Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Dva IDE disky na jednu kšandu, CDROM a floppy - problémy

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Dva IDE disky na jednu kšandu, CDROM a floppy - problémy

    Pokusím se popsat co nejdetailněji můj problém. Bojuji s tím již několik týdnů a stále žádný výsledek.

    Mám Amigu 1200, HDD IDE redukci 2,5" na 3,5" se dvěmi přípojkami.

    Co chci udělat: Připojit dva harddisky na jednu kšandu. Problém - nedetekují se mi oba disky.

    Detailní popis:
    Jeden harddisk napájím z jediného napaječe, co mi vede z Amigy (rozdvojený napájecí kabel od flopyny), druhý disk napájím externím zdrojem z PC. Oba disky jsou stejné značky Seagate (přesný typ si teď nevybavím, ale nepředpokládám, že je to důležité), ale nestejné velikosti. Když na jednom nastavím MASTER, tak jeji bios vidí (ať už je na kterékoliv ze dvou přípojek na kšandě) a i z něj bootuje. Jakmile připojím druhý disk jako SLAVE, tak není vidět v biosu ani za boha. Když ho dám jako MASTER a první disk odpojím, tak funguje standardně.

    První disk má jednu partition, druhý dvě - předpokládám, že DH0 - DH2 si má namapovat až systém, takže v tom by neměl být problém.

    Podobně mám problém s připojením CDROMu - když ho dám na kšandu, tak není vidět v biosu. Čím to může být?

    Poslední problém mám s floppy mechanikou - jedné Amize chybí, tak jsem vytáhl funkční floppynu z jedné a zapojil do druhé. Mechanika nesvítí, točí se, ale WB ji nevidí. Jsem z toho celke zoufalý - chci si nainstalovat OS3.9 a to bez CD neudělám.
    Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

    #2
    Tak předně - Amiga nemá BIOS, ale bootmenu. Delaji ten samy problem oba harddisky - i když je mezi sebou prohodíš na kabelu a prohodíš i nastavení jumperů Master - Slave?

    Já mám podobný problém s některými disky, ale vždycky alespoň jeden je vidět a Workbench na něj normálně může. Pak stačí v HDtoolboxu ten druhý jakoby zviditelnit. Pokud ale při připojení obou dvou na stejnou kšandu není funkční ani jeden, bude to asi jiný problém, než mám já.

    Pokud by to tedy bylo tak, že by byly oba disky na jedné kšandě, z jednoho by se normálně nabootoval Workbench, a jenom druhý by nebyl vidět, zkus následující trik:

    1. Nabootuj počítač
    2. Spusť HDtoolbox
    3. Pokud v něm je druhý disk vidět, vlez do něj (klikni "partition drive")
    4. V dalším okně klikni na "change"
    5. Zatrhni nebo odtrhni políčko "Use custom boot code"

    Teď se vrať na začátek HDtoolboxu a disk, se kterým jsi pracoval, bude mít status "Changed". Klikni na "Save changes to drive". Tím se zapíší změny na disk a Workbench konečně pochopí, že tam disk je. Klikni na exit a disk se ve workbenchi objeví.

    Trik je, že se na disk musí zapsat aspoň bajt - v tomhle případě změna bootcodu, která je ovšem jinak zcela nepodstatná. Problém je, že to neni řešení - tohle bys totiž musel udělat po každým resetu. Ale jako nouzový řešení pro přístup na disk to je. U CD-ROM je to samozřejmě nepoužitelný.
    "Venku leje. Naimpregnuju si hlavu pivem." (Červ, 2023)

    Komentovat


      #3
      Ook, bios říkám ze špatného zvyku .

      Ano, oba disky na obou kšandách, s jakýmkoliv nastavením MASTER - SLAVE se chovají špatně - jede jenom MASTER, nikdy ten druhý.
      Přemýšlím, jestli je problém v tom externím napájení - jestli to Amize nějak nevadí, že si ten tok elektřiny neřídí sama.

