Jak ve WinUAE připravit disk pro provoz ve skutečné amize

Autor:

Dovoluji si představit několik postupů přípravy disku ve WinUAE pro jeho následné používání v amize a dále několik mých poznatků týkajících se fungování disků na amize všeobecně. Zde uvedená řešení jsou určena pro všechny běžné typy amig s IDE řadičem, tedy pro Amigu 600, Amigu 1200 i Amigu 4000 (dále používám pojem standardní amigy). Pokud má vaše amiga jiný než IDE řadič, postup bude podobný, ale uvedené hodnoty budou pravděpodobně jiné, protože řadič od řadiče většinou pracuje s odlišnými hodnotami maxtransferu a masky. Tedy většinou, ale nemusí to být pravidlo.

Popsané varianty přípravy disku:

Amiga vinil

Z vinylu amiga hry načítat zatím neumí, ale kdo ví, třeba jednou…

Příprava disku v emulátoru je rychlá, pohodlná a většinou bezproblémová. Pro zprovoznění disku budeme potřebovat:

 • Nějaký disk;
 • propojení mezi diskem a počítačem;
 • emulátor WinUAE.

Typy disků, které lze ve skutečné amize použít, jsou představeny v samostatném článku, nastavení emulátoru taktéž.

Doporučené způsoby připojení skutečného disku k emulátoru

Disk, který budete v amize používat, bude potřeba nějakým způsobem pro konfiguraci ve WinUAE připojit k pc. Asi nejjednodušší situace je u SD karet, většina notebooků má totiž integrovanou čtečku. Pokud je to i vaše situace, máte vyřešeno. Z praxe bohužel musím potvrdit, že ne všechny interní čtečky SD karet umožňují plnohodnotný přístup emulátoru ke kartě.

Čtečka SD karet

Čtečka SD kartet v notebooku. Pozor, ne všechny dobře spolupracují s WinUAE.

Jestliže SD čtečku v notebooku nemáte nebo máte v úmyslu jako disk použít jiný nosič, budete si muset pořídit nějakou univerzální USB čtečku karet. Čtečku karet můžete použít pravděpodobně jakoukoli. Ověřené jsou čtečky z AmigaKitu, nicméně jejich levnější verze lze pořídit na eBay nebo AliExpressu. Univerzální čtečky hledejte pod frází All in 1 Mini Card Reader.

Minicard reader

MiniCard Reader All in 1 z Amigakitu

Pro nakonfigurování klasického 2,5“ i 3,5“ IDE disku ve WinUAE budete potřebovat např. USB IDE redukci. Já ji používám i pro přípravu mSATA SSD disku, který přes 44 pinovou mSATA IDE redukci připojuji k amize. Tuto redukci dále používám pro přípravu SD karty přes SD-IDE redukci, pokud zrovna nemám po ruce univerzální čtečku karet nebo nejsem u počítače vybaveného interní SD čtečkou.

USB IDE redukce

Pro konfiguraci moderního SATA disku používám tuto USB SATA redukci.

USB SATA redukce

USB SATA redukce

Nezbytné informace a doporučení před instalací disku

Je vhodné uvést, že o přístup k disku se ve standardních amigách stará řadič scsi.device. Kupodivu scsi.device je jen název interního IDE řadiče!, název scsi.device je z důvodu zachování názvosloví. Scsi.device se ve standardních amigách nachází v kickstartu.

scsi.device

Obsah kickstartu 3.1.

Dále je nezbytné zmínit, že scsi.device neumí využít plnou kapacitu moderních disků, scsi.device je omezeno limitem 4 GiB, resp. 7,87 GiB. Limit se týká celého disku, rozdělení velkého disku na více partitionů nepomůže.

Ve všech ukázkách přípravy disku budu používat souborový systém Professional File System 3, dále jen PFS3 nebo PDS3.

Na začátku se rozhodněte, jaký systém na disku budete chtít provozovat. Doporučuji disk připravovat v konfiguračním programu HDToolBox verze workbenche, který pak skutečně budete mít na disku. Disk je možné připravit i v programu HDInstTools. Zdali disk připravíte ve HDToolBoxu nebo HDInstToolsu je v podstatě jedno. Pro jakoukoli dodatečnou úpravu vlastností disku (změna velikosti partitionu, bufferů atd.) používejte program, kterým jste na začátku disk připravovali. Jestliže připravíte disk v HDToolBoxu a dodatečně jej budete upravovat v HDInstToolsu (nebo naopak), hrozí riziko hraničící s jistotou, že přijdete o všechna data na disku a disk budete muset konfigurovat znovu.

Spuštění WinUAE v režimu správce

Pokud chcete ve WinUAE připravit pro používání ve skutečné amize jakýkoli fyzický disk, je potřeba WinUAE spustit VŽDY jako správce. Pokud tak neučiníte, WinUAE externí disk sice uvidí, ale nebude na něj moci přistupovat pro zápis. Budete tedy konfrontování s touto hláškou.

WinUAE má problém.

WinUAE díky nedostatečnému přístupu nedokáže plnohodnotně přistupovat k disku.

Spustit WinUAE jako správce.

Spuštění WinUAE v admin režimu.

Spuštění WinUAE v admin režimu.

Spuštění WinUAE v admin režimu.

Nastavení emulátoru

Po spuštění emulátoru v admin režimu nastavte tyto parametry:

 • emulujte Amigu 1200 s 4 MB Fast RAM (část QuickStart), emulace v této konfiguraci je pro přípravu disku dostačující;
 • v části CPU and FPU aktivujte emulaci CPU Fastest possible a JIT;

  WinUAE CPU

  Nastavení emulace CPU.

 • v části ROM ověřte, že máte přiřazený kickstart 3.1 pro A1200 a dole vyberte emulaci Board type: New UAE (128k, ROM, direct);
 • v části Floppy drives aktivujte režim načítání disket Turbo;
 • přidejte si do emulované amigy sdílený adresář;
 • konfiguraci WinUAE si včásti Configuration raději uložte;
 • pro jistotu dávám ke stažení moji konfiguraci WinUAE.

Sdílený adresář

Používání sdíleného adresáře je velmi užitečná pomůcka. Jedná se o zpřístupnění konkrétního pc adresáře přímo do systému amigy. Sdílený adresář se bude chovat jako disk, přes který bude velmi snadné do systému zavádět pfs3_aio-handler a mnoho dalších utilit.

Připojení disku k PC a jeho spárování s WinUAE

Disk vložte do redukce a tu připojte do USB portu. Případně vložte SD kartu do integrované SD čtečky. V pc s diskem ve Windows nic nedělejte, případné informační okno Windows o potřebě disk naformátovat ignorujte.

V části CD & Hard drives připojte váš disk přes Add Hard Drive

Připojení disku do WinUAE

Připojení disku do WinUAE.

Vyberte disk, na který chcete nahrát systém (1), VŽDY vyberte řadič Commodore A600/A1200/A4000 IDE (2), pokud připojujete cf nebo SD kartu, zvolte variantu CF, jestliže klasický disk, vyberte variantu HD (3) a disk do emulátoru přiřaďte tlačítkem Add hard drive (4).

Připojení

Poznámka k zvolenému řadiči. Jestliže připravujete disk pro provoz ve skutečné amize, vždy vyberte emulaci scsi.device, nikdy nevolte UAE řadič!

Nastavení WinUAE

Do emulátoru mám připojený virtuální disk s AmigaOS 3.9, sdílený pc adresář a SD kartu SanDisk.

 

Já budu ve většině případů v emulátoru připravovat 8 GB SD kartu značky SanDisk, pokud nebude uvedeno jinak.

8GB SD SanDisk

8 GB SD karta značky SanDisk

Nyní máme vše podstatné připraveno, pojďme se tedy pustit do samotné přípravy disku.

Příprava disku o kapacitě do 8 GB ve Workbenchi 3.1

Příprava disku o kapacitě do 8 GB je udeální variantou. Pro běžné používání v amize je tato kapacita velmi nadhodnocena, v 90. letech se v amigách používaly disky o kapacitě několika desítek, maximálně stovek MB. Disky o kapacitě do 8 GB používá většina amigistů a příprava i následné používání tohoto disku bude snadné.

Příprava disku přes HDToolBox

Postup přípravy takového disku představím ve Workbenchi 3.1 a jako konfigurační nástroj nejdříve použiju HDToolBox taktéž verze z Workbenche 3.1.

Připravte si adf verzi první diskety instalační sady Workbenche 3.1, disketa se jmenuje Install 3.1.

Disketa Install – WB 3.1Předpokládám, že máte nastaveno vše, co je požadováno v předchozí části, kdy párujeme disk s WinUAE. Máme tedy nastartovaný emulátor, nahranou konfiguraci a navíc do DF0 přidáme disk Install 3.1. Spusťte emulaci.

Virtuální amiga najede z diskety Install 3.1 a lze vidět ikony diskety a sdíleného adresáře, u mě pojmenovaného PC.

Amiga Workbench 3.1 Install disk

Disketa Install – WB 3.1

Disk, který máte v redukci, zatím vidět není, protože není pro systém připraven. Bude potřeba načíst geometrii disku a nastavit další parametry, což provedeme takto:

Otevřte umístění HDToolBoxu (nachází se na disketě v šuplíku HDTools).

HDToolBox Workbench 3.1

Umístění HDToolBoxu.

Zkontrolujte, že bude HDToolBox pracovat s scsi.device. Označte ikonu HDToolBoxu a přes pravou myš v menu Icons a položku Information zkontrolujte ToolType SCSI_DEVICE_NAME=scsi.device. Pokud je v tomto řádku cokoli jiného, přepište to a ikonu uložte.

 

HDToolBox Workbench 3.1

Přístup do ikony.

HDToolBox Workbench 3.1

ToolTypes HDToolBoxu.

Spusťte HDToolBox a v něm vyberte Change Drive Type, budeme načítat geometrii disku.

HDToolBox Workbench 3.1

Change Drive Type

Zvolte Define New…

HDToolBox Workbench 3.1

Vyberte Read Configuration

HDToolBox Workbench 3.1

Načítáme geometrii disku.

Pokračujte přes Continue

HDToolBox Workbench 3.1

Continue

Pokud vyskočí okno Unit is not a disk (type 7)!, nic si z toho nedělejte, HDToolBox jen nenalezl informace o výrobci HW.

HDToolBox Workbench 3.1

Nic se neděje, napíšeme si jakékoli vlastní údaje.

