Suma sumárum…

Autor:

Na co chodit okolo horké kaše. Pakliže jste se rozhodli pořídit si reálný hardware, tohle je zhruba tak seznam toho, co byste měli při nákupu zvážit, jako doporučenou konfiguraci pro bezproblémový a uživatelsky komfortní provoz.

Amiga 1200, může být i v toweru, ale hůře se pak přenáší na párty. Cena se pohybuje podle stavu 3-5 tisíc Kč, pokud nemá ROM 3.1, připočtěte pár stokorun. Sledujte aukce a něco jistě najdete.

Redukce na USB myš – opravdu nechcete originální kuličkovou. Cena je řádech stokorun. K tomu samozřejmě nějakou optickou myšku, lze pak použít i bezdrátová, ale je to asi zbytečnost.

Pár joysticků, pár stokorun.

Turbokarta s procesorem 030 a trochou té Fast RAM, alespoň 8 MB. Nemusí jít o výrobek firmy Phase 5 – Blizzard, klidně vemte novější výrobky, je jich docela boom. Cena je skutečně vysoká a to právě proto, že jde o drastický skok ve výkonu dopředu. Připravte si 5-8 tisíc Kč, podle toho, kolik RAM vám k tomu přibalí.

Pokud nemáte na plnohodnotnou turbínu, vemte zavděk alespoň s rozšířením Fast RAM – bez toho se do Amigy raději ani nepouštějte, protože budete narážet buď na nedostatek paměti, anebo budete odkázáni na bootování z disket a bude vás to neskutečně štvát. Cena může být kolem dvou tisíc, ale záleží na konkrétním kusu.

Scandoubler Indivision nebo podobný výrobek. Pokud neplánujete provozovat Amigu na originálním CRT monitoru (1048S a podobné modely) nebo na CRT televizi, připravte si sumu kolem 5 tisíc Kč, abyste mohli Amigu připojit na takřka libovolný LCD monitor / televizi. Tohle se může zdát z počátku jako zbytečná útrata, protože obraz lze z Amigy dostat i obyčejným kompozitním žlutým cinchem, ale kvalita obrazu je jedním slovem šílená. Dejte na mne a ty 4-5 tisíc Kč investujte. Jsou i jiná řešení, ale tady bych nevolil kompromisy.

PCMCIA2CF redukce pro přenos dat PC – Amiga. Lze nahradit ekvivalentem pro SD karty. Stojí nějakou stovku. K tomu samozřejmě CF/SD kartu s kapacitou nejméně 1 GB. Sledujte vlákno i s doporučenými modely.

CF2IDE redukce, případně SD2IDE jako náhradu IDE harddisku – opět v řádech stokorun. Kapacita CF/SD nejméně 1 GB. Sledujte vlákno na fóru.

GOTEK – náhrada disketové mechaniky. Nejde o vyslovený must have, ale v klíčových okamžicích dokáže pomoci. Cena je kolem tisícovky i s nutnou úpravou pro Amigu. Plus nějaká USB flashka s kapacitou pár GB. Vlákno s podporou.

Pokud chcete z Amigy vymačkat skutečné maximum, poohlédněte se po PPC turbokartách, mediatorech a podobných grafických kartách, které z Amigy udělají úplně nový stroj, ale bude vás to stát nejednu desítku tisíc Kč – podle mne zbytečná investice pro začátečníka – k tomuto hardwaru musí Amigista dozrát (anebo dožrat).

Celkově vás tato „minimální doporučená konfigurace“ přijde na bratru 10-15 tisíc Kč, takže to není zrovna levná záležitost. Jak ale říkám, takhle je to bez chození kolem horké kaše. K tomu samému se můžete dostat i delší cestou, ale jak říkám – ten scandoubler a turbokartu prostě neočůráte, takže se raději připravte na uvedenou sumu.

Proč nejde k Amize připojit libovolný monitor?

Jaké jiné Amigy existují?

Na co potřebuji GOTEK nebo CF karty?

Komentáře k "Suma sumárum…"

Napsat komentář (Přihlásit se)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*