Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Furia EC020 R2 - 40 MHz

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Furia EC020 R2 - 40 MHz

    Cez leto som poprosil Boboo-a o upgrade mojej Fúrii a výsledok je viac než dobrý. Takže Fúria má teraz verziu firmware 12.7 a 40 MHz. Pre mňa rozdiel vo výkone (MIPS, Dhrystones) nie je až taký rozdiel, pretože som mal predtým, 37.5 MHz, ale tí, ktorí majú 33 alebo 28 MHz verzie, tak pocítia citeľne rozdiel vo výkone hlavne v 3D hrách a emulátoroch. Tu je pár čísel zo Sysinfa pre jednotlivé verzie MHz:

    28 MHz:
    - Dhrystones - 5717
    - MIPS - 5.96
    - MFlops - 0.81

    33 MHz:
    - Dhrystones - 6722
    - MIPS - 7.01
    - MFlops - 0.95

    37.5 MHz:
    - Dhrystones - 7563
    - MIPS - 7.89
    - MFlops - 1.07

    40 MHz:
    - Dhrystones - 8064
    - MIPS - 8.41
    - MFlops - 1.15

    Nastavenie Furiatune addmem ide on cache on fpu on shadowrom
    Konfigurácia testovanej A600:

    Amiga 600 (rev.1.5, Gayle-02)
    Kickstart 3.1
    Workbench 3.1
    A604N
    Indivision ECS
    HDD Microdrive Hitachi 4 GB

    Ešte lepšie to vyzerá s rýchlosťou Microdrive, ale o tom až v ďalšom príspevku. Boboo-vi musím ešte raz poďakovať za vynikajúce upgrade. Ako písal aj Boboo, ide o najrýchlejšiu turbokartu pre Amigu s procesorom MC68EC020. Klobúk dole, čo dokázal Boboo vytiahnúť z tohoto procesora.
    Přiložené soubory

    #2
    O: Furia EC020 R2 - 40 MHz

    40MHz verze se dá koupit u Lotharka, Boboo je fakt machr
    I love Amiga

    Komentovat


      #3
      O: Furia EC020 R2 - 40 MHz

      Áno, Lotharek už ponúka rev.3 s len dvoma pamäťovými čipmi. Ešte dodám, že procesor na tejto frekvencii dosť hreje a ventilátor je veľmi doporučený.

      Tak, teraz k prenosovej rýchlosti interného IDE radiča v A600. V prvom rade, ako už písal aj Boboo, pre zvýšenie rýchlosti prenosu dát cez IDE je nutné doplniť v startup-sequence - scsi.device. Ja som použil v46.0. Bez tohto scsi.device bude rýchlosť dát z IDE (u mňa s Microdrive Hitachi 4 GB) niečo cez 3 MB/s. Ináč sa dostanete na rýchlosť okolo 5 MB/s. To je zatiaľ najvyššia rýchlosť interného IDE v A600, akú som kedy videl!!! Tu sa Boboo-vi podaril asi rekord. Ani Vampire 600 V2 tejto rýchlosti nedosahuje (okolo 3 MB/s). Aj keď chvíľu bola dostupná experimentálna verzia core s FastIDE, ale často to padalo a na každej A600 to fungovalo inak.

      Nižšie sú obrázky s a bez použitia novšieho scsi.device. Ak sa mi podarí stiahnúť iné verzie scsi.device ako v46.0, tak skúsim aj tie. Samozrejmä rýchlosť sa ešte trochu zvýši použitím PFS súborovým systémom. Ja som testy robil zatiaľ s FFS.
      Přiložené soubory

      Komentovat


        #4
        O: Furia EC020 R2 - 40 MHz

        Jak na tom běží ShapeShifter a případně iBrowse?
        Amiga 4000T (060, PPC, Mediator) | Amiga 1200T (Apollo 1240) | Amiga 1200T (Apollo 1260, Mediator) | Amiga 1200 (TF1260) a pár dalších A1200 ...