HDToolBox Workbench 3.1

Cylindry, hlavy a další údaje, pokud opravdu nevíte, co děláte, neměňte. Ze záporných hodnot u velikosti si nic nedělejte, vše je v pořádku, pokračujte přes Ok.

V okně Set Drive Type volíme Ok

HDToolBox Workbench 3.1

a v následujícím okně pro jistotu konfiguraci tlačítkem Save Changes to Drive uložíme. A můžeme se tlačítkem Partition Drive pustit do zavedení souborového systému a nastavení partitionů.

HDToolBox Workbench 3.1

V okně Partitioning zobrazíme Advanced Options a přes Add/Update změníme souborový systém.

HDToolBox Workbench 3.1

V okně File System Maintanance smažte tlačítkem Delete File System jakýkoli existující souborový systém a tlačítkem Add File System nahrajte PFS3.

HDToolBox Workbench 3.1

Ten máte rozbalený ze souboru pfs3aio.lha, konkrétně se jedná o zavaděč pfs3_aio-handler, který mějte v kořenu sdíleného adresáře.

Zadáním cesty pc:pfs3_aio-handler souborový systém načtěte do RDB.

HDToolBox Workbench 3.1

Pokud jste si sdílený adresář pojmenovali jakkoli jinak, je potřeba zadat přesný název sdíleného zařízení. Název je mj. uveden v nastavení emulátoru.

Připojení disku do WinUAE

Přehled připojených disků, jeden z nich se jmenuje pc.

Kromě uvedení přesné cesty k zavaděči pfs3_aio-handeru zadejte jeho DosType, což je 0x50445303. Verzi a revizi neměňte.

HDToolBox Workbench 3.1

Tlačítkem Ok okno File System Maintanance opusťte, souborový systém PFS3 máme tímto korektně zavedený v RDB a můžeme jít nastavovat partitiony.

HDToolBox Workbench 3.1

Nyní partitionům postupně „vnutíme“ souborový systém PFS3, resp. jeho DirectSCSI verzi PDS3. Aktivní je nyní partition označený černým pruhem, který se nyní nazývá ADH0 (u mě, u vás to může být jiný název). Přes tlačítko Change

HDToolBox Workbench 3.1

změníme pro tento partition výchozí File System Standard File System

HDToolBox Workbench 3.1

Výchozí hodnoty změníme na

na PDS\03. A ještě nastavíme hodnotu MaxTransferu na 1fe00. Zapsanou hodnotu potvrdíme entrem a z okna odejdeme přes Ok.

HDToolBox Workbench 3.1

nové hodnoty.

Nyní táhlem zmenšíme velikost prvního partitionu. Velikost nesmí být větší než 4 GiB, nicméně mnou nastavených 500 MB pro systémový partition je až až. Přesnou velikost lze doladit zadáním hodnoty v políčku End Cyl.

HDToolBox Workbench 3.1

Dále partitionu přidáme buffery, doporučuji hodnotu mezi 150–600. Mějte na paměti, že buffer je 512 bajtů, které se konstantně odečtou z dostupné paměti ram. Tedy pokud budete mít dva partitiony po 150 bufferech, budete mít o 150 kB méně paměti RAM.

HDToolBox Workbench 3.1

Nezapomeňte zkontrolovat, zda bude partition bootovací. A je rozumné jej přejmenovat na DH0.

Tím máme první partition správně nastavený, pustíme se do druhého.

Druhý partition označte (zčerná) a tlačítkem Delete Partition jej odstraňte.

HDToolBox Workbench 3.1

Smazání partitionu.

Následně tlačítkem New Partition

HDToolBox Workbench 3.1

Vytvoření nového partitionu.

a kliknutím do prázdného místa vytvoříte nový. Tím se označí celý zbývající diskový prostor.

HDToolBox Workbench 3.1

Nyní pro něj přes tlačítko Change přiřadíme PDS\03 a nastavíme MaxTransfer na 1fe00. Okno opustíme přes Ok.

HDToolBox Workbench 3.1

Partitionu přiřaďte opět 150 bufferů a změňte jeho název z CHANGE_ME na DH1. Bootovací nebude.

HDToolBox Workbench 3.1

Pokud byste v amize chtěli mít více než dva partitiony, tak zmenšete velikost druhého, přes tlačítko New Partition vytvořte další a nastavte parametry jako při vytváření druhého partitionu. Situaci opakujte tolikrát, kolik chcete mít partitionů. Nicméně berte na vědomí, že čím více partitionů použijete, tím více pro ně bude vyhrazeno prostoru z paměti ram, což může být problém pro nerozšířené amigy.

Tím máme nastavené partitiony. Z okna odejděte přes Ok.

Nyní stačí vše tlačítkem Save Changes to Drive uložit a tlačítkem Exit odejít.

HDToolBox Workbench 3.1

Upozornění na odebrání výchozích partitionů (v mém případě ADH0: a ADH1:) potvrzuji přes Continue.

HDToolBox Workbench 3.1

A přes další Continue opustíme HDToolBox, resp. restartujeme amigu.

HDToolBox Workbench 3.1

Po restartu se během krátké chvíle (cca 2-5 vteřin) objeví připravené disky, které je potřeba naformátovat.

NDOS disky

Disky je potřeba naformátovat.

Partition označte a přes pravou myš z menu Information zvolte Format disk.

Amiga disk format

Partition pojmenujte, odeberte koš a zvolte Quick Fomat. Stejně postupujte u ostatních partitionů.

Amiga Disk format

Amiga Disk format

Amiga Disk format

Amiga Disk format

Amiga Disk format

Amiga Disk format PFS3

Amiga Disk format PFS3

Amiga Disk format PFS3

Disk máte nyní připravený, můžete z diskety Install 3.1 začít instalovat Workbench 3.1

Workbench 3.1 Instalace

nebo pokud máte již systém nainstalovaný ve WinUAE,můžete jej snadno překopírovat z vhd disku na skutečný disk.

Pokud po restartu emulátoru nevidíte nenaformátované disky, něco je špatně. Důvodů může být více. Mohli jste zapomenout emulátor spustit v režimu správce, v přiřazení disku k emulátoru jste měli pro konkrétní disk zvolit variantu CF nebo HD nebo může být problémem zrovna použitá redukce. Já jsem např. zaznamenal problém na interní SD čtečce. Po přesunutí karty do externí čtečky proběhlo vše v pořádku.

Příprava disku přes HDInstTools

Disk lze připravit nejenom v HDToolBoxu, ale i v programu HDInstTools. Tento software pro přípravu disků je oproti původnímu HDToolBoxu (z roku 1994) novější, verze 6.9 je z konce roku 1999.

Předpokladem je, že máme HDInstTools i pfs3_aio-handler rozbalen ve sdíleném disku. Popisovat budu přípravu stejného disku, tedy 8 GB SD kartu připojenou přes All in 1 Mini Card Reader redukci. Emulátor jsem spustil jako správce a smazal jsem RDB (v HDInstToolsu). Dále platí všechny podmínky jako na začátku přípravy přes HDToolBox.

Pro změnu si HDInstTool i pfs3_aio-handler nakopíruji do ram disku. Přes pravou myš, Execute Command a příkaz newcli spustím AmigaDos.

Execute Command Amiga

Excecute Command.

V AmigaDosu zapíšeme příkazy copy pc:hdin#? ram: a copy pc:pfs3_aio-handler ram:. Pokud se váš sdílený adresář jmenuje jinak, použijte správný název. Okno AmigaDosu po zkopírování zavřete.

AmigaDOS

Otevřete Ram disk a spusťte HDInstTools.

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

HDInstTools

Přes Setup drive nejdříve načteme geometrii disku.

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

Volíme Setup Drive…

Geometrie se automaticky načetla, nicméně pokud byste měli podezření že ne, přes pravé myšítko a příkaz Inquiry ji načtěte znovu. Z okna odejděte přes tlačítko Use.

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

Nyní zavedeme do RDB přes tlačítko File System souborový systém PFS3.

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

Volíme File System…

Volíme Add

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

a dohledáme a vybereme zavaděč pfs3_aio-handler, který nahrajeme přes tlačítko Load.

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

V následujícím okně je potřeba upravit identifikátor DOSType na PDS\3, zbytek neměňte.

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

Z okna pro správu souborových systémů odejděte přes tlačítko Use.

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

Dále přes tlačítko Partition drive nastavíme partitiony.

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

Volíme Partition drive…

Partitiony vytvoříme přes tlačítko Add partition.

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

Partition se vytvoří přes celou šířku disku, což nevadí, upravíme to přes tlačítko Edit partition.

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

Výchozí vlastnosti partitionu změníme tak,

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

že upravíme:

 • velikost partitionu (1);
 • File system upravíme na Custom (2);
 • jako DosType napíšeme PDS\3 (3);
 • masku neměníme;
 • MaxTransfer změníme na 1fe00 (4);
 • počet Bufferů bude 150 (5);
 • a ještě zkontrolujeme, zda je výchozí partition bootovací (6).

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

Pokud by se vám nedařilo nastavit táhlem konkrétní velikost partitionu, lze toho docílit přes číselné zadání Cylindrů.

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

Z okna odejdeme přes tlačítko Use.

Přes tlačítka Add partition

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

a Edit paritition

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

nastavte druhý partition. Rozdíl oproti prvnímu bude v tom, že tento partition nebude bootovací.

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

Pokud byste chtěli více partitionů, zmenšete velikost druhého (čímž si uvolníte diskový prostor) a přes tlačítka Add partition a Edit partition vložte a připravte tolik partitonů, kolik potřebujete. Opět berte na vědomí, že čím více partitionů, tím více vyhrazené paměti. Pokud budete v amize používat nějakou turbokartu s alespoň 8 MB Fast Ram, tak budete mít paměti pro buffery vždy dost.

Jakmile budete mít všechny partitiony nastaveny, odejděte tlačítkem Use do prvního okna HDInstToolsu.

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

Zde již stačí pouze nastavení disku zapsat do RDB přes tlačítko Save changes to drive.

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

volte Yes

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

a potvrďte, že chcete virtuální amigu s připraveným diskem restartovat.

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

Po restartu se během chvíle (2-5 vteřin) objeví disky.

NDOS disky

Disky je potřeba naformátovat.

Označte první disk a přes menu Icons a příkaz Format Disk vyvolejte okno, které umožní disk naformátovat.

Amiga disk format

Disk pojmenujte, vypněte vytvoření Trashcanu a proveďte formát přes Quick Format. Datová média typu CompactFlash, SD a dalších nosičů, které neobsahují rotující části, nemá smysl formátovat klasicky, formátují se pouze přes Quick Formát.

