Jaké zařízení používat na amize jako pevný disk

Autor:

Rád bych vám v tomto přehledu představil některé datové nosiče, které lze připojit k Amize 600, 1200, a s odpovídající redukcí i k Amize 4000, (dále jen standardní amigy) přes jejich IDE rozhraní.

datové nosiče pro amigu

Datové nosiče pro amigu

 

CompactFlash

CompactFlash karta je pravděpodobně nejvíce používaným nosičem dat na amize. Mezi amigisty je použití CompactFlash karet(dále jen CF) velmi populární, komunitou je otestováno velké množství karet. CF karty jsou typu I a II. Rozdílem v typech je výška v mm a limit proudu v mA. Výška karty typu I je 3,3 mm, napájen může být proudem do 70 mA. Typ II má výšku 5 mm a proudový limit je 500 mA. V amize se většinou používají CF karty Typu I. Pro připojení do amigy je k dispozici řada 2,5“ i 3,5“ redukcí.

SanDisk CompactFlash

SanDisk o kapacitě 8 GB. V kombinaci s PFS3 využijete plnou velikost bez jakýchkoli dodatečných nastavování.

Klady

 • Používání CF karty v amize je bezhlučné;
 • oproti klasickému disku minimální spotřeba proudu;
 • rozměry, resp. malá velikost;
 • snadná dostupnost pořízení, např. na Alza, CZC, eBay, Aukro, mj. je lze pořídit
 • karty lze pořídit i na webech Compuny a Romistore. Za těmito eshopy jsou lidé, kteří mají blízko k retrokomunitě;
 • nízká cena;
 • občas se prodávají i snainstalovaným systémem, lze pak jen zapojit do amigy;
 • spolehlivost (za 10 let používání mi žádná nezhavarovala);
 • záruka (karty mají víceletou, někdy i doživotní záruku);
 • snadná příprava karty ve WinUAE.

Zápory

 • Ne všechny typy karet v amize fungují;
 • některým CF-IDE redukcím trvale svítí dioda.

Redukce

Je k dispozici řada levných CF-IDE redukcí 44 pinových samic i samců, lze vybrat dle libosti. Pro Amigu 4000 lze pořídit 40 pinové redukce. Redukce na sobě nemá žádnou podstatnou logiku, jedná se o jen „předrátování“ mezi CF kartou a IDE rozhraním amigy. Veškerá podstatná logika je uvnitř CF karty.

IDE CF redukce - samice

IDE CF redukce – samice

IDE CF redukce

zadní část

 

SD karty

Secure Digital karty se začaly na amize rozšiřovat až po CF kartách, a to především z důvodu nízké ceny. A především ona nižší cena vede k tomu, že se SD karty stávají dalším velmi rozšířeným paměťovým zařízením. Jinak se jedná jen o další typ nosiče, který je možné na amize používat, jiné extra přednosti používání SD karty nemají. MicroSD karty jako paměťová zařízení se používají např. ve Vampírovi.

8GB SD SanDisk

8 GB SD karta značky SanDisk. I tato kapacita bude s PFS3 v amize plně dostupná.

Výhody

 • Většinou jsou oproti CF kartám mírně levnější;
 • lze použít standardní velikost, případně sredukcí miniSD nebo microSD kartu;
 • lze použít karty SDHC, ale i karty SDXC standardu;
 • spoustu notebooků obsahuje SD čtečku, není tedy nutné pořizovat externí (jako vpřípadě CF karet).

Redukce

Oproti CF redukci je potřeba uvést, že veškerá řídicí logika se nachází na redukci, nikoli na kartě. Některé SD-IDE redukce jsou díky tomu dokonce kouzelné :-).

SD IDE redukce

SD IDE redukce

SD IDE redukce

Zadní strana. Sem se vkládá SD karta.

Mnoho uživatelů si do svých amig se skutečnými scsi řadiči (tedy ne A600 a A1200) pořizuje tuto redukci. Jejich ohlasy jsou veskrze pozitivní.

Existují dokonce redukce, které jsou rozměru CompactFlash karet, do kterých se vloží SD karta. Takovou CF redukci je možné běžně používat v amize přes CF-IDE redukci.