        Komentovat


          #5
          O: Furia EC020 R2 - 40 MHz

          Doom video - zajimavy boost s tim Indivision

          Komentovat


            #6
            O: Furia EC020 R2 - 40 MHz

            ShapeShifter momentálne na A600 nemám. Ak bude čas, pustím sa do toho. K0x-i, ty si ale rýchly. Áno, už mám aj video s Fúriou v prevádzke. Zatiaľ len nejaký základ: Doom, PC-Task, Sysinfo a WhichAmiga. A áno, Indivision ECS hru Doom celkom urýchlil (samozrejmä v 256 farbách), oproti Doom v EHB móde. Ten je zo známeho dôvodu pomalší. PC-Task s hrou Prince of Persia v CGA režime ide tiež celkom svižne. Takže tu je video:

            Komentovat


              #7
              O: Furia EC020 R2 - 40 MHz

              Trochu som zháňal viaceré verzie scsi.device, aby som vyskúšal ako budú spolupracovať s Fúriou. V podstate som zohnal 3 verzie, ktoré su použiteľné. Ďakujem k0x-ovi za scsi verziu 44.2. Nižšie su verzie scsi.device a namerané maximálne rýchlosti prenosu dát z IDE v Sysinfe:

              scsi.device 44.2:
              4,946,113 bytes/s

              scsi.device 46.0:
              5,073,754 bytes/s

              scsi.device 46.1:
              5,208,158 bytes/s

              Ešte som skúšal aj verziu scsi.device 43.45, ale tá ma prenos len 3,145,728 bytes/s a to je menej ako originál scsi.device 40.5 z Kickstartu 3.1 (viď môj druhý príspevok). Samozrejmä toto platí len pri Fúrii. Napríklad s ACA630 môže scsi.device 43.45 dosiahnúť vyšší prenos dát z IDE. Inak viete, že ACA630 v 25 MHz verzii má prenos dát z IDE len okolo 2.5 MB/s. Musím povedať, že ak niekto zháňa lacnú turbokartu do A600, tak jednoznačne Furia EC020 - 40 MHz. Zistil som ešte jednu zaujímavú vec, že sú dve verzie scsi.device 46.0. Líšia sa len dátumom vydania a to (9.3.2013 a 13.5.2013). Rýchlostne su na tom veľmi podobne. Zaujímavé.

              Takže najlepšie z toho vychádza asi posledná verzia scsi.device 46.1. Reálne to má prenos dat z IDE necelých 5.1 MB/s. Tak toto sa Boboo-vi podarilo parádne. Vid' fotky s použitím scsi.device 46.1 zo Sysinfa a zo SysSpeedu:
              Přiložené soubory

              Komentovat


                #8
                O: Furia EC020 R2 - 40 MHz

                V BB3&4 pro OS3.9 je v šuplíku Files2/Devs několik verzí scsi.device 43.45 pro různé verze amigy. Třeba je ta pomalost výsledkem nesprávné verze scsi.device, třeba ale ne.
                Amiga OCS, ECS, AGA, CGX, PPC
                -----------------------------------------------
                Líbí se mi Retropolis

                Komentovat


                  #9
                  O: Furia EC020 R2 - 40 MHz

                  Dami, no ano, v BB3&4 sú verzie scsi.device pre A600, 1200, 3000, 4000 a verzia NCR (asi pre A4000T). Samozrejmä ja som použil verziu pre A600, takže nerozumiem tomuto: "Třeba je ta pomalost výsledkem nesprávné verze scsi.device, třeba ale ne." Ak by som použil scsi.device pre iný model Amigy, napríklad A1200, A3000, A4000 ... asi by to nefungovalo správne, preto si myslím, že je to tak rozdelené. Kedysi dávno som niečo podobné skúšal s A4000, kde som skúsil použiť scsi.device určené pre iný model Amigy a výsledkom bolo, že mi po reboote ukázalo len úvodnú obrazovku Kickstartu a HDD/CF už nevidelo ani v Startupe. Takže je nutné použiť tú verziu, ktorá je určená pre konkrétny model Amigy. A v tom balíku BB3&4 som iné verzie nenašiel. Všetky hore uvedené verzie (okrem A3000) sú 43.45 (13.5.200. Pre A3000 je to vo verzii 44.1, tak ale uznáš, že toto asi pre A600 nebude, keďže A3000 má reálny SCSI radič.