Amiga Disk format

Ano, chceme disk opravdu naformátovat, volíme tlačítko Format.

Amiga Disk format

Ano, chceme přijít o všechna data a opravdu chceme disk Formátovat.

Amiga Disk format

Amiga Disk format PFS3

První partition máme naformátovaný, stejně naformátujeme zbývající partition nebo partitiony.

Amiga Disk format

Amiga Disk format PFS3

Amiga Disk format PFS3

Amiga Disk format PFS3

Nyní, když máme připravený disk, můžeme na něj začít instalovat Workbench 3.1 nebo jen zkopírovat existující systém z WinUAE.

Workbench 3.1 Instalace

Příprava disku o kapacitě do 8 GB v AmigaOS 3.9

Disky je samozřejmě možné připravovat i v modernějších HDToolBoxech v AmigaOS 3.5 nebo AmigaOS 3.9. Dokonce je to i lepší, protože tyto programy v kombinaci s jejich modernějším scsi.device nejsou omezeny limitem 7,87 GiB. Je potřeba ale vědět, že i tyto systémy obsahují limit 128 GiB.

Potíž oproti přípravě disku ve Workbenchi 3.1 je v tom, že je rozumné tento systém nejdříve nainstalovat do WinUAE (což je pracné) a teprve z této instalace provádět přípravu jakýchkoli externích disků.

Příprava disku by se asi dala provést i v počáteční fázi instalace systémů 3.5 i 3.9 po vytvoření bootovací diskety, ale elegantnější řešení je systémy opravdu nainstalovat do WinUAE a teprve z nich připravovat jakékoli další disky.

Jednotlivé systémy lze nainstalovat podle těchto postupů: AmigaOS 3.5 a AmigaOS 3.9. Podstatné je, že takto nainstalované systémy jsou nainstalovány do samostatného vhd souboru a jako diskový řadič používají uaehf.device, který oproti scsi.device nemá žádné reálné omezení na velikost disku, maxtransfer a další vlastnosti. Lze je tedy chápat jako samostatné funkční entity, ke kterým „jen“ připojíte externí disk a ten připravíte.

Je potřeba vědět, že přestože byste v HDToolBoxu 3.9 připravili velký disk (řekněme 64 GB SD kartu), na který byste následně nahráli Workbench 3.1, budete mít problém, protože scsi.device Workbenche 3.1 je stále limitováno 7,87 GiB kapacitou disku.

Takže pokud disk připravujete v HDToolBoxu 3.9, nahrajte na něj pak AmigaOS 3.5 nebo 3.9, které si při bootování patchují originální scsi.device na verzi, která dokáže pracovat s disky až do limitu 128 GiB. Pokud byste chtěli na velký disk (o kapacitě 7,87 GiB a více) připravovaný v HDToolBoxu 3.9 nahrát Workbench 3.1, bude potřeba na tomto disku vždy po bootu patchnout scsi.device. Nebo si ověřit, zda váš datový nosič není magický 🙂 .

Nyní se však již vrhněme do přípravy disku pod HDToolBoxem v AmigaOS 3.9.

Předpoklady:

 • emulátor máme spuštěný jako správci;
 • máme k pc připojený externí disk přes funkční redukci, tedy WinUAE může k disku přistupovat bez omezení;
 • máme k WinUAE připojený virtuální disk s nainstalovaným AmigaOS 3.9;
 • systém s AmigaOS 3.9 je k WinUAE připojen přes uaehf.device;
 • disk, který budeme připravovat, je k WinUAE připojen přes scsi.device;
 • máme připojený sdílený disk, na kterém se nachází souborový systém pfs3_aio-handler.

V AmigaOS 3.9 spustíme HDToolBox. Připravovaný disk jsme do WinUAE připojili přes řadič Amigy 1200, tedy jako scsi.device, proto budeme HDToolBox spouštět v režimu scsi.device.

HDToolBox AmigaOS 3.9

Vybereme jediné zařízení, které je k scsi.device připojeno a volíme Nainstalovat disk. Disk zatím nebyl amigou iniciován, případně je na něm nějaký jiný souborový systém. Volíme Ok.

HDToolBox AmigaOS 3.9

Ihned po otevření okna je z disku automaticky načtena jeho geometrie. V případě pochybností klikněte na tlačítko Přečíst konfiguraci. Z okna odcházíme tlačítkem Instalovat.

HDToolBox AmigaOS 3.9

Ano, chceme pokračovat, volíme Ok.

HDToolBox AmigaOS 3.9

Tím nám HDToolBox načetl geometrii disku a můžeme se pustit do přípravy disku. Volíme tedy Rozdělit disk.

HDToolBox AmigaOS 3.9

Nejdříve přes tlačítko Přidat/Aktualizovat zavedeme souborový systém Professional File System 3.

HDToolBox AmigaOS 3.9

Jakýkoli uvedený souborový systém tlačítkem Smazat odebereme a tlačítkem Přidat zavedeme PFS3.

HDToolBox AmigaOS 3.9

PFS3 se u mě nachází na připraveném sdíleném disku.

HDToolBox AmigaOS 3.9

Upravte identifikátor na hodnotu 0x50445303 a okno opsťte tlačítkem Ok.

HDToolBox AmigaOS 3.9

Označte druhý partition a tlačítkem Smazat oddíl jej dejte pryč. Stejně postupujte s třetím a čtvrtým partitionem. První tam nechte.

HDToolBox AmigaOS 3.9

První partition označte (zmodrá) a tlačítkem Změnit nastavte jeho parametry.

HDToolBox AmigaOS 3.9

Výchozí parametry partitionu změňte na

HDToolBox AmigaOS 3.9

Použitý souborový systém PDS\03 (1) a velikost bloku upravte na 512 bajtů (2). Jestliže máte výchozí hodnoty Masky 0x7FFFFFFE (3) a MaxTransferu 0x0001FE00 (4), tak je neměňte. Z okna odejděte přes Ok.

HDToolBox AmigaOS 3.9

Jediný partition máme stále označený, upravíme tedy jeho Název (1) a přidáme mu Buffery (2) a protože z něj budeme chtít bootovat, aktivujeme příznak Startovací (3).

HDToolBox AmigaOS 3.9

Po nastavení prvního partitionu klikněte do prázdného místa (1) a vytvořte nový oddíl (2). Přes tlačítko Změnit zkontrolujte, zda mu byly přiřazeny správné hodnoty. Z okna odejděte přes tlačítko Ok.

HDToolBox AmigaOS 3.9

HDToolBox AmigaOS 3.9

HDToolBox AmigaOS 3.9

Druhý partition máme stále označený (je modrý), takže mu přiřaďte buffery (1), upravte jeho název (2) a tlačítkem Uložit (3) z tohoto okna odejděte.

HDToolBox AmigaOS 3.9

Poznámka: já si vystačím s dvěma partitiony. Pokud byste jich potřebovali více, stačí přes tlačítko Změnit ubrat velikost druhého partitionu a v novém nealokovaném místě vytvářet partitiony nové.

Ano, původní výchozí partitiony UDH1, UDH2, UDH3 a UDH4 chceme „zničit“. Volíme Ok.

HDToolBox AmigaOS 3.9

V úvodním okně HDToolBoxu volíme tlačítko Ukončit a systém Restartujeme.

HDToolBox AmigaOS 3.9

Po restartu systému vidíme dva nenaformátované partitiony.

HDToolBox AmigaOS 3.9

Vybereme DH0 a spustíme formátovací nástroj workbenche.

HDToolBox AmigaOS 3.9

Disk pojmenujeme, zrušíme koš a provedeme Rychloformát.

HDToolBox AmigaOS 3.9

Následují okna

HDToolBox AmigaOS 3.9

HDToolBox AmigaOS 3.9

Stejně postupujeme s druhým a případně dalším partitionem.

Disk format AmigaOS 3.9

Disk format AmigaOS 3.9

Máme hotovo, tedy máme připravené dva prázdné partitiony, do kterých můžeme instalovat nebo jen nakopírovat systém.

Disk format AmigaOS 3.9

Příprava disku o kapacitě do 8 GB v AmigaOS 4.1 FE

Disk je možné připravit i ve virtualizovaném AmigaOS 4.1. Není to něco, co bych doporučoval nějak extra přednostně, protože se mi moc nezamlouvá příprava disku na ppc systému, který budu následně používat na 68k Motorole. Nicméně technicky to lze a asi to nebude až tak negativní, jak to z předešlé věty vyznívá. Podstatné je, že to funguje. A může se to hodit třeba tehdy, když byste v emulátoru měli nainstalovaný pouze AmigaOS 4.1.

Předpoklady:

 • emulátor máme spuštěný jako správci;
 • máme k pc připojený externí disk přes funkční redukci, tedy WinUAE může k disku přistupovat bez omezení;
 • máme k WinUAE připojený virtuální disk s nainstalovaným AmigaOS 4.1 FE;
 • systém s AmigaOS 4.1 je k WinUAE připojen přes uaehf.device;
 • disk, který budeme připravovat, je k WinUAE připojen přes scsi.device;
 • máme připojený sdílený disk, na kterém se nachází souborový systém pfs3_aio-handler.

Správa disků v AmigaOS 4.1 probíhá v programu Media ToolBox. Ten se nachází v adresáři System.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

Je potřeba vybrat správu scsi.device a Media ToolBox stačí spustit v režimu (Program mode) Normal.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

V první obrazovce přes tlačítko Nainstalovat načteme geometrii disku.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

Geometrie disku se automaticky načte, nicméně pro nedůvěřivé (jako jsem já) stiskněte tlačítko Install/read configuration. Ano, opravdu chceme načíst geometrii disku s rizikem smazání všech dat na tomto disku. Z okna s načtenou geometrií odejděte přes Ok – accept changes.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

Nyní se můžeme pustit do zavedení souborového systému a přípravy partitionů, volíme tedy tlačítko Edit partitions and filesystems.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

V okně Úprava oddílů nejdříve přes tlačítko Add, remove or edit filesystem nahrajeme souborový systém.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

Volíme tedy Add new FS

Media ToolBox AmigaOS 4.1

a nahrajeme zavaděč pfs3_aio-handler.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

Nastavíme DosType 0x50445303 a z okna odejdeme před tlačítko Ok.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

Další souborový systém nahrávat nebudeme, odcházíme tedy z okna přes tlačítko Ok – accept changes.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

Jsme v hlavním okně pro správu partitionů a volíme tlačítko Add partition.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

Přes tlačítko Select filesystem/edit details nastavíme podrobnosti partitionu.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

Výchozí vlastnosti změníme na Typ PDS\03, velikost bloku 512 bajtů a buffery nastavíme na 150. Z okna odejdeme přes tlačítko Ok – Accept changes.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

Velikost partitionu zmenšíme na nějakou rozumnou velikost (volím 500 MB), aktivujeme bootování a zkontrolujeme název partitionu. Můj systémový disk s instalací AmigaOS 4.1 má označení DH0, a tento průvodce nepovolí stejný název existujícího partitionu (přestože je na cybppc.device), proto partition pojmenovávám DH0.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

Dále vybírám nealokované místo na disku a volím Add partition.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

Přes tlačítko Select filesystem/edit details opět nastavuji podrobnosti tohoto partitionu.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

Opět zadám typ PDS\03, velikost bloku 512 bajtů a 150 bufferů. Zkontroluji, že maska a maxtranfer obsahují hodnoty jako na screenu a z okna odejdu přes Ok – accept changes.

