Jak spouštět WHDLoad hry

Autor:

WHDLoad je platforma, která umožňuje spouštět hry a dema z harddisku amigy. WhdLoad je užitečný hlavně pro hry, které původně nebyly dosové nebo je nebylo možné instalovat na harddisk. WHDLoad je od vánoc 2015 (od verze 18.2) pro každého zcela zdarma a jeho instalace se skládá ze dvou kroků: 1) instalace samotného WHDLoad, 2) instalace kickstartů.

Je taktéž vhodné uvést, že WHDload hry nejsou vhodné pro amigy v základu, tedy amigy 1 MB (A600) nebo 2 MB (A1200) paměti. Většinu WHDLoad her na nerozšířených amigách z důvodu nedostatku paměti nespustíte.

Jak WHDLoad zprovoznit:

 1. Ze stránek WHDLoad stáhněte balíček WHDLoad_usr_small.lha, který pro většinu hráčů bude dostatečný. Balíček sice obsahuje spoustu obsahu, ale stačí jej rozbalit a nakopírovat pouze obsah adresáře s do S: a obsah adresáře c do C:. Zbytek je dokumentace, která na vašem amiga disku bude zbytečně zabírat místo, resp. si ji můžete přečíst online.

  Instalace WHDLoad

  Postup rozbalení a rozkopírování jednotlivých částí WHDLoad.

 2. Pro spuštění WHDLoad budete dále potřebovat Kickstarty (romky). Na kickstarty se vztahuje stále autorské právo a není legální je veřejně dávat ke stažení. Oficiálně je lze koupit v balíku AmigaForever, neoficiálně je můžete stáhnout na torrentech, uloz.to nebo dalších šedých místech internetu. Kickstarty se musí nacházet v DEVS:Kickstarts

  Amiga Kickstarts for WHDLoad

  Kickstarty pro WHDLoad hry. Některé hry si po spuštění vyžádají kickstart pro A500. Pokud jej nemáte, hru nespustíte.

 3. Samotné balíčky WHDLoad her se nachází na http://www.whdownload.com. Balíčky jsou komprimovány zipem. Před přesunem do amigy je rozumné jejich název zkrátit (amiga má problémy s rozbalováním delších názvů archivů) a rozbalit je unzipem.

Pokud máte výše uvedené splněno (nainstalovaný WHDLoad, kickstarty v DEVS:), stačí rozbalenou WHDLoad hru ve workbenchi spustit myší.

Spuštění WHDload hry při potížích

Pokud by WHDLoad hra nešla spustit z workbenche (občas se to stává), lze ji spustit bez startup sekvence z AmigaDosu. Jak na to?

 1. Restartujte amigu a spusťte ji bez startup sekvence;
 2. V AmigaDOSu se přesuňte na místo, kde máte hru, např. cd dh1:games/turrican;
 3. A zde napište whdload názevhry.slave preload. U hry Turrican I bude zápis whdload turrican.slave preload. Parametr preload je volitelný a vede k tomu, že se hra nakopíruje do ramky, odkud se spustí, což vede k rychlejšímu načítání jednotlivých částí hry. Pokud máte málo paměti, tento parametr nepoužívejte.
Spuštění WHDLoad hry bez Startup sekvence.

Spuštění WHDLoad hry bez Startup sekvence

Modifikace souboru WHDLoad.prefs

Všechny WHDLoad hry se spouští na základě sady předpřipravených vlastností. Tyto vlastnosti se nachází v souboru WHDLoad.prefs, který najdete v S:. Většinou nemáte důvod zde něco měnit, někdy ale ano. Např. z každé hry lze odejít určitou klávesou. Většinou je to F10, někdy Help, někdy Del a někdy PrintScreen, což je klávesa, kterou například na Amize 600 nenajdete. Takže především pro majitele „šestistovek“ může být užitečné si nastavit stejnou výchozí klávesu pro odchod z hry pro všechny hry jednotně.

V souboru WHDLoad.prefs se mj. nachází řádek s parametrem QuitKey. Ve výchozím stavu je zakomentovaný, tedy není aktivní, tedy každá hra může mít svůj vlastní QuitKey, nicméně vy to můžete změnit zadáním kódu odchozí klávesy.

Přehled několika základních Raw Keys:

 • QuitKey=$59 – klávesa F10;
 • QuitKey=$46 – klávesa Del;
 • QuitKey=$5F – klávesa Help.

Další Raw Key kódy naleznete zde.

Pro editaci WHDLoad.prefs napište kdekoli v AmigaDosu příkaz ed s:WHDLoad.prefs. Změňte hodnotu QuitKey, řádek odkomentujte a soubor uložte.

QuitKey pro WHDLoad.

Nastavení jednotného QuitKey.

Praktická zkušenost

Hraní her z WHDLoad balíčků je velmi komfortní. Nic nemusíte instalovat, hru pouze rozbalíte, dvojklikem spustíte a hrajete. Nicméně nemalé množství WHDLoad balíčků obsahuje chyby, které vedou k tomu, že se hra dříve či později sekně nebo spadne. Neděje se to často, ale přichází to v nejméně očekávaný a vhodný okamžik. Např. můžete být v 90% akční hry, která se nedá sejvovat a balíček vám spadne.

Pokud se vám to neděje, máte štěstí na odladěné balíčky. Pokud se to občas stane, nedá se nic dělat a na vaší konfiguraci určitá hra prostě nejede. Vždy je otázka, zda je problém v hardwarové konfiguraci nebo je problém s software. Případné chyby diskutujte zde.

Chyba ve WHDLoad

Takto dopadl Rotačák po 3 hodinách hraní Ruff ‚n‘ Tumble na PrasePárty 2017. Fotil Springy.

Komentáře k "Jak spouštět WHDLoad hry"

Napsat komentář (Přihlásit se)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*