Microdrive

Microdrive je miniaturní jednopalcový disk o rozměru Compact Flash karty typu II (výška 5 mm). Je to spíše zajímavost, prakticky funguje podobně jako CF karta. Tento nosič používá minimum amigistů, ale to neznamená, že by byl nespolehlivý nebo nekvalitní. Nicméně je to spíše taková geekovská libůstka.

Microdrive HITACHI

Microdrive značky HITACHI

Klady

 • Stejné jako u Compact Flash karty;
 • lze levně pořídit na eBay a podobných místech;
 • lze použít stejnou cf-ide redukci jako při připojení CF karty;
 • Microdrive na zde na fóru používají uživatelé oxcom a boboo.

Zápory

 • Disk obsahuje rotující části;
 • oproti CF kartě mírně vyšší spotřeba (do 100 mA);
 • výška je 5 mm. Díky výšce se nevejde do většiny USB čteček. Do CF-IDE redukcí není problém;
 • Kapacita max 12 GB.

Redukce

Microdrive obsahuje stejné rozhraní jako CF karta, pro redukci platí vše, co platí pro CF-IDE redukci.

mSATA SSD

Mini-SATA ssd nosiče se začaly mezi amigisty objevovat v polovině roku 2016. Zatím je používá málo uživatelů a lze je tedy chápat jako další zajímavou geekovinu. Prostě hypermoderní technologie mSATA SSD na amize. Paměťový modul mSATA SSD se připojuje k internímu ide standardních amig přes mSATA IDE redukci. Lze pořídit na eBay nebo podobných místech, je potřeba zvolit 5V variantu.

SSD SanDisk amiga

SSD SanDisk o kapacitě 32 GB.

SSD SanDisk amiga

Zadní strana paměťové karty.

Klady

 • Malé rozměry, nízká cena, vysoká kapacita

Zápory

 • Oproti ostatním nosičům se více zahřívá (subjektivní dojem, nemusí to být negativum)

Redukce

mSATA SSD se vloží do mSATA IDE redukce a propojí se klasickým 44 žilovým ide kabelem. Já ji používám od listopadu 2017 bez jakýchkoli potíží, ale uživatelé Předseda a Dóďa zaznamenali nefunkčnost. Vše je z Číny a je otázka, zda to nejsou jen vadné kusy. Zdá se, že paměti mSATA SSD fungují, ale problém je v redukcích. Na eab eviduji množství spokojených uživatelů.

mSATA IDE redukce amiga

mSATA IDE redukce

mSATA IDE redukce amiga

Zadní strana mSATA IDE redukce

Další vývoj a výměnu zkušeností můžete sledovat ve fóru.

Flash Memory

Tento miniaturní paměťový čip se dá pořídit v kapacitě od 512 MB do několika GB. Nasazuje se na 44“ ide konektor. Je možné pořídit více typů, některé jsou uspořádány horizontálně, některé vertikálně.

Apacer amiga

Flash paměť Apacer

Apacer Amiga

Flash paměť Apacer – spodní strana

Výhody

 • Paměťová karta je velmi malá.

Nevýhody

Pokud si nedáte pozor, horizontální kartu (např. Apacer) do amigy připojíte pinově naopak, tedy pin 44 karty připojíte na pin 1 základní desky amigy. Tím reálně hrozí spálení karty, amigy nebo obou. Pinově správné nasazení karty se vám díky umístění kondenzátorů na základní desce nepodaří, na paměťovou kartu tam není místo. Pro jediné správné připojení této horizontální paměťové karty potřebujete nějaký rizer – zvedák. Ten se dá pořídit např. na AmigaKitu, nebo možná pokud budete mít štěstí, pořídíte jej někde levněji.

Klasické pevné IDE disky

V polovině devadesátých let jsem měl v Amize 1200 3,5“ disk. Mé rozhodnutí pro 3,5“ byla oproti 2,5“ disku nižší cena a vyšší kapacita. Nicméně třiapůl palcové disky bylo trochu problematické do amigy nainstalovat, amiga na ně nebyla prostorově stavěná. S trochou úsilí a možná i mírně ohnutými stínicími plechy (někdy bylo potřeba jejich části vystříhat) se to však podařilo.

Pro 2,5“ disky byla Amiga 600 i Amiga 1200 stavěna a buď se s nimi přímo prodávala, nebo je bylo možno snadno položit do 2,5“ hd kolébky.

Amiga Cradle

2,5″ IDE disk usazený v „cradle“.

