Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

M5

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Hardware M5

    Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: 999069.jpg
Počet zobrazení: 1
Velikost: 109,6 KB
ID: 113890

    Mini ITX motherboard (170mm x 170mm) of the M5 model with the reimplementation of a Commodore Amiga with the ECS/OCS chipset included in the A500, A600 and A3000. It uses as storage device an SD card and includes ROM Kickstart 1.3 OnChip with license, although you can also load a ROM of different version from the SD card.

    The firmware version of this motherboard includes a virtual MC68000 processor, just like the one originally used by the old Amiga implemented in a generic micro or FPGA that replaces the original chipset (Denise, Paula, etc). In this way M5 executes all the software in an exact way, keeping an excellent compatibility with the majority of the applications and existing games.

    The M5 model uses an external SD memory card as a fake hard disk and starts the system from it. You can also read ADF images (images from Amiga diskettes) that have been copied to the SD from any Windows, Linux, MACOS, or AmigaOS computer using the FAT32 file system. It has OSD menu on screen from which to make the configuration or to execute games and applications in ADF quickly and easily. Supports standard PS2 keyboards and mice (commonly used in PCs) as well as original Amiga mice and joysticks.

    Processor Virtual MC68000
    RAM 2 MB SRAM (configurable as Fast or Chip)
    FPGA Spartan3 - XC3S400 (400Kgate)
    Controller MicroChip PIC 18F8722


    224,96€

    Placa base Mini ITX (170mm x 170mm) del modelo M5 con la reimplementación de un Commodore Amiga con el chipset ECS/OCS incluido en los A500, A600 y A3000. Utiliza como dispositivo de almacenamiento una tarjeta SD e incl...
    Naposledy upravil k0x; 22.10.2019, 22:27:34.

    #2
    O: M5

    Je to dalsi MiniMig. Kdysi to bylo jako zjeveni, neco noveho, uzasneho, ale dneska se na stejnem jadre tech klonu dela uz moc a prestalo me to trochu bavit.

    Komentovat


      #3
      O: M5

      I u mě po prvním nadšení z soft jádra m68k nastává mírné ochlazení . Je stále dost nedodělané a tím pádem i problémové. Minimig má výhodu klasického procesoru oproti M5. Jediné co by mě zajímalo jak autor dostal soft core a čipset do XC3S400. Pamatuji se že jsem zkoušel soft core m68k kompilovat pro Minimig a moc místa mi tam nezbylo. Takže nejspíš něco musel ořezat.
      Minimig 4MB/ARM ; FPGA Arcade ; Amiga 500 ; Amiga 2000 ; Amiga 1200 ; AOS 4.1 FE -> WinUAE

      Komentovat

      Zpracovávám...
      X