Lazarus

Autor:

Hru Lazarus má na svědomí polská firma Infinite Dreams. Zajímavé je, že je aktivní dodnes a je známá třeba výbornou střílečkou Sky Force pro mobily a PC. Hra vyšla až v roce 1995. Z obalu hry se dozvíme, že si jeden hráč koupil nejnovější hru Lazarus. Slyšel, že hra fakt není špatná, takže byl natěšený. Doma chvějícíma se rukama vložil disketu do mechaniky, ale hra se nechtěla spustit. Nerozvózně začal hledat informace o spuštění hry. Znechuceně se podíval na monitor, když obrazovka začala blbnout. Pomóc! Programátoři aplikovali ne úplně otestované transformace obrazu a náš hrdina se teleportoval do podivné a zapomenuté základny někde na konci galaxie. Tvým úkolem je dostat ho zpět. Není to lehký úkol, bude potřeba vyjímečné inteligence, zručnosti i reflexu. Pozor: tato verze programu je již bez popisované předchozí vady a nehrozí Ti žádné nebezpečí.

lazarus_01 lazarus_02

Tyto informace nám představily hru a nyní si ji přiblížíme. Hra obsahuje i intro, které představuje již nastíněný děj. Ve vlastní hře ovládáte postavu vybavenou střelnou zbraní. Dotírají na nás různí nepřátelé a vy je musíte likvidovat nebo se jim vyhnout. Dále musíte řešit spoustu logických úkolů. Třeba musíte najít kartu a aktivovat s ní výtah. Také sbíráte peníze, za které si můžete i něco koupit. Ve hře je totiž obchodník, který vypadá jako úchylný exhibicionista v dlouhém kabátě. Naleznete také automat, kde si můžete dokoupit energii, mapu a další věci. Ve hře naleznete i teleporty, kterými se přemísťujete mezi lokacemi. Grafika hry je slušná a občas měli autoři i smysl pro humor. Například, když v pozadí vidíte kopulující srnku. Velmi mě potěšila i lokace se hřbitovem a zombíky. Hodně se mi líbí adventurní prvky hry, kdy musím použít nějaký předmět na správném místě. Bohužel hra existuje jen v originálním polském jazyce, což je pro většinu hráčů nepřekonatelný problém. Proto jsem připravil stručný návod, podle kterého lze hru Lazarus úspěšně dohrát.

lazarus_03 lazarus_04

Návod:
Klávesami 1 až 5 přepínáte zbraně, klávesou Enter používáte předměty, klávesou I přepínáte mezi předměty a mezerníkem aktivujete tryskový batoh.

Začínáte v Zapomenuté svatyni. Od obchodníka kupte štípací kleště (nowiuśkie nożyce do drutu) a dole seberte červenou magnetickou kartu. Kartu použijte nahoře u výtahu a zachraňte pověšeného vězně. Řekne vám barvu kabelu (zielone, niebieskie, czerwone) pro zneškodnění bomby. Až přijdete k vězni v kleci, aktivuje se bomba. Nezdržujte se a rychle ji najděte a zneškodněte pomocí kleští. Nad bombou vezměte klíč, kterým osvobodíte vězně z klece. Sdělí vám za to heslo do teleportu Podsvětí (Zaświaty), přemístěte se.

lazarus_05 lazarus_06

V Podsvětí seberte kbelík a dole u kohoutku ho naplňte. Uhaste hořícího muže, dá vám píšťalku a heslo do teleportu Propast (Otchłań). Najděte teleport.

V Propasti jděte vlevo a pokecejte s chlapíkem, co ztratil ponožky. Ponožky najdete v jedné váze. Pokud ponožky v žádné váze nenajdete, jsou ve váze za převozníkem, kam se dostanete později. Zachraňte před ptákem dalšího chlapíka, který vám řekne, za kterými dveřmi je ukrytý magický klíč (dolními nebo horními). Pomocí fialové magnetické karty se dostanete zpět nahoru. Za nalezené ponožky dostanete dekodér blábolu. V obrazovce s chrlící hlavou se pomocí magnetické karty dostanete pro klíč S a čarodějnice vám řekne heslo do teleportu Krajiny hrůzy (Kraina Grozy). Teleportujte se.

V Krajině hrůzy jděte vlevo a pod vodní nádrží seberte klíč ve tvaru X. Teleportujte se do Podsvětí (Zaświaty), použijte klíč X do příslušných dveří dle rady chlapíka u ptáka. Seberte klíč ve tvaru plus a teleportujte se zpět do Krajiny hrůzy. Jděte doprava dolů a v místnosti s létajícími hvězdičkami se dejte vpravo. Narazíte na pankáče, kterému najděte medvídka. Jděte dolů a rozstřílejte přibližující se stěnu. Až dojdete k chrlící hlavě, stiskněte za ní tlačítko. Otevřou se dveře a za nimi naleznete medvídka. Za něj dostanete 100 zlaťáků. U létajících hvězdiček se dejte dolů. Žvýkajícímu pankáči dejte dekodér blábolení a vezměte si kus staré mapy (kawałek starej mapy). Jděte dolů vlevo a u cedule TARAPATY použijte píšťalku, která se změní na klíč. Narazíte na starce, který vám dá hádanku. I když neuhádnete, můžete použít tryskový batoh. Nahoře seberte čtvercový klíč, vraťte se k teleportu (bez cedule s lebkou). V automatu kupte jízdenku na prám (bilet na prom) a teleportujte se do Zapomenuté svatyně (Zapomnianej Świątyni).

V Zapomenuté svatyni si prohlédněte mapu od pankáče a jděte dle ní do tajné místnosti, kde naleznete klíč ve tvaru T. Teleportujte se do Propasti (Otchłań).

V Propasti jděte vpravo a dolů k převozníkovi, který vás za jízdenku dopraví na druhý břeh. Seberte palivo do tryskového batohu a leťte stisknout vlevo tlačítko, které otevře dveře vpravo. Teleportujte se do Skryté doliny (Ukryte doliny).

Ve Skryté dolině jděte vpravo a nahoru, vezměte fialovou magnetickou kartu a pokračujte doleva. Krvácející muž váz požádá o pomoc. Vraťte se k ceduli s lebkou a pokračujte vlevo. Použijte magnetickou kartu a otevřou se dveře v podlaze. Seberte palivo a vraťte se vpravo k výtahu, kterým se dostanete na povrch. Přeleťte vodní plochu a seberte lékárničku. Krvácející muž vám za ni dá červenou magnetickou kartu. Jděte doprava dolů a pomocí magnetické karty sjede výtah dolů. Vezměte klíč ve tvaru C a pojistku. Vraťte se napovrch a vlevo opravte s pojistkou teleport a vstupte do něj.

V teleportu umístěte všechny klíče na dané místo a otevře se magická brána. Projdete přes neviditelný most a dostanete od stážce nejnovější číslo „Paní domu“. Teleportujte se do Podsvětí a časopis doneste čarodějnici. Od čarodějnice si vyberte bylinu šťastného konce (ziółka szczęśliwego zakończenia).

Komentáře k "Lazarus"

Napsat komentář (Přihlásit se)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*