V současnosti uživatelé pevné disky ve svých klasických amigách téměř nepoužívají, není pro to příliš důvod. Nicméně pokud chcete, takovýto disk klidně použijte, bude sloužit spolehlivě. Já však preferuji raději tichý paměťový nosič.

Pokud byste se rozhodovali pro moderní ide disk, můžete zvážit pořízení i ssd disku s ide rozhraním. Tyto disky se dají pořídit na eBay a podobných místech. Nicméně pořízením moderního rychlého disku amigu nezrychlíte, rychlost práce s diskem je od nějakých vyšších stovek kB po menší MB za vteřinu (např. 700 kB – 4 MB). Tyto přenosové rychlosti zvládá jakýkoli současný disk levou zadní, ze strany amigy záleží především na rychlosti cpu, tedy na použité turbokartě.

Výhody

 • True retro feeling;
 • 2,5“ disky byly v amize sexy a byly relativně tiché.

Nevýhody

 • Hlučnost (a u opravdu starých 3,5“ disků sakra hlučnost);
 • disk (především 3,5“) má vyšší spotřebu proudu, což může způsobovat komplikace při používání dalších periferií (např. turbokarty); vyšší spotřeba jde ruku vruce se zahříváním disku;
 • opravdu staré disky (z poloviny devadesátých let) budou pravděpodobně výrazně pomalejší, než jejích dnešní kolegové;
 • u 3,5“ disku bylo potřeba vyřešit jeho samostatné napájení. 2,5“ disk je napájen přímo zdesky, jeho napájení tedy nebylo potřeba řešit;
 • při nešikovné instalaci disku občas nepřiléhal horní plast amigy;

Sata disky

Všechny disky v moderních PC jsou standardu SATA. Je jedno, zda se jedná o rozměr 3,5“ nebo 2,5“. Disk tohoto typu lze k amize připojit přes IDE-SATA redukci. Ne všechny IDE-SATA redukce dokáží signály do amigy přenést. Pokud najdete funkční redukci, můžete v amize provozovat klidně TB klasický disk, nebo moderní i stále populárnější SSD disky. Disky o kapacitě stovek GB pravděpodobně na amize zaplníte jen z velmi malé části.

Hitachi

2,5″ SATA disk Hitachi o kapacitě 400 GB, který lze připojit k amize přes redukci Digitus.

SATA IDE redukce Digitus

SATA IDE redukce značky Digitus

SATA IDE redukce Digitus

SATA IDE redukce Digitus

Výhody

 • při nalezení správné redukce můžete použít jakýkoli nový nebo starší sata disk rozměru 2.5“ i 3.5“;
 • moderní sata disky jsou tiché, rychlé a poskytují obrovskou diskovou kapacitu, kterou na druhou stranu nemáte šanci využít;
 • 2,5“ disk i s redukcí je možné často jen položit do 2,5“ originál kolébky;

Nevýhody

 • musíte najít správnou funkční redukci ze sata na ide;
 • musíte umět připravit velký disk (tedy patchnout scsi.device a nainstalovat moderní souborový systém);
 • disky skapacitou nad 2 TB a více budou narážet na technické limity souborových systémů.

Magická zařízení

Neboli paměťové nosiče, které je možné v amize používat až do kapacity 128 GiB, aniž by bylo potřeba patchovat scsi.device.

Standardní amigy umí bezproblémově zpracovat s disky do kapacity 4 GiB. Tyto limity jsou dány technickými možnostmi původního Commodoráckého scsi.device a Fast File Systemu. Obojí se nachází v kickstartu standardních amig a při potřebě použití disku s vyšší kapacitou je třeba většinou obojí vyměnit.

Kupodivu na trhu existuje několik zařízení, pro která není nutné scsi.device patchovat a přesto bude možné v amize použít disky s vyšší kapacitou. Podmínkou je však použití DirectSCSI příkazů pro přístup k disku, tedy je nezbytné vyměnit původní Fast File System za moderní, např. PFS3, resp. jeho verzi PDS3. Při použití původního scsi.device a PDS3 na většině zařízení získáte diskový prostor o kapacitě 7,87 GiB. A při použití níže uvedených „magických zařízení“ získáte na vašem disku prostor až 128 GiB. To vše bez nutnosti patchování scsi.device, ale s nutností použít moderní souborový systém typu PDS3.

