Jak rozdělit soubor na více částí a pak jej zase spojit

Autor:

Pokud potřebujete dostat do amigy větší soubory než je kapacita jedné diskety, a nemáte kromě diskety k dispozici žádné další technické prostředky (cf kartu, síť, paralelní nebo seriový kabel), můžete si na straně pc pomoci rozdělením zdrojového souboru na více částí a na straně amigy pak jejich spojením do původního celku. Utilit, které toto dokáží, je více, autor tohoto příspěvku si oblíbil aplikaci HJ-Split.

HJ-Split je jednou z multiplatformních aplikací, která dokáže soubor rozdělit třeba i na 64bitových Windows 10 (nebo linuxu, MacOS a dalších) a na zcela jiné platformě, v našem případě na amize, tento soubor spojí.

PC

Jak na to: ze stránek HJ-Splitu stáhněte verzi pro Windows (nebo jinou platformu). Archiv rozbalte a spusťte soubor hjsplit.exe (normálně myší dvojklikem :-)). Zde určete soubor, který chcete rozdělit (tlačítko Split) a na jakou velikost. Pro 720 kB DD disketu je vhodné zvolit např. 700 kB bloky, 720 kB vytvoří blok o velikosti 737 kB, což se na DD disketu nevejde. Rozdělené soubory jednoduše nakopírujete na DD disketu, kterou použijete v amize.

Do amigy potřebujete dostat verzi HJ-Splitu, která fragmenty spojí. V horní části stránky naleznete samotný příkaz hjsplit pro AmigaDos, v dolní části stránky je k dispozici GUI. Pokud budete chtít provést spojení pouze v AmigaDosu, vystačíte si s archivem hjsplit-amiga.lha, jestliže budete chtít soubory spojovat v grafickém rozhraní, kromě předchozího souboru budete potřebovat i hjsplit-amiga-gui.lha.

Varianta A – spojujeme soubor v AmigaDosu

Archiv hjsplit-amiga.lha obsahuje soubor HJSPLIT, který na amize nakopírujete do C:. Následně stačí do amigy dostat jednotlivé segmenty přes disketu a tyto segmenty spojit příkazem hjsplit -j NázevSouboru.

Řekněme, že v mém případě chci spojit soubory Turrican.adf.001 a Turrican.adf.002. Spojení provedu příkazem hjsplit -j Turrican.adf

Amiga

Varianta B – spojujeme soubor v GUI

Spojení je možné provádět i v grafickém prostředí bez nutnosti AmigaDosu. Pro tuto situaci použijete archiv hjsplit-amiga-gui.lha. Graphical User Interface (GUI) pro hjsplit buď nainstalujete ikonou Install, nebo ručně, kdy nakopírujete obsah adresáře fonts do FONTS:. Pak jen stačí spustit HJSplit.gc myší.

Amiga2

Pro vyvolání GUI musí být soubor hjsplit (z hjsplit-amiga.lha) v C:. Bez něj spojování fungovat nebude.

Testováno na Amize 1200 s KS 3.1, WB 3.0 a 8MB Fast RAM.

Komentáře k "Jak rozdělit soubor na více částí a pak jej zase spojit"

Napsat komentář (Přihlásit se)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*