Úvod do Amigy – RAM, ROM

Autor:

Když byste zkoumali desku Amigy detailněji, najdete krom procesoru a čipsetu také paměť RAM, paměť ROM, řadič k připojení floppy mechaniky a také k připojení harddisku (který ve své době nebyl zrovna standardem a měla ho spíše většina profesionálních Amigy, zatím co ty domácí spoléhaly na disketovou mechaniku).

Operační paměť RAM má několik zvláštností. První z nich je rozdělení na dvě hlavní kategorie – Chip RAM a Fast RAM.

Chip RAM je něco, co má naprosto každá Amiga a vlastně základní paměť, co má Amiga k dispozici na desce, je z principu vždy Chip RAM. Do této paměti má přístup jak procesor, tak čipset. To tedy znamená, že veškerá grafika a zvuk, kterou má chroupat čipset, z principu věci nemůže svým objemem přesáhnout hranici Chip RAM. Má to na Amigu neblahý dopad – například při výběru rozlišení a počtu barev v operačním systému bude tento systém ukrajovat více a více z Chip RAM. Je tedy vhodnější mít rozlišení standardní a pokud možno méně barev, aby Amiga měla co nejvíce volných prostředků. Pokud má Amiga 1200 standardně 2 MB Chip RAM, může mít vaše hra maximálně 2 MB grafických souborů (v praxi je to samozřejmě ještě o něco méně, protože chcete mít v paměti i zvuky, kód se hrou samotnou, možná operační systém). A také to znamená, že tato paměť je relativně pomalá, aby byla synchronizovaná s (pomalým) čipsetem. I proto se jí někdy říká Slow RAM.

Fast RAM je něco, co si musíte k Amize přikoupit a považujte to v jednadvacátém století za naprostou nezbytnost. Fast RAM je paměť, kam má přístup výhradně procesor a nikdo jiný. Můžete tedy do ní uložit grafické soubory, ale chcete-li, aby byla tato grafika zpracována, musíte ji nějak přelít do Chip RAM. Výhodou této paměti je její rychlost. Berte to tak, že veškeré datové soubory, operační systém, nemultimediální soubory – to všechno může běžet z Fast RAM a zvednout uživatelský komfort. I kdybyste si do Amigy přikoupili pár megabytů Fast RAM, vyplatí se to. Pokud tedy nemáte na drahou turbokartu (nebo prostě výkon nehledáte), protože turbokarty na sobě obvykle nějakou tu Fast RAM nalepenou mají, hledejte alespoň rozšíření paměti. Je celkem pozoruhodné, že Amize stačí na 95% veškerého softwaru pouhých 8 MB Fast RAM. Pakliže máte 16 MB a více, pojede vám v podstatě všechno. Je jenom velice málo příkladů (např. dema, profesionální software na rendering 3D grafiky), které vyžadují 32 a více MB paměti. Takže pokud seženete prosté rozšíření na 4 MB Fast RAM, jste prakticky za vodou.

Paměť ROM se také nazývá Kickstart, hraje zásadní roli v každém počítači a Amiga není výjimkou. Je možná až s podivem, jak moc významnou roli hraje ROM, jelikož v sobě obsahuje nejen nezbytné minimum pro spuštění počítače (tj. software na obsluhu logiky čipsetu, procesoru a paměti), ale také jádro operačního systému. Hodně počítačů v osmdesátých letech obsahovalo základní obslužný systém – např. v počítači ZX Spectrum jsme měli BASIC, podobně tak Commodore 64. Amiga šla dál – od zapnutí počítače dává k dispozici v podstatě všechno, co umí. I když se čipset Amigy za ty roky prakticky neměnil, funkcionalita ROM byla neustále vylepšována od první verze 1.0 (v Amize 1000) přes super populární 1.3 (Amiga 500), dále přes 2.05 (Amiga 600) až po 3.0 v Amize 1200. Já sám bych doporučil, v případě Amigy 1200 (na kterou primárně cílíme) sehnat ROM 3.1 pro nejvyšší kompatibilitu. Když se někdy setkáte s pojmem Kickstart tak nepanikařte, je to prostě ROM. A také se můžete setkat s jiným verzováním (např. 40.068 pro ROM 3.1) – jde o interní číslování a komplexní přehled snadno najdete na internetu, pokud by vás to hodně zajímalo.

Nutno ale dodat, že po zapnutí Amiga očekává nějaký software k nabootování, takže nečekejte, že zapnete holou Amigu a začnete hned kouzlit – typická startovací obrazovka očekává, že vložíte do Amigy disketu, na které se nachází „zbytek“ operačního systému, nějaká hra či jiný software.

Přenos dat do Amigy (a naopak) – floppy, harddisk, PCMCIA.

Čipset, procesor? Co to je?

Jaké příslušenství k Amize potřebuji?

Zajímal by mne operační systém Amigy, žiju v tom, že Amiga byla spíše herní konzole, než plnohodnotný osobní počítač.

Komentáře k "Úvod do Amigy – RAM, ROM"

Napsat komentář (Přihlásit se)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*