Nyní již stačí jen disk pojmenovat a z okna přes Ok – accept changes odejít.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

V závěrečném okně přes tlačítko Save to disk vše uložíme.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

A potvrdíme

Media ToolBox AmigaOS 4.1

A gadgetem v levém horním rohu z okna odejdeme.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

A necháme systém rebootovat.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

Po najetí systému vidíme nenaformátované dísky.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

Pravou myší klikneme na první a spustíme formátování.

Disk Format AmigaOS 4.1

Disk pojmenujeme, zrušíme vytvoření koše a provedeme rychloformát.

Disk Format AmigaOS 4.1

Ano, opravdu chceme disk zformátovat

Disk Format AmigaOS 4.1

Disk Format AmigaOS 4.1

A na závěr jsme informováni o úspěšném formátu přes PDS3 v AmigaOS 4.1.

Disk Format AmigaOS 4.1

To stejné provedeme s druhým partitionem.

Disk Format AmigaOS 4.1

Disk Format AmigaOS 4.1

Disk Format AmigaOS 4.1

Disk Format AmigaOS 4.1

Disk Format AmigaOS 4.1

Disk Format AmigaOS 4.1

Hotovo, máme připravený disk pod AmigaOS 4.1 a můžeme začít instalovat třeba i Workbench 3.1.

 

Příprava disku o kapacitě 400 GB ve Workbenchi 3.1

Pro použití takto velkého disku je potřeba bezpodmínečně použít souborový systém PFS3 a patchnout scsi.device. Vzhledem k dostatečnému množství paměťových nosičů o kapacitě do 8 GB, resp. 128 GB tuto možnost v současnosti považuji spíše za zajímavost než nezbytnost.

Pro používání disku o kapacitě 128 GB a více v amize budeme potřebovat:

Postup bude následující:

 1. Výše uvedený software stáhneme do sdíleného disku, nebo v případě přípravy na amize na CF kartu nebo samostatnou disketu;
 2. z diskety Install 3.1 spustíme systém;
 3. patchneme stávající scsi.device;
 4. po restartu spustíme HDInstTools a na disku připravíme první partition;
 5. nainstalujeme Workbench;
 6. připravíme zbývající partitiony;
 7. výsledky ověříme;
 8. disk použijeme ve standardní amize;
 9. a ještě jednou vše ověříme nyní na skutečné amize.

Patchnuté scsi.device

Standardní scsi.device dokáže přistupovat k diskům o velikosti 4 GiB, resp. 7,87 GiB. Scsi.device v AmigaOS 3.5 a 3.9 již patchnuté je, nicméně dokáže obsloužit disky „jen“ do kapacity 128 GiB. Nad tento limit je potřeba použít scsi.device, které připravila trojice Chris Hodges, Toni Wilen a Christian Sauer. Jimi upravená verze scsi.device se nachází v BoingBagu 3&4 pro AmigaOS 3.9.

Patchnuté scsi.devices najdete v balíčku v umístění BoingBag3.9-3&4\Files2\Devs\ . Na tomto místě jsou patchnutá scsi.devices pro většinu standardních amig.

V umístění BoingBag3.9-3&4\Files1\Locale\Help\english\ najdete scsi.device.readme, které doporučuji přečíst.

scsi.device 43.45 BoingBag 4 Amiga

Umístění patchnutých scsi.devices v BoingBagu3&4.

Pro jistotu dávám vše podstatné ke stažení na jedné adf disketě, kterou jsem pojmenoval LargeDisksSupport.

Podrobný postup

Z diskety Install 3.1, která je v DF0:, nastartujeme Workbench 3.1, emulátor máme spuštěný jako správci, máme připojený externí disk, v DF1: máme LargeDisksSupport a máme splněna všechny výše uvedené předpoklady.

Workbench 3.1

Boot z Install 3.1

Většina ikon jsou vytažené z diskety LargeDisksSupport. Nejdříve ověříme aktuální verzi scsi.device (1) a následně zavedeme patchnuté scsi.device (2). Na DF1: mám adresář scsi, kde se nachází patchnuté scsi zařízení pro jednotlivé amigy, proto je aktivace patchnutého scsi.device provedena příkazem loadmodule scsi/scsi-a1200.device.

scsi.device patch amiga

Patchnutí stávajícího scsi.device.

Po patchnutí scsi.device se systém restartuje a my můžeme přikazem version scsi.device ověřit, zda máme opravdu scsi.device ve verzi 43.45.

scsi.device 43.45 amiga

Spustíme HDInstTools a tlačítkem Setup Drive načteme geometrii disku.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Resp. geometrie se načte automaticky, ale pro jistotu si vynutíme příkazem Inquiry její znovunačtení. Z okna odcházíme přes tlačítko Use. Všimněte si, že v mém případě HDInstTools načetl disk o velikosti cca 381,5 tisíce MB.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Nyní tlačítkem File system zavedeme souborový systém PFS3.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Volíme Add

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

a zacílíme na zavaděč pfs3_aio-handler.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Je třeba upravit DOSType na PDS\3, zbytek neměňte.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Další souborový systém zavádět nepotřebujeme, odejdeme tedy tlačítkem Use.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Nyní nastavíme první partition. Způsobů, jak dále postupovat, může být více. Já jsem se rozhodl nejdříve připravit první partition, nainstalovat na něj systém a teprve následně připravit ostatní partitiony. Volím tedy tlačítko Partition drive.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Nový partition přidáme tlačítkem Add partition

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

a tlačítkem Edit partition jej začnu upravovat.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Obrazovka vypadá takto a výchozí hodnoty bude potřeba změnit.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Změníme tedy File system na Custom (1), DOSType na PDS\3 (2), pozor, musí být napsáno velkými písmeny, nastavíme MaxTransfer na 1fe00 (3) a zvýšíme buffery na hodnotu 150 (4).

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Nyní nastavíme velikost prvního partitionu, což lze provést odhadem přes táhlo Size, nebo to nastavíme přesně. Velikost partitionu DH0 musí být bezpodmínečně menší než 2^32 bajtu.

Tento vzorec spočítá celkovou velikost disku v bajtech

Počet cylindrů × počet hlav × počet sektorů (bloků na stopu) × velikost bloku v bajtech = velikost disku v bajtech.

Vstupní hodnoty pro výpočet právě vašeho disku naleznete v před chvílí načtené geometrii disku.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Geometrie disku. Zajímají nás cylidry, hlavy, sektory (počet bloků na stopu) a velikost bloku.

Velikost mnou připojovaného disku v bajtech je

2 164 606 cylindrů × 1 hlava × 361 bloků na stopu × 512 (velikost bloku v bajtech) = 400 088 456 192 bajtů, neboli cca 400 GB, neboli cca 372, 6 GiB.

Otázka je, jaké je číslo cylindru, který leží na hranici 2^32, což je limit scsi.device, což vypočítáme vzorcem

2^32/součin hlav, bloků na stopu a velikost bloku v bajtech, tedy

2^32/(1×361×512) = 23237,141274238227146814404432133.

Tedy v mém případě by číslo 23 237 mělo být číslem nejvyššího cylindru v limitu 2^32, tedy limitu scsi.device. Správně bych měl odebrat jeden cylindr pro RDB, nicméně já těch cylindrů raději odeberu 11, tedy mnou nastavený limitní cylindr pro DH0 bude 23 226. Pro toto číslo nemám exaktní důvod, pokud bych odebral ještě několik desítek nebo stovek cylindrů, nic by se nestalo. Mimochodem, objemově je jeden cylindr cca 185 kB (součin počtu bloků na stopu, velikost bloku v bajtech a počet hlav).

Já tedy nastavuji jako hraniční cylindr označený číslem 23 226.

Tato hodnota je vypočítaná jen pro tento konkrétní disk, pro jiné disky bude potřeba spočítat přesný hraniční cylindr z hodnot uvedených v geometrii disku. Zadáním nesprávných hodnot váš disk čekají nepěkné věci 🙁 .

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Nyní máme všechny detaily partitionu DH0 správně nastaveny, z okna odcházíme přes tlačítko Use. Ještě si prosím všimněte, že velikost partitionu v kB je 4 192 256, což je číslo, které je někde kolem 4 GiB limitu.

Další partitiony budeme nastavovat později, až nainstalujeme Workbench. Volíme tedy Use.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

a Save changes to drive

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Ověřovací okna potvrdíme dvakrát přes Yes a necháme systém restartovat.

 

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

 

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Po restartu se během chvíle ohlásí partition DH0:NDOS, který naformátujeme

 

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Disk pojmenujeme, zrušíme koš a provedeme Quick Format.

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Amiga Disk Format Workbench 3.1

První partition máme připravený, můžeme na něj nainstalovat systém.

Nainstalovaný systém máme nyní na DH0 a můžeme se pustit do znovupatchnutí scsi.device. Scsi.device, které je v romce 3.1, má označení 40.12 a je potřeba je vždy po studeném startu povýšit na verzi 43.45.

Nejdříve však z diskety LargeDisksSupport překopírujeme příkaz LoadModule a patchnuté scsi.device.

Tedy z DF1: přes přikaz copy df1: loadmodule c: zkopírujeme zavaděč LoadModule do C: systémového disku.

Pak přes copy df1:scsi/scsi-a1200.device devs:scsi.device z df1 (konkrétně z adresáře scsi) zkopírujeme patchutou verzi scsi-a1200.device do devs: pod názvem scsi.device. Případně verzi pro jinou amigu, v adresáři scsi jsou verze od Amigy 600 po Amigu 4000.