Ještě jednou si připomeňme, že limit 4 GiB vychází z kombinace použití původního scsi.device a původního souborového systému a je dán hranicí 2^32 bajtu. Standardní příkazy pro přístup k disku (CMD_READ a CMD_WRITE) za tento limit nevidí, resp. hodnoty za tímto limitem berou ze začátku disku.

DirectSCSI příkazy (příkazy které jsou součástí PDS3) umí číst i zapisovat v rozsahu 0 bloků až 16 514 064 bloků, tedy v rozsahu 0 bajtů až 8 455 200 768 bajtů (7,87 GiB), což je dáno součinem limitů CHS a velikosti bloku.

Nicméně některá zařízení v sobě mají obsaženou logiku, která výše uvedený limit posouvá dále. Domnívám se, že interně pracují podle standardu EIDE, který ve světě amig známe z řadičů FastATA. Toni Wilen tato zařízení pojmenovává jako zařízení s ilegální CHS geometrií a je na nich možné obsáhnout diskový prostor až do 128 GiB (limit LBA28).

SecureDigital

Amiga SD SanDisk 16 GB

SD karty nemůžou být magické, magické můžou být jen SD IDE redukce.

Takto je identifikovaná SD karta o kapacitě 16 GB na SD-IDE redukci Sintech.

SinTech redukce

WB 3.1 vidí z 16 GB karty díky CHS limitu jen 7,87 GB.

Konkrétně je dostupných 16 514 063 bloků.

SD IDE redukce SinTech

SD IDE redukce Sintech, která není „magická“.

SD IDE redukce

Zadní strana Sintechu. Sem se vkládá SD karta.

A takto je identifikovaná stejná SD karta v redukci, která ani nemá ve své geometrii uvedeného výrobce. Jako výrobce je uveden údaj Memory, jako produkt Card Adapter revize 6728. Redukce obsahuje řídicí čip KTC FC1306T GP.

Neznačková SD redukce

Stejná karta, ale jiná redukce. Je dostupný partition o kapacitě 13 GB.

Neznačková SD redukce.

A dostupných bloků je 31 115 951.

SD IDE redukce

„Magická“ SD IDE redukce, která umožňuje v kombinaci s PFS3 použití SD karet až do kapacity 128 GB bez nutnosti patchovat scsi.device.

Zadní část

V obou případech se jedná o použití stejné SD karty na Amize 1200 ve stejné konfiguraci: Kickstart 3.1, tedy scsi.device 40.12. Stejně tak to funguje i se starším kickstartem 3.0.

Neznačková SD redukce má v sobě obsaženou řídicí logiku, která dokáže v případě použití SD karty o kapacitě 8 a více GB „přeložit“ adresní prostor nad 16 972 704 sektory do čitelné podoby i pro scsi.device v původním kickstartu. Výsledek je tedy takový, že bez jakéhokoli patchování můžete přistupovat k partitionům nad 7,87 GiB. Tento limit se posouvá na 128 GiB, takže v amize lze pak jako diskové úložiště použít SD karty o opravdu velké kapacitě.

SD karty jsou „jen“ nosiče dat, přístupová logika se nachází na redukci, takže redukci můžete použít s jakoukoli SD kartou.

Určitým problémem je, že se tyto redukce již nedají jednoduše pořídit. Prodávaly se na eBay kolem roku 2014, nyní na ně narazíte jen zřídka. Pokud byste o redukci uvažovali, hledejte ji podle označení čipu KTC FC1306T GP. Neznačkovou redukci jsem pořídil někdy v polovině roku 2017 na eBay.

CompactFlash SanDisk

SanDisk 32 GB

Workbench 3.1 v kombinaci s PFS3 využívá plnou kapacitu této CF karty, a to bez nutnosti patchovat scsi.device.

Tato speciální řada CompactFlash disků obsahuje logiku, která taktéž překládá originálnímu scsi.device adresní prostor nad 16 972 704 sektorů (limit CHS).

SanDisk CompactFlash

Karta obsahuje plně dostupný partition o velikosti 30 GB.

CompactFlash SanDisk Amiga

Vše bez nutnosti patchování scsi.device, jen s PDS3. Všimněte si CHS hodnot: takto jsou načteny v HDToolBoxu.

HDInstTools

Stejná karta CF karta, jen je její geometrie identifikovaná programem HDInstTools.

