Project-X

Autor:

Když se řekne Project-X, tak se každému Amigistovi vybaví v paměti nádherná střílečka. Tu vydala v roce 1992 legendární firma Team 17. Ta se proslavila nejen hrou Project-X, ale tituly jako Super Frog, serií Alien Breed, Body Blows nebo Worms. Na rovinu musím říct, že Project-X je pekelně těžká střílečka. Přiznám se, že jsem ji dohrál až po roce tvrdého tréningu. Jak bylo na Amize zvykem, hráč musel hru projít na jeden zátah od začátku do konce. Ve hře je sice volba začít od druhého nebo třetího levelu, ale s omezeným zbraňovým arzenálem, takže je to nepoužitelné pro úspěšné dohrání hry. Ve hře nás čeká pět dlouhých levelů a šestý symbolický. Na konci každého levelu se musíme vypořádat s bossem. Před začátkem hry si vybereme loď. Doporučuji loď Crux II – Battle Class, která je sice pomalá, ale může nést hodně zbraní. Když ničíme nepřátele, vypadávají z nich „Power-Up“ bonusy, se kterými si vylepšujeme zbraňový arzenál. Na začátku máme jen jednoduchou základní zbraň „Guns“, ale tu můžeme upgradovat.

project-x_1 project-x_2

Můj osvědčený postup je nasbírat naplno velmi účinnou zbraň „Plasma“, naváděné rakety „Missile“ a boční střelbu „Side“. Když vylepšíme náš bojový arzenál, tak se nám loď zpomalí. Sebereme tedy „Speed“. Ale pozor, když ho vezmeme příliš brzy, tak má naše bitevní loď příliš velkou setrvačnost. Když nevíme, co s bonusy, můžeme si našetřit na „Stealth“, při kterém jsme nezranitelní. Zbylé zbraně „Magma“ a „Laser“ nedoporučuji, nemají takový rozptyl jako „Plasma“ a hra je s nimi ještě obtížnější. Občas se vyplatí „Build“. Když držíme chvíli stisknuté tlačítko Fire, tak z bitevní lodě vyletí záblesk. Když si aktivujeme nějakou zbraň, tak nám to mužský hlas oznámí.

project-x_3 project-x_4

A teď se dostávám k ovládání. Rozhodně ke hraní doporučuji 2-tlačítkový joystick/joypad nejlépe s autofire. Zbraň si totiž volíme mezerníkem na klávesnici nebo druhým Fire na joysticku. U hry musíte pořád sledovat dění na obrazovce. Jakmile odvete pozornost na klávesnici, může nastat smrt. Samozřejmě máte sice několik životů, ale zbraně se Vám sníží a to může být Váš konec. Pokud budete používat „Build“, je jednoduší mít joystick přizpůsobený tak, že na něm zapnete přepínačem HW autofire a jakmile stisknete tlačítko Fire, aktivuje se Vám „Build“. Kvalitní herní ovladač je nutný k úspěšnému hraní shoot’em up her. Ve hře si samozřejmě můžete zapnout i SW autofire pomocí klávesy A.

project-x_5 project-x_6

V první úrovni se vydáme do vesmíru a poletíme k planetě Ryxx. Grafika hry je opravdu úžasná. Obraz krásně plynule scrolluje, kolem nás se míhají hvězdičky. Čeká nás i průlet meteority. Ve druhém levelu už bojujeme na povrchu planety. Tady si pamatuji, jak kamarádi na audiokazetu nahráli návod ve stylu, pozor bzučalky, svině na plošině apod. Ten si u hry pouštěli a věděli, co je čeká :-). Po skončení levelu se proletíte bonusovou rychlostní zónou velmi úzkými tunely, kde můžete nasbírat život. Ve třetím levelu se vydáte do nitra planety, kde tryská ohnivá láva. Čtvrtý level je lahůdkový. Letíme nad vodní hladinou a když se ponoříme do vody nebo z ní vyletíme, mění se zvuk pomocí audio filtru. Tady ve vodě potkáme i nepřátele podobající se spermiím :-). V páté úrovni letíme rozlehlým koridorem a střílíme si cestu k cíli. V poslední šesté úrovni můžeme být klidní a jen zničíme planetu jednou naváděnou střelou.

project-x_7 project-x_8

Tato horizontální střílečka ve mně zanechala obrovský dojem. Ve své době jsem dokonce nutil přítelkyni, aby dohrála první level nebo nebude sex. Bohužel s joystickem to moc neuměla, ale s tím mým jí to šlo velmi dobře :-). Project-X se stal na Amize etalonem vesmírných stříleček a podle mého názoru Project-X už žádná Amigácká střílečka nepřekonala. V roce 1993 Team 17 ještě vydal speciální edici, která se vyznačovala lehčí obtížností a kratšími levely. Kdo má rád střílečky, tak nesmí tento klenot v žánru shoot’em up her minout. Ke hraní budete potřebovat minimálně Amigu 500 s 1 MB RAM. Project-X je na 4 diskety, speciální edice na 3 diskety a existuje i verze pro Amigu CD32. Přeji Vám při hraní dobře synchronizovanou ruku s okem.

Komentáře k "Project-X"

Napsat komentář (Přihlásit se)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*