A na závěr příkazem ed s:startup-sequence upravíme startup sequenci tak, aby se při každém bootu patchnul scsi.device na požadovanou verzi 43.45.

Copy LoadModule scsi.device Amiga Workbench 3.1

Tedy do Startup sequence kamkoli před SetPatch vložte řádek C:LoadModule DEVS:scsi.device

Startup-sequence edit Workbench 3.1

Nezapomeňte startup sequenci uložit

Saving Startup-sequence Amiga

Následně emulátor restartujte a po restartu ověřte verzi scsi.device.

scsi.device 43.45

Nyní to znamená, že vždy po jakémkoli rebootu bude načtena verze scsi.device, která podporuje disky o kapacitě 128 a více GB.

Dále se pustíme do přidání dalších partitionů, tedy spustíme HDInstTools.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Geometrii disku máme načtenou, souborový systém taktéž, začneme tedy přes tlačítko Partition drive přidávat další partitiony.

Volíme tedy Add partition a následně Edit partition.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

HDInstTools Workbench 3.1 AmigaVýchozí hodnoty nového partitionu změníme na

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

File system Custom (1), DOSType PDS\3 (2), MaxTranfer 1fe00 (3) a buffery na 150 (4).

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Nyní potřebujeme určit velikost partitionu DH1. Posuvníkem to příliš nepůjde, protože se po určitém množství cylindrů velikost nuluje. Nicméně velikost partitionu můžeme opět dopočítat. PFS3 aktuálně dokáže pracovat s partitiony o velikosti 104 GiB. My nebudeme troškařit a vytvoříme několik 100 GB partitionů.

100 GB = 100 × 2^30, tedy 107 374 182 400 bajtů

Otázka je, který cylindr je limitním cylindrem pro 100 GB, tedy pro 107 374 182 400 bajtů.

Připomenu, že celkovou kapacitu disku spočítáme ze vzorce

Počet cylindrů × počet hlav × počet bloků na stopů (sektorů) × velikost bloku v bajtech

vezmu hodnoty z mnou načtené geometrie disku

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Geometrie disku. Zajímají nás cylidry, sektory a hlavy.

2 164 606 cylindrů × 1 hlava × 361 bloků na stopu × 512 (velikost bloku v bajtech) = 400 088 456 192 bajtů.

Opakuji otázku: který cylindr je na 100 GB? Na to odpoví vzorec

Limit 100 GB/součin hlav, bloků na stopu (sektorů) a velikosti bloku

Tedy

100 GB × 2^30 / (1 hlava × 361 bloků na stopu × 512 bajtů v bloku) = 580 928,5319.

V mém případě je číslo 580 928 číslo limitního cylindru, do kterého se vejde 100 GB dat. Toto číslo budu zadávat do políčka Cylinders.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Zadanou hodnotu potvrdíme tlačítkem Use. Mimochodem, v horní čísti okna si všimněte v políčku kBytes, že hodnota sice není 100 GB, ale velmi se jí blíží. Jak přesně HDInstTools počítá velikost disku mi není jasné, nicméně to asi nebude až tak podstatné.

V okně HDInstTools: Partition Drive vidíme nový partition DH1 o velikosti 4095 MB, což je číslo, které neřešíme, ve skutečnosti má partition velikost opravdu 100 GB. Volíme tedy Add partition a Edit partition.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Pro partition DH2 nastavíme stejné hodnoty jako pro partition DH1, tedy včetně limitního cylindru 580 928. Z okna odcházíme přes tlačítko Use.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Přes Add partition a Edit partition provedeme to stejné pro partition DH3.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

A vytvoříme poslední partition, tedy opět volíme Add partition a Edit partition.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Ve vlastnostech partitionu DH4 volím jen File System Custom, DOSType PDS\3, MaxTransfer 1fe00 a 150 bufferů. Cylindry již nenastavuji, protože na disku zbývá již jen nějakých 70 GB a já celou tuto kapacitu použiju pro zbývající partition DH4.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Pokud bych měl disk o vyšší kapacitě než 400 GB, opakoval bych tvorbu partitonů tolikrát, kolik dalších partitonů bych potřeboval vytvořit. Nebo bych zbývající místo nechal nealokováno.

Pro jistotu ještě jednou upozorňuji, že velikost partitionu v PFS3 může být 104 GiB, partitiony o vyšší kapacitě nevytvářejte.

Máme tedy vytvořené partitiony:

 • DH0 o kapacitě 4 GB
 • DH1 o kapacitě 100 GB
 • DH2 o kapacitě 100 GB
 • DH3 o kapacitě 100 GB
 • DH4 o kapacitě cca 70 GB
HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Jednotlivé partitiony ukazují velikost pouze 4095 MB, ve skutečnosti se ale jedná o jeden 4 GB, tři 100 GB a jeden cca 70 GB partition.

Z okna odcházíme přes tlačítko Use.

V posledním okně přes tlačítko Save changes to drive vše uložíme a systém restartujeme.

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

HDInstTools Workbench 3.1 Amiga

Po restartu se objeví neiniciované partitiony, které začneme jeden po druhém formátovat. Pro přehlednost jsem v tomto kroku nastartoval systém jen z DH0:, DF1: či cokoli jiného je ze systému odebráno.

Amiga Workbench 3.1

Po restartu se objevily 4 partitiony, které je potřeba naformátovat.

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Ověření ve WinUAE

Po naformátování posledního partitionu pro jistotu provedu restart a do systému připojím disketu LargeDisksSupport, abych programy Check4GB a HDDReport provedl kontrolu.

Amiga Workbench 3.1

Check4GB hlásí, že je vše v pořádku, u některých partitionů však vidím otazníky. Jedná se o partitiony za limitem 128 GB. Nicméně program Check4GB není až tak podstaný, není již dnes podporovaný, jeho zobrazované hodnoty nemusí být zcela korektní. Podporovaný program je HDDReport.

Check4GB Amiga

HDDReport hlásí, že je vše v pořádku.

HDDReport Amiga

Bohužel Workbench 3.1 vůbec nedokáže správně zobrazovat velikost partitionů nad 2 GiB, cokoli nad 2 GiB zobrazuje od 0. Jedná se však jen o vizuální záležitost, neznamená to, že by se data ztrácela. Což je dáno tím, že používáme patchnutý scsi.device.

Amiga Workbench 3.1

Dostupnost zbývajícího místa sice ve Workbenchi 3.1 nezjistíte, ale zjistíte to např. v Directory Opusu 4.16.

Directory Opus 4.16

Ověření ve skutečné amize

Emulátor vypínám, disk odpojím od Windows a přes IDE-SATA redukci Digitus připojuji disk k Amize 1200.

Fujitsu 2,5" SATA disk

2,5″ SATA disk Fujitsu o kapacitě 400 GB

SATA IDE redukce Digitus

SATA IDE redukce značky Digitus

SATA IDE redukce Digitus

SATA IDE redukce Digitus

Amigu se zatajeným dechem zapínám a po chvíli napětí zjišťuji, že amiga z disku standardně najede. V amize provedu kontrolu přes Check4GB a HDDReport, přičemž vidím stejné výsledky jako v emulátoru. Zdá se, že je vše v pořádku a já můžu v Amize 1200 používat na IDE řadiči moderní SATA disk o kapacitě několika stovek GB.

Patchování scsi.device je nezbytné

Pozor, jestliže byste tento systém nastartovali bez Startup sekvence, disky nad hranicí 8 GB by byly nečitelné. Podobná situace by nastala pokud byste amigu nastartovali z diskety. Tohle je daň za možnost používání takto velkého disku. Buďte si tedy vědomi okamžité potřeby patchování scsi.device vždy po bootu amigy.

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Takto vypadá ve Workbenchi 3.1 rozparcelovaný 400 GB disk, který využívá patchnutého scsi.device.

400 GB disk Workbench 3.1

Stejný disk, stejný workbench, ale ve startup sekvenci jsem deaktivoval patchování scsi.device.

V Amiga Early Startup to vypadá takto.

Závěr

Pokud byste stáli o zprovoznění velkého disku a nedařilo by se vám, zkuste:

 • SATA disk připojit kjinému USB portu (u mě občas disk nebyl nalezen, ale možná to byl problém jen konkrétního USB portu);
 • vymažte RDB. Buď vHDInstToolsu, nebo utilitou KillRDB (je i na disketě LargeDisksSupport)
 • smažte ve Windows přes příkaz Diskpart MBR;
 • a jako spíše již zoufalost může být zformátování celého disku. Ne rychloformát. Rychloformát = Diskpart clean. Plnohodnotný formát takto velkého disku však vezme 5 a více hodin;
 • zkuste disk připravit přímo na amize. Budete pro to potřebovat nabootovat třeba z diskety Install 3.1 (nebo z jakékoli jiné diskety) a budou se vám hodit data z diskety LargeDisksSupport, kterou snadno převedete z adf na skutečnou disketu.
 • Ještě doplním, že ve výše uvedeném příkladu patchuji originální scsi.device verzí 43.45. Lze použít i verzi od Doobrey (44.20), která by měla být dokonce oproti verzi 43.45 rychlejší. Nicméně mně tato verze scsi.device nefunguje na 68060 cpu. Na Motorole 68000, 020 a 030 však jede bez problémů.

O vaše zkušenosti se podělte ve vláknu o velkých discích, ve vláknu o SATA redukcích, nebo dole v diskusi pod článkem.

Na co si dát pozor

 • moderní nosiče Compact Flash, SD i další karty nespolupracují dobře sIDEFixem, resp. IDEFixu se přezdívá Killer CF karet.
 • problematická je kombinace CF a CDROM na jednom šráku

Příprava disku pro amigu s minimem paměti

Všechny zde uvedené varianty přípravy disku obsahují zavedení souborového systému PFS3 a na disku představují tvorbu dvou i více partitionů. Pokud máte pouze základní amigu, tedy amigu nerozšířenou o paměť FAST, žádná z uvedených variant není příliš vhodná, protože moderní souborový systém PFS3 i buffery na každém partitionu spotřebují spoustu místa v paměti, což vede k tomu, že se nebude dařit spouštět některé na paměť náročnější programy a hry. Příkladem takové hry je např. Banshee. Pokud použijete v nerozšířené amize PFS3, Banshee i jiné na paměť náročné hry se vám nepodaří spustit ani z diskety.

