Proč Amiga zkrachovala?

Autor:

Toto je velice dobrá a často kladená otázka. Jak je vůbec možné, že se natolik geniální počítač vůbec nestal dominantou trhu na věčné časy? Co se asi tak mohlo zvrtnout? Faktem je, že Amiga způsobila revoluci a zároveň usnula na vavřínech. Jak Amiga tak Comodorre fatálně neodhadli směr dalšího vývoje hardwaru a posléze i softwaru.

Jedním z důvodů byl koncept stroje jako takový. S příchodem otevřené PC platformy mohla kterákoliv firma produkovat hardware pro IBM PC kompatibilní stroje, kdežto v případě Amigy (a drtivé většiny strojů své doby) bylo nutné nejprve platit licenci a procházet složitým procesem, což se posléze negativně odrazilo v ceně samotného hardwaru.

Druhým důvodem byla strategie Amigy vytěžit maximum z takzvaných zákaznických čipů, neboli čipsetu. Pokud vedle sebe postavíte základní model Amigy 1000 a porovnáte ho se svými následníky až k poslední Amize 4000, budete možná překvapeni, jak málo toho bylo přidáno. Rozdíl v Amize vydané v roce 1985 a v roce 1992 je opravdu jen v „trochu“ rychlejším procesoru (Motorola 68000@7 MHz VS Motorola 68040@25 MHz) a v „trochu“ vylepšeném čipsetu (původní OCS nahradila AGA, což v praxi znamená podporu 256 barev proti dosavadním 64 ve standardní paletě). Sedm let v bouřlivě se rozvíjejícím IT průmyslu byl už na tehdejší dobu dlouhý časový úsek a Amize zkrátka a dobře ujel vlak, při tom spaní na vavřínech.

Třetím důvodem byl boom 3D grafiky v devadesátých letech. I když mnoho 3D softwaru začínalo na Amize, její doména byla zejména 2D. Klasické Amize chyběl na 3D výkon, rozšiřující hardware byl nekřesťansky drahý a i kdybyste nacpali do Amigy to nejlepší na trhu, brzdit vás bude čipset samotný, který s 3D zkrátka ve svém návrhu nijak nepočítal.

Trvalo to několik let, než Amiga naposledy zavlála šátečkem v roce 1996, ale mnoho uživatelů vnímá za bod zlomu o několik let dříve, na přelomu osmdesátých a devadesátých let.

Motorola, OCS, ECS, AGA, čipset… co je to?

Co se teda dá s Amigou dneska dělat?

Komentáře k "Proč Amiga zkrachovala?"

Napsat komentář (Přihlásit se)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*