      CDROM má být vidět v bootmenu, když je dobře na jumperovaný?
      Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

      Komentovat


        #4
        CD-ROM v Bootmenu vidět neni, stejně jako třeba Compact Flash v PCMCIA adaptéru. Jsou tam vidět jenom disky, ze kterých jde bootovat. CD-ROMku musíš "mountovat" příkazem ve workbenchi (mount CD0.
        "Venku leje. Naimpregnuju si hlavu pivem." (Červ, 2023)

        Komentovat


          #5
          Hmm, tak nějaké mount CD0: ve startupu mám, ale nic to nedělá, asi to není nainstalované dobře - zkusím snad dneska už ten ASIM CDFS.

          Obecně mám ve WB problémy s orientací - kde mám najít jaké soubory, kde hledat chybu - mně to třeba při startu píše, že nemůže odstranit CD0: - netuším, co to znamená a kam se podívat.

          S těma diskama je to normální?

          A ještě - v bootmenu, když dám bootovat z FD0:, tak má vždycky nižší prioritu, než HD0: - takže musím v bootmenu tento disk dát disable, ale pak jej ve WB nevidím vůbec, což je taky špatně.
          Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

          Komentovat


            #6
            Pokud si dobre vzpominam, tak nektere stare hardisky na jedne ksande nikdy nejely, myslim, ze treba WD a Seagate.
            I love Amiga

            Komentovat


              #7
              Autorem citovaného textu je davesade
              Hmm, tak nějaké mount CD0: ve startupu mám, ale nic to nedělá, asi to není nainstalované dobře - zkusím snad dneska už ten ASIM CDFS.

              Obecně mám ve WB problémy s orientací - kde mám najít jaké soubory, kde hledat chybu - mně to třeba při startu píše, že nemůže odstranit CD0: - netuším, co to znamená a kam se podívat.

              S těma diskama je to normální?

              A ještě - v bootmenu, když dám bootovat z FD0:, tak má vždycky nižší prioritu, než HD0: - takže musím v bootmenu tento disk dát disable, ale pak jej ve WB nevidím vůbec, což je taky špatně.
              První co bys měl udělat, je vyplnit si aspoň bydliště v profilu. Třeba to k tobě má někdo blízko a může ti pomoct osobně.

              Co se týká priority - čím nižší číslo, tím vyšší priorita, takže pokud má jedno zařízení prioritu -1 a druhé 0, tak to první má přednost. Priorita disků v bootmenu je snad daná hardwarově, DF0: má vždycky nejvyšší prioritu a zajišťuje to to, že když bude v Amize vadný harddisk, systém se může vždycky nabootovat z interní disketovky.

              A co se týká mountování CDcigošky: když máš na kšandě HDD, nastavený jako Master a CD, nastavenou jako Slave, tak pokud Ti nakonec systém naběhne, napiš do příkazového řádku (příkaz Execute z menu workbenche) "mount CD0:". Tím by měla být CD mechanika aktivovaná. Předpokládá to, že v adresáři DH0evs/DOSdrivers máš zařízení (soubor) CD0.
              "Venku leje. Naimpregnuju si hlavu pivem." (Červ, 2023)

              Komentovat


                #8
                FD0 má prioritu 5, což je právě divné, DH0 má nulu, takže z něj jede automaticky. Tyhle věci s prioritama jsou všude v IT stejné, v tom se zase orientuji, klidně do mne z drsnější teorií, jenom nechápu, proč to někdy nefunguje . Kliknu na FD0 a stejně jede z disku - předpokládal jsem, že to nastaví FD0 prioritu -1.

                S tím mountem CD to vyzkouším. Třeba právě informace o nahrání CD0 do DOSdrivers je pro mne novinka. Četl jsem tady velmi poučný, ale asi ne dost detailní článek "Složky ve Workbenchi". Otestuji, podám report.

                Profil jsi vyplním, díky za upozornění.
                Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

                Komentovat


                  #9
                  Amiga a harddisk

                  Autorem citovaného textu je davesade
                  FD0 má prioritu 5, což je právě divné, DH0 má nulu, takže z něj jede automaticky. Tyhle věci s prioritama jsou všude v IT stejné, v tom se zase orientuji, klidně do mne z drsnější teorií, jenom nechápu, proč to někdy nefunguje . Kliknu na FD0 a stejně jede z disku - předpokládal jsem, že to nastaví FD0 prioritu -1.