Pro nerozšířené amigy je vhodné na disku používat původní Fast File System, přestože je oproti PFS3 výrazně pomalejší a při nesprávném vypnutí amigy budete muset disk validovat. Přes uvedené neduhy je ale výrazně méně náročný na paměť.

Pojďme tedy připravit disk s Fast File Systémem, bude to opět na 8 GB SD kartu SanDisk. FFS bohužel v kombinaci s originálním scsi.device nedokáže obsloužit disky o kapacitě více než 4 GB, proto z SD karty použijeme pouze půlku.

Předpoklady:

 • emulátor máme spuštěný jako správci;
 • máme k pc připojený externí disk přes funkční redukci, tedy WinUAE může k disku přistupovat bez omezení;
 • máme připravenou disketu Install 3.1 z instalační sady Workbenche 3.1.

Emulátor nabootojeme z diskety a spustíme HDToolBox.

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

Přes tlačítko Change Drive Type a Define New

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

načteme geometrii disku, volíme tedy Read Configuration.

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

Pokud vyskočí hláška Unit is not a disk (type 7)!, nic se neděje, to jen HDToolBox neidentifikoval výrobce paměťové karty.

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

Do políček Manufactures Name, Drive name a Drive revision zadáme jakékoli vlastní údaje. Podstatné jsou načtené údaje v Cylinders, Heads atd., které neměňte. Záporné hodnoty nejsou podstatné. Z tohoto i následujících oken odejdeme přes Ok.

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

V úvodním okně HDToolBoxu pro jistotu geometrii přes Save Changes to Drive uložíme

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

a pustíme se do přípravy partitionů, volíme tedy Partition Drive.

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

Tlačítko Add/Update můžeme nyní ignorovat, protože odkazuje na Fast File System, který se nachází v adresáři L: instalační diskety, tedy zde nemusíme nic měnit.

Tlačítkem Change nastavíme MaxTransfer na 0x1FE00 a odejdeme přes Ok.

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

Označíme druhý partition a přes tlačítko Delete partition jej odebereme. Nebude nám k užitku.

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

Označíme první partition, změníme jeho jméno na DH0, prověříme, zda je aktivní bootování, buffery necháme na hodnotě 30 a zkontrolujeme, že velikost partitionu bude cokoli do 4 GB, případně raději trochu méně. Tačítkem Ok, odejdeme do úvodního okna HDToolBoxu.

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

V úvodním okně tlačítkem Save Changes to Drive uložíme změny a tlačítkem Exit HDToolBox opustíme.

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

Po restartu systému (stále z diskety Install 3.1) disk naformátujeme

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Amiga Disk Format Workbench 3.1

Amiga Disk Format Workbench 3.1

A můžeme jej začít používat, tedy na něj instalovat systém.

Amiga disk in Workbench 3.1

Pokud bychom chtěli jít na dřeň

Pokud bychom chtěli jít na dřeň, můžeme z geometrie disku spočítat celkovou kapacitu disku a z ní odvodit počet použitelných cylindrů tak, abychom se vešli do limitu 2^32 bajtu, čímž disk vzhledem k možnostem využijeme na 100% limitu scsi.device.

Amiga HDToolBox Workbench 3.1

Geometrie disku

Celkovou kapacitu disku v bajtech vypočítáme takto:

počet cylindrů × počet hlav × bloků na stopu (tedy sektorů) × velikost bloku v bajtech

z výše uvedené geometrie disku vyplývá, že

61602 cylindrů × 4 hlavy × 63 bloků na stopu (tedy sektorů) × velikost bloku 512 bajtů = 7 948 136 448 bajtů, což když podělíme 2^30, dostaneme hodnotu 7,4 GB, tedy kapacitu disku v GB.

Potřebujeme vědět, kolik cylindrů můžeme disku přiřadit, abychom se vešli do limitu 2^32.

Cylindry vypočítáme jako podíl limitu 2^32 a součinu počtu hlav, bloků na stopu a velikosti bloku v bajtech, tedy:

2^32/(4×63×512), což se rovná 33288,126984126984126984126984127 cylindru. Tuto hodnotu zaokrouhlíme na nejbližší celé nižší číslo a tím získáme počet cylindrů, které můžeme disku přiřadit, aniž bychom překročili limit 2^32.

HDToolBox Workbench 3.1

Konečný cylindr 33 288 budeme muset přece jenom ještě posounout.

Háčkem ovšem je, že při zadávání této hodnoty musíme jeden cylindr ubrat, protože v prvním cylindru se nachází RDB.

HDToolBox Amiga Workbench Max Cylinders

33 287 je v mém případě maximální množství cylindrů na disku, aniž bych ohrozil data.

Výše uvedené hodnoty vychází z konkrétní geometrie disku a geometrie vašeho disku bude s největší pravděpodobností zcela jiná, bude tedy potřeba dopočítat vlastní maximální cylindr. Zápisem nesprávných hodnot partition zcela jistě nebude pro ukládání dat funkční.

Ověření

Pro korektní spuštění programů Check4GB a HDDReport nabootujte z diskety Workbench 3.1. Jestli použijte disketu Install 3.1, programy nepůjdou spustit, chybějí jim totiž knihovny, které jsou jen na disketě Workbench.

Check4GB Amiga

Při 33 288 cylindrech hlásí Check4GB, že partition je větší než 4 GiB, což je problém. Pokud bychom na takto nastavený disk nahráli data až do posledního cylindru, přepsali bychom RDB a tím by přestal být disk čitelný.

HDDReport Amiga

I HDDReport při 33 288 cylindrech hlásí chybu. V řádku DH0 je zcela vpravo uvedena informace *** data at risk ***.

Check4GB

Při 33 287 je vše v pořádku jak v Check4GB,

HDDReport Amiga

tak i v HDDReportu.

Dostupná paměť

Jeslitliže na takto připravený partition nainstalujete např. Workbench 3.1 (a máte ve své Amize 1200 opravdu jen paměť CHIP), budete mít dostupných cca 1,7 MB.

Workbench 3.1 Max available chip memory

Workbench 3.1 po bootu, máme 1,7 MB volné paměti.

A pokud amigu nastartujete bez startup sekvence, budete mít paměti téměř 1,9 MB. A s tím už se dá spustit i Banshee 🙂 .

Maximum Chip Available memory in Worbench 3.1

Dostupná paměť CHIP po startu systému bez Startup sekvence.

Co když připravený disk ve skutečné amize nefunguje?

Vše si pečlivě zkontrolujte, je možné, že jste někde udělali nějakou na první pohled bezvýznamnou věc jinak.

Zkuste disk připravit na skutečné amize. Zde uvedené postupy fungují stejně tak ve WinUAE, jako na skutečné amize.

Zeptejte se :-).

Instalace systému

Instalaci systému na skutečný disk připojený do WinUAE můžete provést stejně jako se instaluje:

Kopírování systému

Nebo pokud již máte funkční systém ve vhd souboru, můžete jej snadno nakopírovat z virtuálního disku na skutečný disk příkazem copy. Předpokládejme, že máme partition XDH0:, na kterém je nainstalovaný systém. Tento systém máme v úmyslu překopírovat do DH0: na skutečném disku. V AmigaDosu lze zadat

Copy XDH0: all clone DH0:

Copy Command AmigaDos

Kopírování v AmigaDosu.

Tento příkaz zkopíruje veškeré soubory, adresáře a podadresáře nacházející se v XDH0: do DH0:

Parametr All znamená, že se budou kopírovat všechny adresáře i jejich podadresáře. Bez něj by kopírování neproběhlo korektně

Parametr Clone znamená, že se u veškerého kopírovaného obsahu zkopíruje i původní datum vytvoření, komentář i stavový bit.

Kopírování lze doplnit o parametr Quiet. Tento parametr nevypisuje průběh kopírování v okně, kopírování tedy probíhá výrazně rychleji. Pokud ale při kopírování nastala jakákoli chyba, nedozvíte se o ní.

Kopírování lze samozřejmě provést v jakémkoli správci souborů Directory Opusem začínaje a např. českým BD Manažerem konče.

Directory Opus 4.16 Amiga Workbench

Kopírování v Directory Opusu.

Archivace systému

Korektně nainstalovaný systém lze zkomprimovat některou z komprimačních utilit.

Konkrétně např. příkazem lzx -r -e -Qf -9 a CF0:ZalohaSystemu SYS:#? lze zkomprimovat veškerý obsah systémového disku do lzx souboru na cf kartu nebo jinam.

Komprimace utilitou lha by vypadala takto: lha -r a CF0:nazev_archivu SYS:#?. Pak stačí jen v emulátoru připravený disk připojit k amize, nabootovat z diskety s podporou CF karty a příkazem lzx x cf0:zalohasystemu.lzx dh0: nebo lha x cf0:zalohasystemu.lha dh0: zkomprimovaný balíček rozbalit.

Dodatky, upřesnění, nejasnosti a zajímavosti

Geometrie disku

Pokud připravujete disk, je zapotřebí, aby si program pro přípravu a správu disků na začátku vždy načetl geometrii disku. Tedy počet cylindrů, hlav, sektorů a dalších údajů definujících disk. Zajímavé je to, že u paměťových nosičů typu CF, SD a dalších karet vlastně na daném médiu nejsou žádné cylindry, hlavy, ani sektory, ale interní logika daného zařízení překládá LBA strukturu disku do CHS uspořádání. Je zajímavé, jak se každý z uvedených programů s tímto překladem popere po svém. Jen pro zajímavost shrnuji geometrii jednoho stejného disku (8 GB SD SanDisk) v různých programech.

HDToolBox Workbench 3.1

Geometrie 8 GB SD SanDisk v HDToolBoxu ve Workbenchi 3.1.

HDInstTools Amiga Workbench 3.1

Geometrie stejného SanDisku v HDInstTools ve Workbenchi 3.1.

HDToolBox AmigaOS 3.9

A opět načtená geometrie 8 GB SD SanDisku, nyní v HDToolBoxu v AmigaOS 3.9.

Media ToolBox AmigaOS 4.1

Stejný disk jako výše, nyní je ale načten v HD Media Boxu AmigaOS 4.1.

