Reálný hardware a příslušenství

Autor:

Pokud to s Amigou myslíte vážně, musíte si zkrátka pořídit reálný historický hardware a dělat (skoro) všechno na něm. Abychom zjednodušili celou situaci, váš primární zájem by se měl točit kolem toho modelu Amigy, který je rozšířený v komunitě (to kvůli podpoře), dostupný (za rozumnou cenu), snadno rozšiřitelný a pokud možno s dostatečným výkonem na provoz všech dobových a většiny současných softwarů. Z toho vyplývá, že budete hledat především model Amigy 1200, případně Amigu 600, v nejhorším Amigu 500. Ve skutečnosti jsou možnosti všech Amig skoro stejné, ale párat se s rozšiřováním Amigy 500 je trochu větší práce, než s Amigou 1200, proto bych rovnou začal s ní.

Holá Amiga od vás očekává, že do disketové mechaniky (3.5″ DD = kapacita 880 kB) vložíte kompatibilní software a Amiga po zapnutí z diskety sama nabootuje. Technicky vzato je tento způsob reálný, ale diskety jsou pomalé, mechaniky nespolehlivé a poruchovost disket je s přihlédnutím k zubu času pověstná, takže to není úplně nejlepší nápad. Floppy mechaniku bych nevyhazoval, spíše nahradil nějakým hardwarem typu Gotek (pak vkládáte virtuální diskety, ADF obrazy přes USB port) – místo disket bych ale rovnou zprovoznil harddisk.

Amiga 600 a 1200 mají na desce vlastní HDD řadič, kam jde připojit prakticky jakýkoliv IDE harddisk. Abyste si udělali představu o potřebné kapacitě, bude vám stačit vlastně cokoli nad 1 GB. Většina her a softwaru má jenom pár megabytů a pokud vysloveně nechcete syslit data, bude vám bohatě stačit i jediný gigabajt. Na zprovoznění harddisku v reálné Amize potřebujete software zvaný HDToolbox (je součástí operačního systému), ale pakliže chcete používat větší harddisk s většími oddíly nad 2GB, mějte na paměti, že musíte použít komunitně vylepšenou verzi HDToolboxu s podporou velkých disků. To není žádný problém, jenom to mějte na paměti. Pro Amigu 500 je nutné dokoupit externí řadič pro podporu harddisku – což je podle mne jeden z důvodů, proč se Amize 500 vyhnout.

Čistě kvůli komfortu se dneska do Amigy nemontují klasické IDE harddisky, ale spíše CF nebo SD karta, zasunutá do příslušné IDE redukce. Práce s těmito médii je jednodušší, rychlejší a navíc se zbavíte mechanicky pohyblivých částí ve stroji, což je vždycky plus. Pořízení této redukce je otázkou několika stokorun a patří mezi první věc, kterou byste si k Amize měli pořídit bez ohledu na to, co s ní nakonec budete dělat.

Mimochodem – není špatný nápad si harddisk nejprve připravit v emulátoru a pak jej teprve připojit do reálného stroje, je to rychlejší a například pro obnovení záloh je to i praktičtější.

Na co chodit kolem horké kaše. Co teda potřebuju a kolik to bude stát?

Zajímají mne detaily – co je uvnitř Amigy, na desce?

Jaké jiné typy Amigy existují?

Komentáře k "Reálný hardware a příslušenství"

Napsat komentář (Přihlásit se)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*