8/16/32/64-bit,Didaktik192,Maťo,SharpMZ800,4xC64,C128

                    Komentovat


                      #11
                      O: Atari ST na Amige

                      Ne, takhle to nemysli. To byly ti stejni vyvojari. Nebyli to Amiga vyvojari a ST vyvojari ale Amiga/ST vyvojari v jednom a kdyby nebylo ST horsi, udelali to lepsi jen na Amigu.

                      Komentovat


                        #12
                        O: Atari ST na Amige

                        takhle je to snad od jakživa. Důležitá je primární platforma, pro kterou to vyvíjejí. Stejně jako dnešní herní konzole a PC. Hry na nadupaných PC vypadali ošklivě, protože byly nejprve vyvíjeny pro XBOX a pak teprve na PC. a proto pokulhávalo i ovládání, hratelnost i grafika. dneska se to už hodně srovnalo a porty her jsou lepší.

                        nicméně tak to bylo, je a asi i bude neustále

                        Komentovat


                          #13
                          O: Atari ST na Amige

                          @Solaris104

                          640x400 při 70+ Hz je na pohled skutecne prijemne rozliseni. PAL nebo NTSC tomu nesahaji ani po kotniky. Pro seriozni praci (kancelarske aplikace, CAD etc.) bezkonkurencne lepsi nez cokoli, co Commodore vydal do roku 1990 (A3000). Mam doma vedle Amigy i ST s monitorem SM124, takze muzu porovnavat. Mimochodem, monochromaticky mod podporuji i nektere hry (eg. vetsi cast produkce Silmarils - serie Ishar).

                          Z emulatoru dostupnych na Amize je bezesporu nejlepsi Hatari, ale to chce poradne silny procesor (odhaduji tak 500 MHz G3 jako rozumne minimum). Na druhou stranu hry vetsinou maji Amiga verze a aplikace jsou natolik zastarale, ze asi uz prilis k uzitku nebudou.

                          Komentovat


                            #14
                            O: Atari ST na Amige

                            Ale za to ze to vývojáři odflákli přeci nemůže chudák STčko. Všichni tady vědí ze Amiga je lepší.
                            I já jako Atarista to uznávám. Ale i tak mám atárko radši. Jako vy zase máte radši Amigu.
                            A500,2xA500+(020),A600,CDTV,CD32,4xA1200(030),A400 0(040),komplet ATARI 8/16/32/64-bit,Didaktik192,Maťo,SharpMZ800,4xC64,C128

                            Komentovat


                              #15
                              O: Atari ST na Amige

                              By mě zajímalo porovnání Atari ST + monitor SM124 a Amiga + monitor A2024. Já vím, že frekvence tam byla nízká, ale zase rozlišení parádní. Já byl prostě zklamaný z monitoru Atari SM124. Čekal jsem něco na úrovni starých VGA monitorů. Můj první VGA monitor k PC byl 14" AOS tuším. Tady jde vidět, jak je obraz na tom Atari monitoru malinký.
                              Užívejte si videa a hudbu, kterou máte rádi, nahrávejte originální obsah a sdílejte vše s přáteli, rodinou i celým světem na YouTube.

                              Nedovedu si představit na tom dělat DTP. Chápu, že 70Hz je ergonomická frekvence, ale čekal jsem prostě něco lepšího. V reálu jsem ho viděl několikrát na Atariádě.
                              I love Amiga

                              Komentovat

                              Zpracovávám...
                              X