Moderní 10 TB SATA disk v Amize 1200

Autor:

IronWolf 10 TB Amiga

Písíčkový disk

Koupil jsem si tento týden do pc nový disk. Je to Seagate IronWolf 10TB (kód ST10000VN0004). Ve Windows 10 samozřejmě jede správně, ale napadl mě takový hloupý nápad zkusit ho rozjet na amize. Trápil jsem se s tím skoro 4 hodiny, ale nakonec se podařilo.

HDDToolBox Large Disks amiga Workbench 3.1

Dvacetšest 100 GB partitionů na 10 TB disku zabere cca 1/4 kapacity disku.

Nejdřív jsem si říkal, že ho připojím k emulátoru přes USB SATA redukci, ale pravděpodobně jak je velký, tak ta redukce s tím měla problém a windows ho nedokázaly v USB identifikovat. Tak jsem to připojil natvrdo na SATA řadič. Tady už se windows chytily, ale WinUAE, resp. žádný workbench ho nedokázal korektně načíst. Zkoušel jsem ho připravit ve WB 3.1, OS 3.9 a OS 4.1 a nezadařilo se. HDToolBox i HDInstTools i HDMedia box (v OS4.1) nedokázaly načíst geometrii disku. Buď jsem měl CHS hodnoty na jedičkách, takže velikost disku by byla jen pár kilobajtů, nebo tam byly nějaké úplné nesmysly. Jen HDToolBox ve WB 3.1 ho dokázal identifikovat až do 7,87 GiB. Scsi.device jsem měl patchnutý na verzi 43.45. Kupodivu si neporadilo ani scsi.device 52.5 ve OS4.1.

Disk jsem připojil k amize tam to bylo stejné, žádný HDToolbox nenačetl korektně geometrii disku.

Při špatně načtené geometrii disku nemá smysl pokračovat dál, tak co sakra dál, vzdám to?

Disk jsem připojil k zase k pcčku a načetl geometrii disku ve FreePCAudit (ten soft docela rád používám, rychle zjistí podrobnosti o počítači). Vytáhl jsem si počet cylindrů, hlav a celkový počet bloků. Z toho už jsem si snadno dopočítal velikost sektoru (Blocks per Track) a počet bloků v cylindru.

Geometrie disku

Geometrie disku načtená ve FreePCAudit

Šup s diskem do amigy, z diskety patchnout scsi.device na verzi 43.45, spustit z diskety Install WB 3.1 a jeho HDToolBox. Do geometrie disku jsem pustil dopočítané hodnoty, nastavil první partition (cca 100 MB – musel jsem si taky dopočítat 100MB/(počet hlav*počet sektorů*velikost bloku).

Large disk geometry Amiga

Dopočítaná geometrie disku

Po restartu mě mile potěšilo, že se zadařilo, disk byl ve WB 3.1 iniciován a stačilo ho jen naformátovat. Rozbalil jsem na něj zálohu WB3.1, pustil jsem se do ověřování (vše ok) a tvorby dalších partitionů. Začal jsem vytvářet nové, všechny o kapacitě 100GB.

 

Vytvořil jsem jich 26 a přestalo mě to bavit. Partition v PFS3 může být velký max. cca 100 GB, vyšší jsem proto nevytvářel. Velikost 100 GB jsem si v cylindrech dopočítal podobně jako při prvním partitionu.

Amiga partitions large

26 partitionů, každý o velikosti 100 GB.

Partitionů jsem chtěl vytvořit tolik, aby obsadily víc než 2 TB dat, někde jsem četl nějaké podezření na nedostupnost diskového prostoru nad limitem 2 TB, což se nepotvrdilo, tedy netýká se to kombinace scsi.device 43.45 a PFS3.

Naformátoval jsem první tři a poslední dva partitiony. Quickformátem trval jeden partition 45 vteřin a já nechtěl ztrácet čas formátováním všech.

Vše jsem ověřil v HDDReportu a Check4GB a zdá se, že je vše v pořádku. Plnit ty partitiony skutečnými daty nebudu a víc to ověřovat taky nebudu.

Large disks amiga Check4GB

Pohled na disk z Check4GB utility.

Large Disks Amiga HDDReport

Kontrola v HDDReportu

HDDReport Amiga

Podrobnosti o geometrii disku. Je zajímavé, že HDRepport dokáže přečíst jako poslední blok blok 4 294 967 295, což když vynásobíme velikostí bloku (512 bajtů), dosteneme se na 2 TB. HDDReport pravděpodobně nevidí dál, přestože mám scsi.device 43.45 a PFS3.

Directory Opus Amiga

Takto to vypadá v Directory Opusu.

Výborná zábava na páteční večer 🙂

Diskem jsem trápil Amigu 1200 s WB 3.1, jen jsem patchnul scsi.device na verzi 43.45 a jako souborový systém použil PFS3. SATA disk jsem připojil k IDE konektoru amigy přes IDE-SATA redukci Digitus. Obrázky jsou típnuté na skutečné amize, proto to malé rozlišení.

Komentáře k "Moderní 10 TB SATA disk v Amize 1200"

Napsat komentář (Přihlásit se)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*