Jak amiga přistupuje k disku

 1. Aplikace
 2. Dos.library (tvoří partitiony)
 3. Souborový systém
 4. scsi.device
 5. Gayle
 6. Řadič disku
 7. Práce s bloky, tedy čtení a zápis

Verze scsi.device

 • device 37.64 (v kickstartu 3.0 Amigy 1200)      Limit 4, resp. 7,87 GiB
 • device 40.12 (v kickstartu 3.1 Amigy 1200)      Limit 4, resp. 7,87 GiB
 • device 43.35 (v AmigaOS 3.9)               disky do 128 GiB (limit LBA28)
 • device 43.45 (autoři Hodges, Wilen, Sauer)    disky nad 128 GiB (limit LBA48)
 • device 44.20 (Doobrey)          disky nad 128 GiB (limit LBA48)

Limity

V tomto textu uvádím měrné jednotky GiB a GB. 1 GiB = 1024 MB.

1 KiB = 1024 B = 1024^1 = 2^10

1 MiB = 1 048 576 B = 1024 kB = 1024^2 = 2^20

1 GiB = 1 073 741 824 B = 1024 MB = 1024^3 = 2^30

1 TiB = 1 099 511 627 776 B = 1024 GB = 1024^4 = 2^40

Více viz wikipedie.

4 GiB

Původní scsi.device (do verze 40.12 včetně) dokáže pracovat s disky do kapacity 4 GiB (4,3 GB). Toto číslo vychází ze schopnosti scsi.device adresovat množství diskové paměti o velikosti maximálně 2^32 bajtu. Je to přesně 4 294 967 296 bajtů, po zaokrouhlení tedy 4,3 GB, tedy 4 GiB. Limit je dán architekturou scsi.device, kdy disky s kapacitou 4 GiB a více byly sci-fi, resp. v té době tento limit nebyl potřeba řešit.

Tento limit se týká kombinace použití originálního scsi.device a souborového systému FastFileSystem, tedy používání standardních příkazů pro přístup k disku CMD_READ a CMD_WRITE.

Co to znamená prakticky: pokud pořídíte do standardní amigy disk, compact flash, SD nebo jiné médium o kapacitě do 4 GB včetně, nemusíte řešit nic ohledně patchování scsi.device a výměny souborového systému, tedy nemáte žádný problém. Např. compact flash karta o prodávané kapacitě 4 GB má skutečnou velikost 4 000 000 000 bajtů, což je cca 3,73 GiB, tedy limit 4 GiB nepřekročíte.

7,87 GiB – CHS 16383-16-63

Výše popsaný limit 4 GiB lze obejít použitím souborových systémů Smart File System (SFS) nebo Professional File System (PFS) (dále jen moderní souborový systém). Tyto souborové systémy, kromě toho, že výrazně zrychlují čtení i zápis dat, podporují příkazy pro práci s diskem nejenom po bajtech (cmd_read; cmd_write), ale i po blocích (hd_scsicmd). Tuto sadu příkazů, (nazývající se DirectSCSI) musí podporovat souborový systém i scsi.device (a scsi.device s těmito příkazy pracovat dokáže).

Příkazy DirectSCSI přistupují k disku nikoli po bajtech, ale po blocích, tedy po násobcích 512 bajtů, a nevztahuje se na ně omezení 2^32 bajtu. Nicméně vztahuje se na ně omezení standardu ATA-5, jehož limity jsou 16 383 cylindrů, 16 hlav a 63 sektorů. Součin těchto hodnot dává počet použitelných sektorů, tedy 16 514 064, který když vynásobíme velikostí bloku (512 bajtů), dostaneme se na limit 8 455 200 768 použitelných bajtů, tedy necelých 8,5 GB, resp. 7,87 GiB (8 455 200 768/2^30=7,87 451 934 814 453 125).

Co to znamená prakticky: pokud pořídíte do amigy disk o kapacitě 8 GB včetně, ve skutečnosti má většina takto prodávaných disků kapacitu do 7,45 GiB, takže se bezpečně do kritického limitu 7,87 GiB vejdete, tedy takový disk lze použít v amize bez jakéhokoli patchování scsi.device. Podmínkou je ale použití moderního souborového systému typu PFS3, resp. jeho části PDS3, která využívá pro přístup k disku DirectSCSI příkazy.

Výjimky

Výše uvedené limity platí, pokud nenarazíte na výjimky. Na trhu jsou totiž některá zařízení, která v sobě mají logiku, která při se při překročení limitu „postará“ o převod na ATA-6, tedy tato zařízení lze ve standardní amize používat bez nutnosti patchování scsi.device, stačí jen použít moderní souborový systém.

128 GiB – LBA28

Pokud zamýšlíte v běžné amize použít disk o kapacitě více než 8 GB, budete muset použít moderní souborový systém a povýšit scsi.device na verzi, která umí pracovat s disky o kapacitě 7,87 GiB a více. Vývojáři AmigaOS 3.5 i 3.9 (Haage&Partners) si byli limitu originálního commodoráckého scsi.device vědomi a do nových systémů připravili scsi.device, které zvládne pracovat s disky o mnohem vyšší kapacitě. Jedná se o scsi.device ve verzích 43.34 (OS 3.5), 43.35 (OS 3.9) a 43.43 (OS 3.9 – BB2). Scsi.device v AmigaOS 3.5 a vyšších adresuje úložný prostor na disku za pomocí logických bloků (LBA). Nicméně v době vývoje AmigaOS 3.5 a 3.9 (rok 1999 a 2000) byl k dispozici standard pouze LBA28, který dokázal obsloužit 2^28 bloků, tedy 268 435 456 bloků × 512 bajtů na blok = 137 438 953 472 bajtů, tedy cca 137 GB, resp. 128 GiB (2^28bloků*512 bajtů/2^30). Na přelomu tisíciletí byla potřeba disků s vyšší kapacitou ještě dost vzdálená, takže se to neřešilo.

Kupodivu tento limit obsahovaly i WindowsXP (vydané v roce 2001). Až první Service pack (2002) tento limit posunul dále použitím LBA48.

128 PiB – LBA48

Pokud byste zamýšleli k amize připojit disk o kapacitě 128 GB a více, musíte povýšit scsi.device na verzi 43.45 nebo 44.20. Za verzí 43.45 stojí vývojáři Wilen, Hodges a Sauer, verzi 44.20 vytvořil Doobrey. Obě uvedená scsi.device zvládnou adresovat logické bloky v počtu 281 474 976 710 656 (2^48, tedy LBA48) a pokud budeme stále považovat blok za 512 bajtů, máme limit 144 115 188 075 855 872 bajtů, což je 144 PB, tedy 128 PiB. Tak jsem zvědav, kdy bude potřeba tento limit zase o kousek posunout :-).

Kromě upgrade scsi.device je potřeba použít moderní souborový systém. U takto velkých disků je potřeba vědět, že PFS3 resp. PDS3 má limit na partition 104 GiB, souborový systém SFS má limit 128 GiB na partition a FastFileSytem v AmigaOS 3.9 127 GiB na partition. Další limity naleznete zde.

Moje osobní zkušenost je taková, že scsi.device ve verzi 43.45 mi jede na všech standardních amigách bezchybně, scsi.device 44.20 se mi nepodařilo rozjet s procesorem 68060, s nižšími řadami jede dobře. Možná je problém jen 68060 knihovně, možné někde jinde. Pokud byste měli s scsi.device 44.20 na cpu 68060 zkušenost, podělte se o ni ve fóru nebo dole v komentářích. Ještě doplním, že použití scsi.device 44.20 by mělo být oproti 43.45 „papírově“ rychlejší.

Příkazy pro přístup k disku

 • CMD_READ; CMD_WRITE – „originální“ příkazy
 • HD_SCSICMD – Direct SCSI příkazy
 • NSCMD_TD_READ64; NSCMD_TD_WRITE64 – NSD příkazy (Haage&Partners)
 • TD_READ64; TD_WRITE64 – TD64 příkazy (Phase5)

Uvedené pořadí je mj. rozhodovacím algoritmem použití příkazů pro přístup k disku souborového systému PFS3.

CHS

CHS je zkratkou pro Cylinders, Heads and Sectors, česky stopa-hlava-sektor nebo válec-povrch-výseč. Tento způsob adresování disku má limit 16383 stop, 16 hlav a 63 sektorů a u moderních paměťových nosičů má význam pouze informační, protože se prakticky používá adresování LBA. V amize je to jediný způsob definice geometrie disku. Týká se disků všech velikostí. Nicméně je možné o obejít patchnutím scsi.device nebo použitím magického zařízení.

 

Přednosti souborového systému Professional File System 3 – PFS3

 • Vývojář je stále aktivní (Toni Wilen);
 • souborový systém lze nasadit do jakékoli amigy s kickstartem 1.3 a vyšším;
 • souborový systém lze nasadit na jakoukoli amigu s procesorem Motorola 68000 a novějším;
 • na disk s tímto souborovým systémem lze přistupovat nejenom základními příkazy cmd_read, cmd_write, ale i DirectSCSI přikazy, NSD a TD64. Tedy takovýto disk se dá přečíst, zapsat na něj i připravit jej v jakékoli verzi HDToolboxu včetně AmigaOS 4.1.
 • velikost bootovacího partitionu 7,87 GiB bez nutnosti patchování, velikost ostatních partitionů 104 GiB

Velikost bootovacího partitonu a velikost souboru

Doporučená velikost bootovacího partitionu při použití FFS (verze 40.1 z WB 3.1) je cokoli do 2 GiB (2^32/2). Maximální velikost souboru při použití FFS může být 2 GiB. Doporučuji se těchto hodnot držet.

Při testování jsem přišel na to, že HDToolBox umožní při použití FFS vytvořit i 4 GiB partition (2^32 bajtu). Takto velký partition je plně funkční a je zcela bezpečné na něj ukládat data, ale Workbench 3.1 si se soubory o kapacitě nad 2 GiB neporadí.

Amiga workbench file limits

Amiga si neporadí se soubory nad 2048 MB.

Amiga File System Limits

Ani Directory Opus nedokáže takto velký soubor zpracovat.

Při použití PFS3 doporučuji vytvořit bootovací partition taktéž do velikosti 2 GiB (2^32/2), protože i PFS3 nedokáže pracovat se soubory o kapacitě 2 GiB a více. Vlastně žádný aktuálně existující souborový systém na amize nezvládá práci s 2> GiB partitiony. Při pokusu o zkopírování takto velkého souboru hodí Workbench i Directory Opus při použití PFS3 stejnou chybu jako FFS.

Amiga File Size Limits

Neúspěšné kopírování souboru o velikosti 2048 MB ve Workbenchi.

Amiga File Size Limits

Neúspěšné kopírování souboru o velikosti 2048 MB v Directory Opusu. Soubor o velikosti 2047 MB ještě zkopírovat lze.

Amiga File Size Limits

Kopírování tří cca 2 GB souborů probíhá bez problému.