                  S tím mountem CD to vyzkouším. Třeba právě informace o nahrání CD0 do DOSdrivers je pro mne novinka. Četl jsem tady velmi poučný, ale asi ne dost detailní článek "Složky ve Workbenchi". Otestuji, podám report.

                  Profil jsi vyplním, díky za upozornění.
                  Ahoj, neviem ci to vyriesi tvoj problem, ALE ! Problem moze byt uplne inde - v tom ze MAS NA OBIDVOCH DISKOCH ROVNAKY NAZOV PARTICII !!
                  Takze na jednom mas DH0: a na druhom tiez DH0: Takze riesenie moze byt v tom ze vojdes do HDToolBox a tam prepis nazov jednotlivej particii - napr. HD0: HD1: HD2: Na druhom disku si nechas DH0: atd.
                  Skus a napis ci to pomohlo.
                  BTW - Amiga nema Bootmenu - ale Kickstart (aka Bios na PC). Bootmenu je len "gfx nadstavba" Kickstartu :P
                  A1260 34MB Ram SCSI; A600 Furia EC020; A500; A500+; CDTV; A3000;

                  Komentovat


                    #10
                    Autorem citovaného textu je solaris104
                    Pokud si dobre vzpominam, tak nektere stare hardisky na jedne ksande nikdy nejely, myslim, ze treba WD a Seagate.
                    a toto je treba vytesat do kamene pratele
                    Umřít v nejlepším umí málokdo. Dokázala to jen Amiga a Šlacha.

                    Komentovat


                      #11
                      Autorem citovaného textu je davesade
                      FD0 má prioritu 5, což je právě divné, DH0 má nulu, takže z něj jede automaticky. Tyhle věci s prioritama jsou všude v IT stejné, v tom se zase orientuji, klidně do mne z drsnější teorií, jenom nechápu, proč to někdy nefunguje . Kliknu na FD0 a stejně jede z disku - předpokládal jsem, že to nastaví FD0 prioritu -1.
                      predpokladas spatne, priorita se nezmeni

                      priority to bere tak jak jsou, v bootmenu je muzes jen obejit

                      pokud kliknes v earlystartup na df0: a nebootuje to z nej, asi na te diskete nebude bootovaci bootblock
                      Umřít v nejlepším umí málokdo. Dokázala to jen Amiga a Šlacha.

                      Komentovat


                        #12
                        Autorem citovaného textu je davesade
                        S tím mountem CD to vyzkouším. Třeba právě informace o nahrání CD0 do DOSdrivers je pro mne novinka. Četl jsem tady velmi poučný, ale asi ne dost detailní článek "Složky ve Workbenchi". Otestuji, podám report.

                        Profil jsi vyplním, díky za upozornění.
                        pozor neni to jen o mountu, musis mit v L: jeste nejaky filesystem, treba cacheCDFS. a samozrejme mountlist v devs/storage na nej musi ukazovat
                        :twisted:
                        Umřít v nejlepším umí málokdo. Dokázala to jen Amiga a Šlacha.

                        Komentovat


                          #13
                          Autorem citovaného textu je Chain
                          pozor neni to jen o mountu, musis mit v L: jeste nejaky filesystem, treba cacheCDFS. a samozrejme mountlist v devs/storage na nej musi ukazovat
                          :twisted:
                          A to jsi mi nemohl říct pěkně takhle naplno? Amiga by to hned pochopila, já bych se možná taky chytil ).

                          Tak hurá hurá hurá, CD po letech jede, to je první úspěch. Teď začnu řešit, proč mi OS3.9 po kliknutí na "Full install OS3.9 on empty partition" nic nedělá a budu šťasten. Jdu číst helpy .

                          (A samo problém se dvěma disky na jedné kšandě přetrvává ).
                          Amiga 1200 + Blizzard 1260 + 64 MB RAM + CF2IDE + Indivision AGA Mk1 + PCMCIA2CF + WHDLoad registered + GOTEK

                          Komentovat

                          Zpracovávám...
                          X