                  Samozrejmä nevylučujem, že na webe môžu byť iné modifikácie verzie 43.45 s iným dátumom vydania. Podobne ako som to písal v predošlom príspevku pri verzii scsi.device 46.0, kde som našiel dva rôzne dátumy vydania.

                  Na webe som ešte našiel asi Beta verziu scsi.device 43.47b1 a tá dosiala rýchlosť 4,977,417 bytes/s. Ďalej sa už s tým nebudem zaoberať, tie rozdiely sú už malé a najlepšie je to s verziou 46.1.

                  Na okraj: skúšal som z predošlého príspevku uvedené verzie scsi.device s A4000D s PIO2 (samozrejmä verzie pre A4000) a tam to len znížilo rýchlosť prenosu dát. Možno bez úpravy na PIO2 by to trochu zrýchlilo IDE.

                  ----------

                  Ešte dodám, aj keď Boboo už o tom písal, že už nie je nutný GAYLE-01. Všetky testy som robil s GAYLE-02 a Microdrive HITACHI 4 GB. Takže, ak niekto použije klasickú CF kartu, rýchlosti dat z IDE môžu byť odlišné, ale to si myslím, že je logické.

                  Komentovat


                    #10
                    O: Furia EC020 R2 - 40 MHz

                    Otázka BFU... jakékoliv device se určuje podle procesoru a ne podle modelu Amigy, protože pokud mám v A600 Fúrii tak by scsi.device mělo být pro CPU 68020. Nebo se pletu?
                    Amiga 600, Fúria EC020 OS 3.1.4, eX601, Indivision ECS, Powerbook G4, 1.67GHz, MOS3.15, Asus UX32VD Xubuntu 21.04

                    Komentovat


                      #11
                      O: Furia EC020 R2 - 40 MHz

                      Mně by spíš zajimalo, jakým způsobem si vyřešil aktivní chlazeni?

                      Komentovat


                        #12
                        O: Furia EC020 R2 - 40 MHz

                        Dedy - áno, mýliš sa.

                        springy - chladenie som ešte nevyriešil do finalnej podoby, zháňam adekvátne uchytenie.

                        Komentovat


                          #13
                          O: Furia EC020 R2 - 40 MHz

                          Oxcom, nechcem rýpať ale píše sa samozrejme. Nie ä.

                          Komentovat


                            #14
                            O: Furia EC020 R2 - 40 MHz

                            @oxcom Nevěděl jsem, že máš tak podrobné znalosti o scsi.device, lidi scsi.device často odněkud jen vezmou a neznají souvislosti, takže pokud jsi použil správnou verzi scsi.device z BB3&4, tak je vše v pořádku. Já o scsi.device moc nevím, používám skoro vždy základní systémovou verzi, nyní 45.7 z 16.5.2018 z WB 3.1.4. Rychlost přenosu, resp. tunění na maximum pro mě není důležité.
                            Amiga OCS, ECS, AGA, CGX, PPC
                            -----------------------------------------------
                            Líbí se mi Retropolis

                            Komentovat


                              #15
                              O: Furia EC020 R2 - 40 MHz

                              Autorem citovaného textu je DaMi Přejít na původní příspěvek
                              @oxcom Nevěděl jsem, že máš tak podrobné znalosti o scsi.device, lidi scsi.device často odněkud jen vezmou a neznají souvislosti, takže pokud jsi použil správnou verzi scsi.device z BB3&4, tak je vše v pořádku. Já o scsi.device moc nevím, používám skoro vždy základní systémovou verzi, nyní 45.7 z 16.5.2018 z WB 3.1.4. Rychlost přenosu, resp. tunění na maximum pro mě není důležité.
                              OK, to je v pohode. Ja som si myslel, že vieš o niečom o čom ja nie.

                              Autorem citovaného textu je JanciB Přejít na původní příspěvek
                              Oxcom, nechcem rýpať ale píše sa samozrejme. Nie ä.
                              Díky za upozornenie. To ja som si všimol, že si na tomto fóre napísal prvú vetu s diakritikou. Čože taká zmena? Dúfam, že ti to ostane.

                              Komentovat

                              Zpracovávám...
                              X