Takto velké soubory na amize pravděpodobně nikdy nepoužijete. Jestliže problém s velikostí souboru pomineme, při použití PFS3 můžete vytvořit a bezpečně používat bootovací partition až o velikosti 7,87 GiB (16383 cylindrů × 16 hlav × 63 sektorů × 512 bajtů v bloku). U takto velkého partitionu se pro práci s diskem používají DirectSCSI příkazy.

Amiga boot partition size PFS3.

Bootovací partition o velikosti 7,87 GiB.

Amiga Boot Partition PFS3

Bootovací partition o velikosti 7,87 GiB.

Pokud bychom patchnuli scsi.device na verzi podporující velké disky, mohl by být bootovací partition při použití PFS3 až o velikosti 104 GiB. Při bootování bez startup sekvence (nebo z diskety) by ale prostor nad 7,87 GiB nebyl dostupný, což by mohlo být docela dost nebezpečné, tuto možnost tedy nedoporučuji.

Jestliže bychom bootovali nikoli z scsi.device, ale z 1230scsi.device (ovladač pro SCSI Kit) nebo blizzppc.device (ovladač na BlizzarduPPC) a měli bychom moderní souborový systém, limity 4 GiB, resp. 7,87 GiB bychom taktéž nemuseli řešit.

Nicméně z historického pohledu byl na amize bootovací partition vždy malý. Kdysi, když byly disky o velikosti např. 40 MB, bylo obvyklé mít bootovací partition o velikosti např. 5 MB, tedy skutečně jen pro workbench a pár doplňujících utilit. Bylo taktéž obvyklé, že se programy ukládaly na samostatný partition, např. Work.

Na velkých discích (2 GB a více) nastavuji velikost bootovacího partitionu na 100 – 300 MB a stejně jej mám většinou téměř prázdný.

Low level format

Low level formát disku je způsob formátování disku bez použití mezivrstvy souborového systému. Jedná se o přímý přístup k disku přes jeho řadič a fyzické přemazání všech bloků na disku nulami. Opakem Low level formátu je High level format, kdy se o formátování disku „starají“ vrstvy operačního systému.

MaxTransfer

MaxTransfer je hodnota, která uvádí, kolik dat v jeden okamžik/cyklus dokáže amiga přenést přes IDE. O tok dat přes interní IDE standardních amig je hardwarově postaráno čipem Gayle (Amiga 600 a Amiga 1200) a čipem Bridgette (Amiga 4000). Tyto čipy jsou osmibitové, resp. zpracovávají příkazy o šířce 8 bitů. Z toho vychází i maximální hodnota přenosu dat v jednom cyklu. Je to součin nejvyššího osmibitového čísla (255) a velkosti bloku (512 bajtů), což je 130 560 bajtů. Po převodu této hodnoty do hexadecimální soustavy dostáváme notoricky známou hodnotu 1fe00. Nižší hodnoty zbytečně degradují datový tok, vyšší naopak vedou k chybnému čtení/zápisu souborů větších než 130 kB, vlastně co jen nad 130 kB, tak se „ořeže“ a ztratí.

Pozor, hodnotu MaxTransfer je vhodné nastavit správně podle používaného řadiče. Tedy jiné hodnoty maxtrasferu budou na řadičích do Amigy 500/2000 (AlfaPower, GVP, atd.) a jiné na moderních řadičích Blizzard SCSI Kit, či CyberStormu).

Mám MaxTranfer správně nastavený? Jeho hodnotu lze zjistit v HDToolBoxu nebo podobném programu. Hodnota MaxTransferu se dá vždy převézt z 16 soustavy na desítkovou (třeba na kalkulačce ve Windows) a porovnat si, kde se její hodnota nachází vůči doporučené 1fe00. Hodnota MaxTranferu musí být dělitelná velikostí bloku, tedy 512 bajty. Výsledek musí být celé číslo.

Pokud byste měli pochybnosti o správné hodnotě MaxTransferu, lze použít utilitu MaxTransTest (od Thomase Rappa), která aktuálně nastavený MaxTranfer otestuje na zkušebních souborech.

Někdy se může stát, že se zapisované soubory „kazí“ a nemusí to být špatně nastaveným MaxTransferem. Problém může být pamětech, disku, zavirování počítače atd. Příčin může být více.

Maska

DMA (Direct Memory Access) je způsob přístupu do paměti bez zatížení procesoru. DMA využívají mj. zákaznické čipy Lisa, Gayle (v A1200), Paula a další.

Správu přístupu do paměti má na starosti zákaznický čip Alice (v ne-aga amigách Agnus), který umožňuje všem zákaznickým čipům přístup do paměti Chip v lichých cyklech a procesoru v sudých cyklech. Alice je mj. DMA řadičem zákaznických čipů.

Paměť Chip i Fast je v aga amigách plně 32bitová, pracuje tedy s šířkou 2^32, nebo chcete-li FFFFFFFF.

Nastavením masky stanovujete limit pro diskové operace, tedy v které části paměti se bude nacházet buffer pro čtení a zápis dat.

Maska:

 • 0x001FFFFF – nutí provádět diskové operace vprvních 2 097 151 bajtech, tedy v Chip paměti;
 • 0x00FFFFFF – nutí provádět diskové operace vprvních 16 777 215 bajtech, tedy pouze ve 24 bitové paměti (toto se hodí pro většinu Zorro II řadičů v Amigách 500, 2000, 3000 atd., jejichž řadič neumí obsloužit více než 2^24 bajtu paměti);
 • 0xFFFFFFFF – umožňuje provádět diskové operace vjakékoli části 32 bitové paměti;
 • 0x7FFFFFFF – nutí provádět diskové operace vdolní půlce 32 bitové pamě 7FFFFFFF je polovina z FFFFFFFF.

Maska může končit:

 • 0x…F – zarovnání na jakoukoli délku;
 • 0x…E – zarovnání na 16, resp. 32 bitů (slovo, dlouhé slovo);
 • 0x…C – zarovnání na 32 bitů (dlouhé slovo).

Doporučené hodnoty:

 • 0xffffffff pro řadiče bez DMA řadiče;
 • 0x7ffffffe pro jakékoli 32 bitové řadič

Pozor, nastavené hodnoty MaxTransferu a Masky můžou na jedné konfiguraci fungovat bez problémů, na jiné konfiguraci ale můžou způsobovat problémy. Příklad: připravený disk pod řadičem FastATA nemusí provádět korektní diskové operace po přesunu disku do Amigy 1200 v základu.

HDToolBox vs. HDInstTools

Disk je na amize možné připravit ve dvou programem. HDToolbox je program, který je součástí jakéhokoli workbenche, takže pokud máte nainstalovaný Workbench 2.0 a vyšší, najdete ho vždy v SYS:Tools.

Druhým často používaným programem vhodným pro přípravu disku je HDInstTools. Jedná se o velmi oblíbený a často používaný program.

Rozdíly mezi nimi jsou, ale v podstatě je jedno, který z uvedených programů na přípravu disku použijete. Oba jsou dostatečně kvalitní.

HDToolBox ve verzi 3.0 a 3.1 nedokáže správně vizualizovat velikosti disků a jejich partitionů nad 4GB, nicméně se jedná jen o vizuální záležitost. To že tedy v HDToolBoxu vidíte záporné hodnoty velikosti disků není s největší pravděpodobností problém.

Pozor: rozhodně nepřipravujte disk částečně v HDToolBoxu a částečně v HDInstTools. Oba programy používají jiné zarovnání diskový dat a dodatečná úprava např. velikosti partitionu v HDInstTools (pokud byla předtím geometrie disku načtena v HDToolBoxu) vede většinou k nenávratné ztrátě struktury partitionů a tím přístupu k jejich datům. Naopak (tedy načtení geometrie v HDInstTools a následná úprava disku v HDToolBoxu) toto nebezpečí hrozí stejně.

Pokud připravujete malý i velký disk (<4 GB, >4 GB) disk ve Workbenchi 3.1, je jedno, který z uvedených programů použijete. Pokud připravujete velký disk, je možné jej připravit v HDToolBoxu AmigaOS 3.5, AmigaOS 3.9 nebo i AmigaOS 4.1 FE.

Programy lze spustit z AmigaDosu příkazy:

 • Hdtoolbox – HDToolBox si sám „ošahá“ dostupná zařízení vybere výchozí;
 • Hdtoolbox scsi.device – tímto HDToolBoxu „vnucujeme“ načtení scsi.device;
 • Hdtoolbox uaehf.device – tímto HDToolBoxu „vnucujeme“ načtení scsi.device;
 • Hdinsttools – HDInstTools si „ošahá“ dostupná zařízení a vybere výchozí;
 • Hdinsttools scsi.device – tímto HDInstToolsu vnucujeme načtení scsi.device;
 • Hdinsttools uaehf.device –HDInstTools bohužel neumí pracovat s scsi.device, v emulátoru jej použít nemůžete.

Smazání disku

Pokud máte v úmyslu v amize začít používat disk, který není nový a který jste již předtím používali třeba jako systémový nebo datový v počítači, nebo v případě SD či CF karet jste kartu měli ve foťáku, telefonu či jiném zařízení, je rozumné tento disk před použitím v amize smazat.

Asi nejjednodušší způsob smazání je klasický Rychlý formát. Ten na disku smaže jen bloky obsahující strukturu disku, tedy MBR, resp. na moderních discích GUID Partition Table.

Stejného výsledku lze dosáhnout příkazem DiskPart, který lze spustit z cmd. Jeho zápis je:

 1. DiskPart
 2. List disk
 3. Select disk X (kdy X je číslo disku, který chceme smazat)
 4. Clean (tento příkaz smaže jen MBR, resp. GPD, význam je tedy stejný jako při QuickFormátu). Příkaz Clean lze doplnit o parametr All, čímž se smažou nejenom zaváděcí bloky disku, ale všechny bloky. Smazání všech bloků je většinou zbytečné. Jednak je to časově zdlouhavé a u paměťových nosičů typu SD a CF karet to nemá význam
 5. Exit – odchod zdiskpartu

Odkazy:

Většina zde uvedených informací je průnikem níže zmíněných odkazů:

Uvedené postupy vychází z mých zkušeností, vše jsem mnohonásobně prověřoval a testoval, nicméně pokud se do přípravy disku pustíte, činíte tak na vlastní nebezpečí 😉

Komentáře k "Jak ve WinUAE připravit disk pro provoz ve skutečné amize"

Napsat komentář (Přihlásit se)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*