Operační systém

Autor:

Tak tohle bude maso. Protože Amiga disponuje jedním z nejlepších operačních systémů dnešní doby a bezesporu nejlepším operačním systémem své doby. Přitom hodně lidí neprávem považuje Amigu za herní konzoli s klávesnicí (CD32 bych nyní raději nezmiňoval), patrně kvůli tomu, že do Amigy vložili disketu a stroj zapnuli a hráli prostě hry. To je sice v pořádku, ale vytváří to falešný dojem. Takže ne, Amiga není konzole, ale plnotuční osobní počítač.

Celá Amiga od svého probuzení běží v grafickém režimu. Jádro operačního systému je uloženo v ROM paměti na desce a z disket nebo z harddisku se dotahuje zbytek. Verzování operačního systému obvykle korespondovalo s verzováním ROM / Kickstartu, ale není to pravidlem. Zcela běžné je, že provozujete v Amize OS3.5, ale ROM máte 3.1 – jde pouze o to, že OS očekává minimální verzi ROM.

os13

Klasická verze 1.3 známá z Amigy 500 – rok vydání 1987 – ale pro laika je k nerozeznání od původní verze 1.0 z roku 1985.

Tak ale dobře – v mechanice máte vloženou správnou disketu s nápisem Workbench (případně máte Workbench nainstalované na disku), zapnete Amigu, ta si oťukne ROM, RAM, procesor a čipset, co se děje dál? Prvním kroce se podívá na první bootovací zařízení, v něm najde adresář S a v něm hledá soubor startup-sequence. Tenhle soubor obsahuje seznam příkazů, které bude Amiga spouštět v daném pořadí. V adresáři C obvykle najdete veškeré binární soubory / příkazy, které Amiga umí, v adresáři L zase veškeré knihovny. V adresáři DEVS jsou ovladače jednotlivých zařízení a podobně – Amiga OS svou strukturou a logikou připomíná moderní Unixové systémy – ale protože je část OS uložena v ROM, jde o systém s ďábelskou rychlostí. Jeden z podstatných příkazů je pak loadwb, který je vlastně oním rozhraním Workbench, které načítá ikonky souborů, okna a vůbec všechno, co jako uživatel potřebujete pro práci.

os20

Verze 2.0 pro Amigy 500+, 600 a 3000 – z roku 1990.

Mimochodem – když při startu Amigy podržíte obě tlačítka myši, dostanete se do Early Startup Menu, které je rovněž kompletně ovládané myší v grafickém režimu. Zde si můžete vybrat pořadí bootovacích zařízení, přeskočení startup sequence a podobně. Pokud vám tedy něco v Amize zlobí a nechce nastartovat, přes toto menu se můžete dostat alespoň do příkazové řádky (právě přeskočením startup sequence) a vysekat Amigu ručně z nejhoršího.

os30

Verze 3.0 pro Amigy 1200 a 4000, k nerozeznání od verze 3.1 – ty barevné přechody vypadají na svou dobu cool, ale vlastně to Amigu dost zpomaluje. Vydání v roce 1992.

Operační systém je plně multitaskový – na přepínání mezi programy můžete použít klávesové zkratky Amiga-M a Amiga-N, případně můžete okoštovat naprosto geniální funkci multirozlišení – přetahováním horního okraje obrazovky nahoru a dolů. K základnímu ovládání ještě dodám, že menu se vždy vyvolávají podržením pravého tlačítka myši a výběr se provede jeho uvolněním. Základní okno lze libovolně posouvat po pracovní ploše, ale pouze v rámci obrazovky. Každé okno má pak tři základní tlačítka v rozích – vlevo nahoře je zavření okna, vpravo nahoře pak přepínáte okno do popředí nebo do pozadí. Jasné jako facka, funkční jako mlejnek na maso.

os39

Verze 3.9 (a i 3.5) už nepocházely z dílen Commodore, ale z licence pro německou firmu Haage. Poslední update pochází z roku 2001. Amiga dostala TCP/IP stack a možnost připojení na internet. Ale to už v komerčním sektoru Amiga nikoho dlouho nezajímala.

V adresáři Prefs pak najdete veškeré ovládací panely sloužící k nastavení Workbench – velikost rozlišení, barevnost, písma, externí zařízení a podobně. Adresář Utilities a Tools pak obsahuje základní nástroje, které mohou usnadnit práci. Struktura adresářů se za ty roky moc neměnila, spíše rozšiřovala.

os41

OS 4.0 a update 4.1 vyšly v letech 2006, resp. 2008. Jde ale o systém vyžadující PPC procesor a nejde ho tedy zprovoznit na klasické Amize. O vývoj se postarala společnost Hyperion. Jde o velice moderní operační systém, použitelný i dneska – ale má omezenou nabídku softwaru a samozřejmě běží jen na omezeném množství hůře dostupného hardwaru. V rámci projektu AmigaMortal jde o okrajovou záležitost.

 

Pokud si kladete otázku, jakou verzi operačního systému použít, odpověděl bych takřka jednoznačně: doopravdy chcete verzi 3.0 nebo 3.1, pokud uvažujeme o Amize 1200 s adekvátní ROM. Ale ještě upřímnější odpověď by zněla maličko jinak. OS Amigy prošel bouřlivým vývojem, ale oficiální verze zamrzly u čísla 3.9, pokud pomineme OS4 pro novodobé PPC Amigy. Verze 3.9 (určená pořád pro klasické Amigy) byla vydaná v roce 2001, tedy v době, kdy byla Amiga již naprosto a dokonale mrtvá, takže většina lidí strávila mládí i stáří na OS 1.3 až 3.1. Komunita vzala tyto prazáklady a vlastními silami je vylepšila do moderní podoby, které si nyní můžete (obvykle zdarma) stáhnout z internetu a začít rovnou s nimi.

Projekty jako Classic Workbench, AmiKit, AmigaSYS – to jsou všechno zdokonalené verze OS 1.3 – 3.1, které obsahují nejpopulárnější aplikace, knihovny, ovladače a vůbec vám z Amigy ihned po nainstalování udělají 100% využitelný stroj, abyste bez jakéhokoliv dodatečného studia a námahy mohli začít Amigu naplno používat.

Operační systém si samozřejmě můžete nainstalovat na harddisk sami, je to velmi jednoduchý proces (z reálných disket to trvá jenom trochu déle) – najděte disketu Install a prostě z ní nabootujte. Na této disketě najdete nejen instalační skript, ale také utilitu HD Toolbox, pomocí které si připravíte harddisk (a vřele doporučuji použít komunitně upravenou verzi, která podporuje disky s prakticky libovolnou velikostí). To je ale na delší povídání. Pak se ale připravte na nutnost doinstalovat některé další programy, jako je třeba WHDload, DOPus – ale to už záleží na vás. Pokud si chcete udělat lehký operační systém, je toto nejlepší cesta. Dle zkušeností ale mohu referovat, že výše zmíněné předinstalované systémy naprosto dokonale plní svůj účel a obvykle jim stačí jenom trocha té Fast RAM navíc (ale někdy ani to není potřeba, viz Classic Workbench Lite).

Ta Fast RAM, to je co prosím?

Proč Amiga zkrachovala?

Mám Amigu a chci si ji nainstalovat sám, jak začít?

Nemám ještě Amigu, ale chci začít.

Komentáře k "Operační systém"

Napsat komentář (Přihlásit se)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*