Kde pro chod WinUAE získat kickstarty

Autor:

Pro emulaci amigy ve WinUAE potřebujete obraz romky (kickstart) z původní amigy. Kickstart je základní část operačního systému amigy, která je načtena ihned po zapnutí počítače a následně další části operačního systému (workbenchi) a systémovým programům zpřístupňuje disketovou mechaniku, pevný disk a mnoho dalších podstatných komponent. Bez kickstartu emulátor (a ani reálná amiga) nebude fungovat. Kickstarty součástí WinUAE nejsou, protože se na ně stále vztahují autorská práva a není legální je volně šířit.

Kickstart 39.106 v Amize 1200

Legálně je můžete koupit jako součást Amiga Forever. Amiga Forever je placený emulátor amigy od Cloanta, jehož součástí je množství zajímavého amiga software včetně legálních licencí kickstartů. V případě nákupu digitální verze (stojí cca 30€) je budete mít k dispozici ihned po zaplacení.

Emulátor AmigaForever

Další způsob získání kickstartů je přes utilitu GrabKick. Tou můžete grabnout do souboru kickstart ze skutečné amigy. Tu musíte samozřejmě vlastnit.

Kickstarty se nicméně povalují i na nejrůznějších webových úložištích (např. ulož.to) a torrentech. Takto získané kickstarty však nelze považovat za legální. Ve skutečnosti vás za to asi nebude nikdo popotahovat, ale z takto získaných kickstartů určitě nebudete mít dobrý pocit. Pokud je opravdu stahujete, nezapomeňte je rozbalit. Emulátor kickstarty v kontejnerech zip, rar, lha atd. neumí zpracovat.

Pro smysluplné používání emulátoru nebudete potřebovat všechny kickstarty, ale pravděpodobně jen verze 1.3 a 3.1 (A500 a A1200). Jestli jich budete mít více, ničemu to ovšem nevadí a můžete emulovat množství amig od Amigy 1000, přes CD32 až po Amigu 4000.

Kickstarty pro emulátor amigy

Namapování kickstartů

Získané kickstarty nakopírujte na jakékoli místo v počítači a namapujte do WinUAE. Já kickstarty vložím do umístění C:\Users\Public\Documents\Amiga Files\WinUAE, kde vytvořím adresář Kickstarts a umístím do něj všechny romky.

Mapování proběhne přes část Paths a položku System ROMs viz obrázek.

Je potřeba emulátoru ukázat, kde se kickstarty v počítači nachází.

Po načtení kickstartů emulátor „ukáže“, které kickstarty opravdu načetl. Může jich být zobrazeno více, i méně.

To je ohledně kickstartů pro běh emulátoru vše podstatné, nyní můžete pokračovat v dalším nastavování emulátoru.

Komentáře k "Kde pro chod WinUAE získat kickstarty"

Napsat komentář (Přihlásit se)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*