Oproti SD kartám je řídicí logika na CF kartě, u CF karet naopak na redukci vůbec nezáleží, CF IDE redukce je vlastně jen „hloupé“ předrátování mezi CF kartou a ide rozhraním amigy.

Jsem si vědom, že pouze CF karty v této řadě mají ilegální CHS adresaci, nevím o žádné jiné značce, resp. řadě, která by onu ilegální CHS adresaci obsahovala. Kdybyste na nějaké další zařízení s těmito vlastnostmi narazili, napište dole do diskuse nebo do fóra. Compact Flash kartu jsem pořídil v květnu 2017 na CZC.

Jak otestovat, zda můj paměťový nosič podporuje „ilegální“ CHS adresaci

Na první pohled to nezjistíte, tedy na kartě nebo na redukci to pohledově nepoznáte, v popisku na ešopu nebo aukci pravděpodobně taky ne, jedině že byste se dostali k technické specifikaci daného paměťového nosiče nebo redukce. A to není příliš pravděpodobné.

Naštěstí Thomas Rapp vyvinul utilitu HDReport, která provede hloubkovou analýzu paměťového zařízení včetně zjištění posledního dostupného sektoru na disku a testu jeho přečtení. Pokud HD_SCSICMD přečte poslední blok a zároveň tento blok má hodnotu vyšší než 16 514 064 (limit CHS), máte vyhráno. Viz již zmíněný výpis z SD zařízení.

Neznačková SD redukce.

16 GB SD karta v magické neznačkové SD IDE redukci.

HDDReport Sintech

Stejná SD karta, nyní ale v nemagické SD IDE redukci Sintech.

Utilita Check4GB (opět od Thomase Rappa) dokáže to stejné, nicméně údajů poskytne výrazně méně a v dnešní době je oproti HDReportu již překonaná, takže ji zmiňuji jen ze zajímavosti. Pokud tato utilita identifikuje partition s adresním prostorem nad 4 GiB, testuje, kterou sadou příkazů se dá partition přečíst.

Check 4GB

Program Check4GB a magická CF karta SanDisk. Hvězdička znamená, že na disku nelze použít příkazy cmd_read a cmd_write, ostatní sady příkazů však ano.

Např. na tomto partitionu lze použít DirectSCSI příkazy, tedy při použití souborového systému PDS3 lze spolehlivě s takto velkým partitionem pracovat.

Dalším ověřením může být program HDInstTools, který v části Setup Drive ukazuje Size disku. V tomto případě v kombinaci základního scsi.device (40.12) a PDS3 ukazuje velikost 31 267 656 kilobajtů.

HDInstTools

Automaticky identifikovaná velikost disku v HDInstTools. Obrázek je grabnutý z Amigy 1200. Jako nosič je zde použitá magická CF karta SanDisk.

Takovým spíše amatérským způsobem ověření je pohled na příslušný partition v Directory Opusu 4.16. Pokud partition vidíte a dokážete na něj ukládat/číst data, je vše v pořádku.

Directory Opus

Directory Opus zobrazuje dostupnou kapacitu partitionu. Scsi.device není patchnuto, je použit jen PFS3, grabnuto z Amigy 1200 a opět na magické CF kartě SanDisk.

Shrnutí:

Existence magických, nebo chcete-li, disků s ilegální CHS strukturou je zajímavá anomálie. Je to zajímavost, kterou můžete na své amize prakticky využít, pokud chcete ve své amize s Workbenchem 3.1 používat disk do kapacity 128 GiB. Výhodou těchto zařízení je, že nemusíte patchovat scsi.device, tedy amiga vám po studeném startu nebude muset provádět restart a tím pádem tedy uvidíte partitiony umístěné za hranicí 7,87 GiB i při spuštění systému bez startup sekvence nebo při bootu z diskety.

Pro úplnost odkazuji na fotky ve vyšší kvalitě.

Ještě zdůrazním, že tato magická zařízení mají význam při použití s Workbenchem 3.0 a 3.1, resp. s kickstartem 3.0 a 3.1. Novější AmigaOS 3.5 a vyšší obsahují patchnutý scsi.device a tedy jejich limit pro adresaci diskového prostoru je automaticky 128 GiB.

Komentáře k "Jaké zařízení používat na amize jako pevný disk"

Napsat komentář (Přihlásit se)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*